Doğrusunu Çok Az Kişinin Bildiği Yanlış Kullanılan Atasözleri

3 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Atalarımızdan yadigâr, menşeinde derin tecrübe, gözlemlerin yer aldığı atasözleri çok değerlidir. Atasözleri öylesine söylenmemiş mutlaka ortaya çıkış sebepleri vardır. Bu kalıplaşmış sözler yaşama, kültüre dayandığı ve atalarımızdan bize geçtiği için bir kural niteliğinde olup, doğru kabul edilir. Atasözleri; öğüt verici, aydınlatıcı, yol gösterici gibi birçok özelliğe sahiptir. Bu sözleri günlük hayatımızda fazlaca kullanıyoruz ki kullanmalıyız da zaten ama atalarımızın mirası bu sözleri yanlış kullanmak hoş olmaz. Yanlış kullanım, doğrusunun öğrenilip kullanılmasını ciddi anlamda engelliyor bunun için de en çok yanlış bilinen atasözlerinin doğrularını göstermek istedik. İşte okuduktan sonra doğrularını kullanmaya gayret edileceğini düşündüğümüz, doğrusunu çok az kişinin bildiği yanlış kullanılan atasözleri listesi!

1. Eşek hoşaftan ne anlar

Yanlış Kullanılan Atasözleri

Bu söz yıllardır “eşek hoş laftan ne anlar” olarak yanlış kullanılan atasözlerinin başında gelir. Diğer tüm şeylerde olduğu gibi de yanlış daha çok yayıldı. Ne yazık ki bu sözün doğrusu bu değildir. Doğrusu eşek hoşaftan ne anlar olmalı hatta bu sözün eşek hoşaftan ne anlar, suyunu içer tanesini bırakır şeklinde devamı da vardır.

2. Zürefânın düşkünü beyaz giyer kış günü

Yanlış Kullanılan Atasözleri

Bu söz “zürafanın düşkünü beyaz giyer kış günü” olarak yanlış bilinmektedir. Hayvanlar aleminin en şirin canlılarından olan zürafanın konuyla bir ilgisi yok aslında. Daha önce durumu iyi olan birinin, bu konumunu kaybettiğinde uygun olmayan davranışlarda bulunmasını tanımlamak için kullanılır. Bu sözün kökenini ise çok farklı yere dayanır. Zürefanın zariflik anlamı dışında eski Osmanlılarda sevici kadın, lezbiyen anlamları da vardı. O devirde lezbiyenler kısa saçları, farklı mendil bağlanmaları, beyaz giymeleriyle kendilerini belli edermiş. Fakir olan lezbiyenler kışın giyecek bir şey bulamadıklarından yazlık beyaz giysilerle dolaşırlarmış. Bu sözün buradan geldiği söylenir.

3. Sû uyur düşman uyumaz

Yanlış Kullanılan Atasözleri

“Su uyur düşman uyumaz” şekliyle dillere pelesenk olmuş bir sözdür. Ama bilimsel araştırmalar dahi suyun uyumak gibi bir özelliğinin olmadığını gösteriyor. Sû kelimesi asker demek, yani aslında bu sözün doğrusu sû uyur, düşman uyumaz şeklindedir.

4. Hay’dan gelen Hû’ya gider

Yanlış Kullanılan Atasözleri

Bu sözde ise bir anlam yanlışlığı vardır. Kötü durumları tanımlamak için kullanılan bir söz olarak görülür ama öyle değildir. Hay ve Hû; Allah’ın isimlendirmelerinden biridir. Yani Allah’tan gelen yine Allah’a gider anlamı vardır ve bu kötü bir anlam belirtmez.

5. Güzel bakmak sevaptır

Yanlış Kullanılan Atasözleri

Yıllardan beri “güzele bakmak sevap” olarak yanlış amaçla kullanılmıştır. Hayata, olaylara, insanlara, her şeye güzel bakmak için oluşturulmuş bir sözdür. İçtenlikle yerine getirildiği takdirde, yaşamı güzelleştirecek bir sözdür aynı zamanda.

6. Göz var izan var

Bu söz “göz var nizam var” şeklinde yanlış kullanılmaktadır. Nizam sözcüğü düzen anlamına gelirken, izan sözcüğü anlama, kavrayış yeteneği anlamına gelir ki bu da sözün doğru anlamı bakımından kullanılması gerekendir. Çünkü bu sözün anlamı bir şeyin göz ve akıl yoluyla anlaşılmasıdır.

7. Kısa kes Aydın abası olsun

Bu söz “kısa kes aydın havası olsun” olarak yanlış bilinmektedir. Sözün doğrusu kısa kes, Aydın abası olsun şeklidir çünkü Aydın’daki efelerin giydikleri abalar kısadır ve bu söz de buradan çıkmıştır.

8. Ane gibi yâr Bağdat gibi diyâr olmaz

Bu söz aslında uçurum anlamına gelen “yâr” ile kurulmuş ve Ane uçurumu (Bağdat yakınlarında sarp bir geçit) ve Bağdat’ın eşsizliğine işaret etmektedir. Ana gibi yâr, Bağdat gibi diyâr olmaz şekli aslında doğru değildir.

9. Azimli sıçan duvarı deler

Bu söz “azimle sıçan duvarı deler” şeklinde yanlış bilinir. Çukur kazma işinde oldukça yetenekli olan sıçanlardan hareketle, gerçekten azim gösterilen her işin başarılacağı anlatılmaktadır.

10. Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye

Yanlış kullanılan atasözleri listemizin son maddesine geldik. Bu söz de yine “geçti Bolu pazarı sür eşeğini Niğde’ye” şeklinde yanlış bilinmektedir. Niğde ve Bor arasındaki ilişkiyi bilen kişiler zaten bu sözün doğrusunu kullanırlar. Bor pazarı, Niğde’nin Bor ilçesinde belirli günlerde kurulan bir pazardır hatta bu pazarın kuruluşuna göre günleri belirlerler. Pazar sonrası pazar öncesi gibi.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE içerik yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)