Doğum Gününün Pi Karşılığını Bul


Pi, Yunanca’da çevre sözcüğünün ilk harfi olan π simgesi ile ifade edilir. Bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi sonucu, matematikte kullanılan bir sayıdır. Pi sayısı değeri tam bilinmemekle birlikte 3,14159… ile sonsuza dek devam eden irrasyonel bir sayıdır.

14 Mart Dünya Pi Günü olarak kutlanmaktadır. 3. ayın 14’ünde kutlanması ise Pi Sayısı olan 3,14’e benzemesi sebebiyledir. Ve tüm Dünya Pi Sayısı Gününde çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Pi sayısı içinde, telefon numaranızdan tutun, kimlik numaranıza, hatta doğum tarihinize kadar her rakam içermesi çok yüksektir. Sayıların tekrar etmemesi, sonsuza dek böyle devam etmesi her şeyin bir bilgisayara depolanmasını dahi zorlaştırıyor.

Fakat sizlerle bir site paylaşacağız ki; My Pi Day sitesi. Pi’nin ilk 10.000.000 basamağını bir uzun karakter dizesiyle toplayarak sitelerinde göstermeyi başardılar. Yani My Pi Day sitesi aracılığıyla doğum tarihinizin yada aklınızdan geçen herhangi bir tarihin kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim