Rusya’da Tatil İçin Gidilecek En İyi Rotalar

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Afrika kıtası ile yarışır bir cüsseye ve birçok ülkede bulunmayan bir kültürel çeşitliliğe sahip olan Rusya, birçok meraklı gezgini yola çıkmaya ve her köşesini gezmeye adeta teşvik ediyor. Bol dalgalı kıyılarından, efsanevi dağlarından tut, uçsuz bucaksız ovalarına, nehirlerine kadar varan bir coğrafyası var. İşte sizler için derlediğimiz Rusya’da tatil için gidilecek en iyi rotalar.

1. Karadeniz-Baltık Denizi

Rusya’da tatil için gidilecek rotalar

Rusya’da tatil için gidilecek en iyi rotalar listemizde ilk değineceğimiz yer Karadeniz-Baltık Denizi. Bir deniz manzarasından diğerine, bu rota Rusya’dan başlayarak, Beyaz Rusya’nın etrafından Letonya’ya ve Litvanya’ya girip Rusya’nın Yavru Vatanında, Kaliningrad’da biter. O kadar uzundur ki bu rota, sadece Soçi’den Kurshskaya Kosa’ya gitmek 36 saat sürmektedir. Bu, yolun dörtte biri bile değil! Yolda görebileceğiniz bazı ilgi çekecek detaylar ise: Soçi’nin masmavi denizi ve serinleten, üşütmeyen esintisi, Rostov-na-Donu’nun Kazak ordusu kültür mirası, Voronej’in mimarisi, Moskova’nın Sovyet özellikleri, ayyaş köyleri ve Post-Sovyet stili mimarisiyle Letonya ve Litvanya. Kaliningrad’ın tümseklerini de unutmamak gerekir!

2. Çuyski Traktı

Rusya’da tatil için gidilecek rotalar

Bu bin kilometrelik sonu gelmez Çuyski Traktı, Sibirya’dan Moğolistan sınırındaki Altay Cumhuriyeti’ne uzanıyor. Bu yol ayrıca, zamanında Rusya üzerinden Avrupa ve Asya’yı bağlayan Antik İpek Yolu’nun da Sibirya kolu! Sessiz yaylaların, üstü kar tutmuş dağların ve uçsuz bucaksız ovalar arasında bir yolculuk. Bu cumhuriyetin, karmaşadan çıkan güzelliğine bakmadan geçmeyiniz. Tabii, Teletskoye Nehri’ni de görmezden gelmeyiniz!

3. St. Petersburg-Vladivostok

Rusya’da tatil için gidilecek rotalar

Bu rota aslında Trans-Siberian tren rotası ama tam Rus deneyimini almak için bir şeyler serpilmiş. Yaklaşık dokuz bin kilometre olan bu yolculuk, sizleri ülkenin en Avrupai şehrinden alıp, Sibirya’nın diğer ucundaki değer görmeyen Vladivostok liman kentine bırakır. Yolculuk yedi gün, düz trende geçmektedir. Yani, bu yolculukta elinizde boş zaman çok olacak!

4. Moskova’dan Altın Çembere

Rusya’da tatil için gidilecek rotalar

Hayatınızdan gitseniz pek bir şey kaybetmeyeceğiniz bir yolculuk daha. Bir tablodan fırlamış gibi kasabalarıyla Altın Çember, Moskova’dan güzel bir hafta sonu yolculuğu için ideal. Bir cennetmekan yaylada buluşmuş bu kasabalar bütününden, tarih fışkırıyor. Örnek olarak, Vladimir isimli eski bir Orta Çağ başkenti, alımlı Suzdal ve 14. yüzyıldan kalma kutsal yolculuk amaçlı Sergiev Posad ibadethanesi var. Yüzyıllar boyunca korunan kiliseler, görkemli altın kaplamalı kubbeleriyle uykulu köy halkına üstten bakıyor ve yolculuğunuz yine bu kiliselerin baktığı yeşil tarlalardan ve daça denilen yazlıkların arasında geçiyor.

5. Çita-İrkutsk

Çita ve İrskutsk arasındaki Amur otoyolu, dağlarla çevrili. Ayrıca Çita, Sibirya’daki en büyük Lenin heykeline ev sahipliği yapıyor ve Irkutsk ise Trans-Siberian demiryolunda popüler bir durak. Yani, her iki şehir ve arasındaki küçük köyler görmeye değer. Bu küçük köylerin içinde ise Budist tapınakları var. Bunların ilerisinde, yol sizi Baykal Gölü’ne götürür. Gölün kenarında, piknik için güzel fırsatlar var. Eğer Rusya’nın en büyük yerli topluluğunun, Buryatlıların ana vatanından geçmek isterseniz, on beş saatlik bir yolculuktan sonra başkent Ulan-Ude’de birkaç gün geçirebilirsiniz.

6. St. Petersburg-Kola Yarımadası

Yollar Kuzey Kutup Çizgisi üstünde, cephe kazılmış gibi çukurlarla doludur. O yüzden, St. Petersburg etrafında yollar daha düzenli ve bakımlı olsa da, bu yolculuğa çıkarken araç olarak bir 4×4 tercih etmelisiniz! Kuzey Kutup Çizgisi üstünde yer alan en büyük şehre, Murmansk’a vardığınızda şehirde bir gün geçiriniz. Pek bir şey olmasa da bu liman kentinde, eski binalarında arasında kendinizi Sovyetler Birliği’nde yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Güzelce dinlendikten sonra daha da yukarıya, Kola Yarımadası’nın en üst bölgesi, Rybachy Yarımadası’na ulaştığınızda Titovka gölünde geniş şelaleler sizleri karşılayacaktır. Yazın giderseniz, gece yarısı sihirli bir şekilde beliren güneşe şahitlik edebilirsiniz.

7. Astrakhan-Elista-Lagan

Bahsettiğimiz diğer rotalara nazaran daha kısa olan bu rota, bizler Astrakhan’dan alıp, Rusya’nın en çok kültürel çeşitliliğine sahip olan Kalmykia Budist Cumhuriyeti’ne götürüyor. Kalmykia’da rüstik köylerin ve endüstriyel manzarası arasından Elista’ya, oradan da Lagan’a varacağız. Bu iki kasabada, kasabaların en önemli simgeleri olan, Sovyet devrinin bitiminden beri inşaat edilen Budist tapınakları, Cumhuriyetin Budist inancının devamlılığını göstermektedir. Adını az duyduğumuz bu kasabalar, Rusya’nın en geri kalmış Cumhuriyetindedir. Bu cumhuriyetin halkı olan Kalmskyler ise Sovyet zamanında pek çok acı çekmişlerdir.

8. Soçi-Adige Cumhuriyeti

Karadeniz’den Kafkas Dağları’nın doğasına kadar bu rota pek zaman almadan, fantastik olmayı başarıyor. Sahil yolundan dağa çıkarak, Adige’ye varabilirsiniz. Adige’de, Belaya Nehir Uçurumu’nda kampınızı kurup, Rufabgo Şelalesine uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bir sonraki gün sahile inmeden önce Lago-Naki platosuna sürebilir, karla kaplı dağlara ve el değmemiş doğaya güzel bir bakış atabilirsiniz!

9. Baykal Gölü’nün Üstünden Araba Sürmek

Bir nehrin üzerinden araba ile geçmek ne kadar saçma gelse de, soğuk bir Sibirya gününde her şey mümkün! Baykal Nehri, belli bir soğuktan sonra tamamen donuyor. Her yıl birçok araç, donmuş olan UNESCO Dünya Mirası listesi üyesi nehri kullanarak, Olkhon Adası’na geçmeye çalışıyor. Gerçekten de, yılın belli bir bölümünde, sıcaklık -30’a düştüğünde bir “hovercraft” ya da iyi ekipmanlı bir araba, adaya gitmenin tek yolu!

10. Heyecanı Hiç Bitmeyen Moğol Rallisi

Rusya’da tatil için gidilecek rotalar

Rusya’da tatil için gidilecek en iyi rotalar listemizde en iyisini, en sona bıraktık! Moğol Rallisi, katılımcıların toplanması için Birleşmiş Krallıklar’dan ya da Çekya’dan başlar. Asya’dan ve Moğolistan’ın iç taraflarından devam ederek, Rusya’nın Ulan-Ude kasabasında, Sibirya’da son bulur. Bu dört haftalık uzun serüven, bizleri Avrupa’nın en inanılmaz manzaralarıyla tanıştırır. Kimler yoktur ki bu tabloda: Ovalar, dağlar, çöller… Ayrıca, bu etkinlikten gelen para, hayır kurumlarına verilmektedir. Bu da ayrı bir incelik!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!