Doğum Gününün Pi Karşılığını Bul

1 dk okuma süresi


8
17 Paylaşım, 8 puan

Pi, Yunanca’da çevre (περίμετρον) sözcüğünün ilk harfi olan π simgesi ile ifade edilir. Bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi sonucu, matematikte kullanılan bir sayıdır. Pi sayısını tam olarak kimin bulduğu bilinmemektedir. Bunun en büyük sebebi ise birçok farklı milletin Pi sayısını kullanmış olmasıdır. Bunun yanı sıra Pi sayısının Babiller zamanından beri bilindiği var sayılmaktadır. Pi sayısı değeri tam bilinmemekle birlikte 3,14159… ile başlayıp sonsuza dek devam eden irrasyonel bir sayıdır. Pi sayısı aynı zamanda Arşimet sabiti ya da Ludolph sayısı olarak da bilinmektedir. Peki siz kendinize ait pi sayısı değeri ne merak ediyor musunuz?

14 Mart Dünya Pi Günü!

Pi Sayısı Değeri

14 Mart Dünya Pi Günü olarak kutlanmaktadır. 3. ayın 14’ünde kutlanması ise Pi Sayısı olan 3,14’e benzemesi sebebiyledir. Ve tüm Dünya Pi Sayısı Gününde çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Pi sayısı içinde, telefon numaranızdan tutun, kimlik numaranıza, hatta doğum tarihinize kadar her rakam içermesi çok yüksektir. Sayıların tekrar etmemesi ve sonsuza dek böyle devam etmesi her şeyin bir bilgisayara depolanmasını dahi zorlaştırıyor.

Pi Sayısı Değeri: Tarihte Kaçıncı Sıradasınız?

Doğum Günü Pi Sayısı Değeri

14 Mart Dünya Pi Sayısı Günü sebebiyle sizlerle bir site paylaşacağız! İsmi, My Pi Day sitesi (http://mypiday.com).

My Pi Day, Pi’nin ilk 10.000.000 basamağını bir uzun karakter dizesiyle toplayarak sitelerinde göstermeyi başardı! Yani My Pi Day sitesi aracılığıyla doğum tarihinizin ya da aklınızdan geçen herhangi bir tarihin kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilirsiniz. 14 Mart Dünya Pi Sayısı Günü, tüm merak ettiklerinizi öğrenmeniz için tam zamanı!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
40
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
19
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
9
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?