Dünyanın En Geniş Ülkesi: Rusya

1 dk okuma süresi


10
10 Paylaşım, 10 puan
Rusya Moskova
Rusya Moskova

Rusya, 17 kilometre karelik alanıyla konum olarak kuzey Avrasya’da yer alan bir ülkedir. Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi olan cumhuriyet yönetimidir. Bu ülke Dünya’nın sekizde birini kaplar ve nüfusun %80 etnik kökenli Rus vatandaşlardan oluşmaktadır. Toplamda 143 milyon insan yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Rusçadır. 17,075,400 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir. Rusya’nın da %77’sini Sibirya kaplar. Rusya ile ABD arasında sadece 4 km mesafe vardır.

Rusyanın en büyük şehri ve başkenti 11 milyonluk nüfusuyla Moskova’dır. Bu şehir gelişmiş tren ağlarına ve kara yollarına sahiptir. Şehir içinde tramvay, metro, metrobüs, otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılmaktadır.

Kültür bakımından Rusya’da alkol aşırı bir şekilde kullanılmaktadır. Ortalama olarak her Rus bir yıl içinde 18 litre alkol tüketir. Bu miktar uzmanlar tarafından tehlikeli olarak görülen miktarın iki katıdır. Ve 1 senede gerçekleşen ölüm sayısı 500 bindir. Ruslar, yolculuğa çıkmadan önce “Присядем на дорожку” derler. Türkçe anlamı ise “oturalım da yolluk duamızı edelim” demektir. Ruslara göre kapalı yerlerde ıslık çalmak ise uğursuzluk getirir…


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?