Doğal Yollarla Dişlerinizi Beyazlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

5 dk okuma süresi


8
13 Paylaşım, 8 puan

Diş beyazlatma konusunda günümüzde seçeneklerimiz oldukça fazladır. Doğal yöntemlerden, beyazlatıcı diş macunlarına, ev tipi kitlerden profesyonel diş beyazlatma yöntemlerine kadar çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu içerikte bahsedilen yöntemler tamamen doğal evinizde deneyebileceğiniz yöntemlerdir. Söz konusu yöntemleri uygulamadan önce diş hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir. Dişlerinize ve sağlığınıza zarar verecek her türlü etmenden kaçınınız ve bütün yöntemleri aynı anda denemeyiniz. Dişlerinizdeki sarılıklardan şikâyetçiyseniz doktorunuza danıştıktan sonra hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Dişlerinizi beyazlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemler doğal yollarla denemek isterseniz, bu içeriği okumadan geçmeyiniz. Keyifli okumalar dileriz!

1. Limon Ve Karbonat

Doğal Yollarla Dişlerinizi Beyazlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Limon ve karbonat karışımı çok bilindik bir yöntemdir. Uygulanış biçimi çok kolaydır. Bir çay kaşığı karbonatın içine limonun suyunu sıkarak köpürene kadar karıştırınız. Ardından temiz bir diş fırçasıyla dişlerinize kibar bir şekilde uygulayınız. Diş fırçanızı diş etinize değdirmemeye özellikle dikkat ediniz. Çünkü limon ve karbonat ikilisi çok kuvvetli asittirler. Asit özelliği taşıdığından dolayı da bu yöntemi haftada en fazla bir veya iki kere tekrarlamalısınız. Daha fazla yaparsanız diş mineniz zarar görebilir. Limon içerisinde doğal şeker barındırdığından dişlerinizi çürütebilir. Bu yüzden limon ve karbonat ile fırçaladıktan sonra bir kere de macununuzla fırçalayınız.

2. Karbonatlı Tuz Ve Sirke

Karbonat ve elma sirkesinin dişleri beyazlattığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Karbonatın tek başına da dişleri beyazlattığı bilinmektedir. Elma sirkesi de dişlerin üzerindeki sarı lekeleri çıkarmada çok başarılıdır. Bu karışıma ek olarak tuz eklediğimizde de dişler beyazlamakta ve diş lekeleri giderilmektedir. Bir tatlı kaşığı karbonat, yarım tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir tutam tuzu bir kaba aldıktan sonra tüm malzemeleri karıştırıldığında hazır olmaktadır. Temiz bir diş fırçası yardımı ile bu karışım dişlere uygulanabilmektedir. Ayrıca bu karışım dişlerin çürümesini veya iltihaplanmasını engellemektedir. Düzenli kullanıldığı halde dişlerinizdeki beyazlamayı fark edebilirsiniz.

3. Çilek Püresi

Doğal Yollarla Dişlerinizi Beyazlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Çileklerin çok lezzetli olduğu bir gerçektir fakat sağlıklı ve beyaz dişler için de çilek kullanılmaktadır. Çilek, yüzeydeki lekeleri yok etmede ve plak oluşumunu önlemekte bir numaradır. İçeriğindeki asit sayesinde bunları yapabilmektedir. Lif bakımından zengin olan çilek, ağzın içini temizlemektedir yani zararlı bakteri ve mikroorganizmaları yok etmektedir. İçeriğinde; diş macunlarında bulunan, laktik asit dedikleri enzime sahiptir. Çilek püresini dişlere uygulamanın en kolay yolu olgun bir çileği ezmektir. Ardından bir fırça yardımıyla birkaç dakika dişlerinizi nazikçe fırçalayınız. Bunu ayda bir kez yapabilirsiniz. Çilek ile beraber kabartma tozu da uygulanabilmektedir.

4. Muz Kabuğu

Muzunuzu yedikten sonra kabuğundan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem hem malzeme açısından hem de uygulanış biçimi açısından oldukça basittir. Sadece muz kabuğundan küçük bir parçasını keserek iç kısmıyla dişinizi ovuşturuyorsunuz. İki dakika boyunca ovunuz. Ovma işlemi bittiğinde temiz bir diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayınız. Muz kabuğu yüksek potasyum içermektedir. Dişinizdeki lekeleri çıkartmada etkili olabilir ancak beyazlatma konusunda kesin bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak uygulamanın bir zararı da yoktur. Potasyum, magnezyum ve manganez miktarı bakımından zengin olan muz kabuğunu rahatça kullanabilirsiniz.

5. Ada Çaylı Tarçın Ve Karbonat

Doğal Yollarla Dişlerinizi Beyazlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Bir diğer doğal yöntem ise ada çayı ile diş beyazlatmadır. Evde hazırlanabilen, basit ve doğal bir yöntemdir. Yapılması gereken her birinden bir çay kaşığı alarak kabın içerisinde karıştırmaktır. Daha sonra diş fırçası yardımı ile iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalamalısınız. Dişlerinizi fırçalarken damaklarınızı ve diş etinizi de fırçalayabilirsiniz. Ada çayı dişlerinizi beyazlatmakla birlikte ağız tadını olumlu şekilde değiştirmektedir. Ada çayı ile diş beyazlatma yöntemini haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz. Çok sağlıklı ve doğal yollarla dişlerinizi beyazlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemler arasına mutlaka ada çayı da girmelidir.

6. Elma Sirkesi Ve Su

Elma sirkesi çok güçlü bir temizleyici ve dezenfektandır. Lekeleri gidererek ağızdaki bakterileri de öldürür. Bir bardak suda yarım çay kaşığı elma sirkesi koyarak sirkenin asitliğini seyreltiniz. Bu karışımı her sabah dişlerinizi fırçalamadan önce gargara yaparak uygulayabilirsiniz. Su sirkenin asitliğini dengelediği için endişelenmenize de gerek yoktur. Bu ev yapımı gargara kadar etkili başka bir yöntem daha vardır. Elma sirkesini dişlerinize doğrudan ovarak uygulayabilirsiniz. Dişlerinize sürdükten sonra beş dakika bekletiniz. Doğrudan uygulamalı bu yöntemi haftada sadece bir kez yapabilirsiniz yoksa sirke diş minenizi parçalayabilir.

7. Hindistan Cevizi Yağı

Doğal Yollarla Dişlerinizi Beyazlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Hindistan cevizi yağı, doğal bir diş beyazlatma ürünüdür. Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre ağız sağlığında çokça faydası bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı ile yapılacak ağız gargaraları plak oluşumunu azaltmada yardımcıdır. Hindistan cevizi yağı antiseptik yağlardandır bu yüzden sürüldüğü yerdeki tüm mikrop ve bakterileri öldürmektedir. Diş etlerinin çekilmesi gibi birçok diş eti sorununu ortadan kaldırmaktadır. Düzenli olarak yapılırsa ağızda diş çürümesini önlemek gibi sonuçları vardır. Ayrıca bu yağı, karbonat ve limon suyu ile de deneyebilirsiniz. Yani bu yağ doğal yollarla dişlerinizi beyazlatmak ve sağlıklı dişler elde etmek için uygulayabileceğiniz yöntemler arasındadır.

8. Kabartma Tozu Ve Limon Suyu

Kabartma tozu diş beyazlatma konusunda harika bir iş çıkarmaktadır. Tek başına uygulanabileceği gibi limon suyu veya su ile beraber de uygulanabilmektedir. Aslında hepsi diş beyazlatmada etkilidir. Yüzey lekelerini dişlerinizden çıkaran limon, dişleri aydınlattığı bilinen C vitamini içermektedir. Ağzınızda yaşayan mikroorganizmaları öldüren antibakteriyel özelliktedir. Bir paket hazır kabartma tozunu bir kabın içerisine boşaltarak üzerine yarım limon suyunu ekleyiniz. Dişlerinize karışımı sürerken diş etlerinizi fırçalamamalısınız çünkü yanma veya kanama ile sonuçlanabilmektedir. Dişleri bu karışım ile iki veya üç dakika boyunca nazik bir şekilde fırçalayınız. Bu işlemi günaşırı tekrarlarsanız iki haftada sonuçlarını görebilirsiniz.

9. Mandalina Ve Portakal Kabuğu

Mandalina ve portakal kabuklarını diş bakımı için kullanılabileceği söylenmektedir. Mandalina veya portakal yedikten sonra kabuklarını ayırarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Meyvelerin kabuğundaki katman diş minesinin beyazlamasını sağlamaktadır. Kabuğun acı bir tada sahip olmasına rağmen içerisinde bulunan magnezyum, C vitamini ve çözülebilir lif içeriği diş beyazlatmaya yardımcı olmaktadır. Meyvenin kabuğu içeriğinin aksine asidik olmadığından diş minesine de zarar vermemektedir. Bu yöntemi haftada iki kere taze kabukların iç kısmı ile dişlerinizi ovarak uygulayınız. Dişleri beyazlatmada bu kabukları çiğnemekte etkili olmaktadır. Kabuklar robottan geçirilip diş macunun içerisine katılarak da kullanılabilmektedir.

10. Havuç Rendesi

Doğal Yollarla Dişlerinizi Beyazlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Dişleri güçlendiren sağlamlaştıran havuç, dişleri beyazlatmak için etkilidir. Havuç içeriğinde bulundurduğu asit sayesinde dişlerinizde oluşan tabakayı temizlemektedir. Bu nedenle havuç dilimi ile dişlere masaj yapılabilir veya bir miktar havuç rendeleyerek macun kıvamına getirilebilir. Daha sonra dişlerinizi bu macun ile fırçalayabilirsiniz. Diş minesi üzerinde bulunan plak tabakasını temizleyerek dişlerin beyazlaşmasını sağlamaktadır. Dişlerin beyaz yapısını ortaya çıkarmaktadır. Vücuda, gözlere faydalı olan havucu tüketmek olumlu sonuç vermektedir. Sadece havucu dişlerinizle çiğneyerek de sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz hem de olumsuz zararları olmadan.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!