Dondurucu Havalarıyla Meşhur Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

4 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Ülkemizde dört mevsim dengeli bir şekilde yaşanmaktadır. Bu durum pek çok ülkenin arayıp da bulamadığı ve dört gözle beklediği bir şeydir. Kış aylarında soğuk havalar birçok kişi için can sıkıcı bir durum olabiliyor. Ancak yine de bu konudan şikayet etmek haksızlık olabilir çünkü listemizdeki ülkelerde neredeyse tek mevsim yaşanmaktadır. Bazı ülkeler için dondurucu soğuklar normalleşmiş bir olay haline gelmiş durumda. Sizler için dondurucu havalarıyla meşhur dünyanın en soğuk 10 ülkesi listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Rusya

Dondurucu Havalarıyla Meşhur Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Rusya, bir Kuzey Avrasya ülkesidir. Kuzey Asya’dan Doğu Avrupa’ya kadar uzanan bir ülke olan Rusya, bazen dondurucu bir iklime sahip olabiliyor. Aynı zamanda Rusya, dünyanın yüzölçümü olarak en büyük ülkesidir. En soğuk zamanlarında -40 dereceleri görmektedir. İklim şartlarına göre güneş Rusya’da sadece 2 ay gözükmektedir. Ülkeye ziyaret yapmak isteyen turistlerin de kafasına en çok takılan konu Rusya’nın soğuk havaya sahip olmasıdır. Dondurucu havalarıyla meşhur dünyanın en soğuk 10 ülkesi arasında Rusya en başta sayılabilir.

2. Kanada

Kanada, dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkesi olarak bilinmektedir. Bu ülkenin de oldukça soğuk bir iklimi bulunmaktadır. Kanada’da bazen -30, -40 gibi korkutucu dereceler görülmektedir. Her bölgede bu kadar abartılı soğuklar olmasa da genel olarak soğuk bir iklime sahip olduğu bilinmektedir. Hal böyle olunca Kanada halkı da hobilerine bu şekilde yön vermektedir. Ülkenin en ünlü sporu buz hokeyi ve curling gibi buzda yapılan sporlardır. İklime dayalı olmaksızın ülkenin refah düzeyi, oldukça iyi durumdadır. Binlerce kişi havalara takılmadan Kanada’da yaşamak için göçmenlik başvurusu yapmaktadır.

3. İzlanda

Dondurucu Havalarıyla Meşhur Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

İzlanda, Kuzey Amerika ile Avrupa arasında sıkışmış bir ada ülkesi diyebiliriz. İsminden de anlaşılacağı gibi dondurucu bir havaya sahiptir. İsmi, İngilizce’de buz ülkesi anlamına gelmektedir. Ülkenin rekor düşük sıcaklığı ise -30 derecedir. Gulf Stream akıntısından dolayı İzlanda’da yazlar serin geçmektedir. Zaman zaman dondurucu soğuklar görülse de İzlanda her zaman soğuk değildir. Hatta bazen kış aylarının da güneşli geçtiği görülmektedir. Yine de ulaştığı rekor dereceler sebebiyle İzlanda da dondurucu havalarıyla meşhur dünyanın en soğuk 10 ülkesi arasında sayılmaktadır.

4. ABD

Amerika Birleşik Devletleri, genel olarak bakılırsa soğuk bir iklime sahip değildir. Ama bazı bölgelerinde soğuk hava o kadar etkilidir ki listeye girmesini sağlamıştır. Özellikle Alaska eyaletinde ölçüm cihazları -25 derece gibi sayıları göstermektedir. Dünyanın en soğuk bölgeleri arasında yer alan Alaska eyaletinde nüfus yoğunluğu oldukça düşüktür. Alaska, Amerika’nın yüzölçümü olarak en büyük eyaletidir. Her ne kadar soğukluğuyla ünlü bir yer olsa da birçok insan Alaska bölgesini ziyaret etmekte ve kutup manzarasının keyfini çıkarmaktadır.

5. Grönland

Dondurucu Havalarıyla Meşhur Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Atlantik Okyanusunun kuzeyinde bulunmaktadır. Sıcak havanın neredeyse görülmediği bu adada inanılmaz zor gözükse de yaşayan insanlar bulunmaktadır. Beyazlıklarla kaplı bu ada turist alımında da rekor ziyaretçiye sahiptir. Yaz ayında bile Grönland’da ölçüm cihazları en sıcak hava olarak, -7 dereceyi göstermiştir. Kışın ise -40 derecelerin yaşandığı bilinmektedir. Grönland adası, dünyanın en büyük adası olup, toplamda 57.000 kişi hayatını sürdürmektedir. Grönland nüfusu genellikle İskandinav vatandaşlardan oluşmaktadır. Bu adanın dış işlerinin yönetimini ise Danimarka üstlenmektedir.

6. Kazakistan

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Mevsim kış olduğunda -19 derecenin görüldüğü ölçülmüştür. Sert karasal bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar her bölgede farklılık göstermektedir. Çoğu bölgede kış ayı zorluklar içerisinde geçmektedir. Kar yağışının yanı sıra kasırga şiddetinde rüzgarlar da esmektedir. Kazakistan’da yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Kış aylarında ürpertici soğukların görüldüğü bu ülkenin denize sınırı bulunmamaktadır. Dondurucu havalarıyla meşhur dünyanın en soğuk 10 ülkesi arasında Kazakistan da yer almaktadır.

7. Estonya

Dondurucu Havalarıyla Meşhur Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Kuzey Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Talin şehridir. Kış aylarında -10 derece gibi soğuk havalar görülmektedir. Yaz ayları ise kış aylarının aksine normal geçmektedir. Baltık Denizinin etkisinden ötürü sıcaklık 15 ile 22 derece arasında değişmektedir. Estonya, beyaz geceler olarak bilinen havanın kısa süre karanlık kaldığı dönemlere sahiptir. Bu özelliğinden dolayı sıkça turistlerin ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. Dondurucu ikliminin yanında, dünyada okuma yazma oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alması da Estonya’yı ilgi çekici hale getirmektedir.

8. Finlandiya

Kuzey Avrupa’da yer alıp Baltık Denizi kıyısında bulunan bir başka ülke de Finlandiya’dır. Başkenti Helsinki’dir. Finlandiya’da 188 bin göl ve 180 bin ada bulunmaktadır. Güneyde hava sıcaklığı -20 ile -30 derece arasında değişmekte, kuzeyde ise -40 dereceler görülmektedir. Kış aylarında güneşin kendini gösterdiği bilinse de sıcaklık olarak pek bir yardımı olmamaktadır. Birçok ünlü isim tarafından ziyaret edilen buz oteller de Finlandiya’da bulunmaktadır. Yılın belli dönemlerinde kuzey ışıkları da kendini göstermektedir. Bu sayede Finlandiya, muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

9. Moğolistan

Doğu Asya’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Ulanbator adındaki bir şehirdir. Denize kıyısı bulunmamaktadır. Bozkırları ve nehirleriyle ünlü bir ülke diyebiliriz. Rusya ve Çin arasında yer almaktadır. Kış aylarında ölçüm cihazları -30 hatta -40 gibi dereceleri göstermektedir. Moğolistan’da halkın bazı bölümü dev çadırlarda yaşamını sürdürmektedir. Moğolistan dünyada, masmavi gökler ülkesi olarak da bilinmektedir. Moğolların dışında ülkede Kazaklar ve Tuvalar da yer almaktadır. Toplam nüfusun bir bölümü yaşamlarını göçebe olarak sürdürmektedir.

10. Antarktika

Dondurucu Havalarıyla Meşhur Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Bir ülke değil kıtadır. Güney Yarımküre’nin en güney bölgesinde bulunmaktadır. -50 derecenin bile altına düşen soğuklara sahiptir. Rekor derece ise -89 derecedir. Buzullardan dolayı fazlasıyla güzel manzaralar Antarktika’da ortaya çıkmaktadır. Antarktika, neredeyse hiç güneş almamaktadır. Yaklaşık olarak 2 milyon yıldır yağmur görülmemiştir. Kıtanın %98’lik bölümü buzlarla kaplıdır. Hesaplamalara göre bu buzlar eridiği takdirde dünyada deniz seviyesi 60 metre yükselecektir. Dünyanın en kurak ve soğuk bölgesinin Antarktika olduğu herkes tarafından bilinmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!