Dünyanın en geniş ülkesi: Rusya


Rusya Moskova
Rusya Moskova

Rusya, 17 kilometre karelik alanıyla konum olarak kuzey Avrasya’da yer alan bir ülkedir. Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi olan cumhuriyet yönetimidir. Bu ülke Dünya’nın sekizde birini kaplar ve nüfusun %80 etnik kökenli Rus vatandaşlardan oluşmaktadır. Toplamda 143 milyon insan yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Rusçadır. 17,075,400 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir. Rusya’nın da %77’sini Sibirya kaplar. Rusya ile ABD arasında sadece 4 km mesafe vardır.

Rusyanın en büyük şehri ve başkenti 11 milyonluk nüfusuyla Moskova’dır. Bu şehir gelişmiş tren ağlarına ve kara yollarına sahiptir. Şehir içinde tramvay, metro, metrobüs, otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılmaktadır.

Kültür bakımından Rusya’da alkol aşırı bir şekilde kullanılmaktadır. Ortalama olarak her Rus bir yıl içinde 18 litre alkol tüketir. Bu miktar uzmanlar tarafından tehlikeli olarak görülen miktarın iki katıdır. Ve 1 senede gerçekleşen ölüm sayısı 500 bindir. Ruslar, yolculuğa çıkmadan önce “Присядем на дорожку” derler. Türkçe anlamı ise “oturalım da yolluk duamızı edelim” demektir. Ruslara göre kapalı yerlerde ıslık çalmak ise uğursuzluk getirir…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
İbrahim

Türküleri sever, spor olarak basketbol ile ilgilenir. Ve bilgisayar ile çok haşir neşirdir...

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim