Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin 10 Altın Kural

3 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Güzel bir gülümsemeye sahip olmanın yolu sağlıklı dişlerden geçmektedir. Ağız ve diş sağlığının korunması ise bu konuda gösterilen çabaya bağlıdır. Ülkemizde hala çoğu kişinin aksattığı bir durum olan diş bakımı, 6 ayda bir doktor kontrolünü de gerektirmektedir. dergiCE olarak hazırladığımız sağlıklı dişlere sahip olmak için 10 altın kural listesinde ağız ve diş bakımınıza dair önemli noktalardan bahsettik. Keyifli okumalar!

1. Fırçalama Deyip Geçmeyin

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin 10 Altın Kural

Doğru diş fırçalamanın tekniği, dairesel hareketler çizerek diş etine zarar vermeden fırçalamaktır. Diş fırçasının özellikle ağzın en arkasındaki dişlere ulaşması önemlidir. Günlük ağız bakımınız diş fırçalamakla da bitmiyor. Ağız çalkalama suyu ve diş ipi kullanarak ağız bakımınıza son dokunuşu yapın ve dişlerinizin tamamen temizlendiğinden emin olun.

2. Diş Fırçalama Süresine Dikkat

Günde 3 kere dişlerinizi fırçalamalısınız. Ancak her fırçalama en az iki dakika sürmeli. Bu süre, fırçanın ağzınızdaki her yere ulaşması için önemli. Diş fırçalama süresi kadar diş macunu miktarının fazla olmamasına ve diş fırçasının yumuşak olmasına da dikkat edin. Diş fırçanızı 3-4 ayda bir yenileyin.

3. Şekerden Uzak Durun

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin 10 Altın Kural

Şeker, dişlerde çok çabuk çürümeye neden olan bir besin maddesidir. Dolayısıyla şekerli gıdalardan ve içinde şeker bulunduran asitli içeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Diş doktorları, şeker tüketiminin ardından dişlerin fırçalanmasını öneriyor.

4. Kafein Tüketimini Azaltın

Çok fazla kahve, çay veya asitli içecekler tüketmek dişlerinizdeki çürümeyi hızlandırır, diş üzerinde leke oluşumuna sebep olur. Bu nedenle kafein içeren içeceklerden uzak durun veya sınırlandırın.

5. Kalsiyum İçeren Besinler Tüketin

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin 10 Altın Kural

Süt, peynir, yoğurt, balık, soya ürünleri, fındık, ıspanak, brokoli gibi besinler kalsiyum açısından zengindir ve diş sağlığınız için gereklidir. Özellikle gelişim çağında tüketilen kalsiyum ve protein içeriği zengin besinler, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek diş problemlerinden korunmayı sağlar ve dişlerin yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

6. Dilinizi İhmal Etmeyin

Pek çok kişi ağız bakımının sadece diş fırçalamaktan ibaret olduğunu düşünüyor. Ancak dil, temizlenmediği sürece ağızda bakteri oluşumuna en çok sebep veren bölgelerden biri. Bu nedenle mutlaka dişinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de fırçalamalısınız.

7. Sigarayı Bırakmaya Başlayın

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin 10 Altın Kural

Ağız sağlığına en çok zarar veren maddelerden biri de sigara. Diş eti hastalıklarından, ağız içi kanserine kadar pek çok hastalığın tetikleyicisi olan sigara, dişlerde sararmaya ve kötü bir nefese neden oluyor. Sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız sigarayı hemen bırakmaya başlayın.

8. Yirmi Yaş Dişlerini Aksatmayın

Çoğumuzun korkulu rüyası yirmi yaş dişleri, düzenli doktor kontrolleri sayesinde ağız yapısında bir bozulmaya neden olmadan sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilir. Ağızda en arkada yer alması nedeniyle fırçalarken özellikle dikkat edilmelidir. Ortodontik tedavi gördüyseniz yirmi yaş dişlerini hafife almayın ve mutlaka doktorunuza danışın.

9. Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin 10 Altın Kural

Vücudunuza yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olan dengeli beslenme, ağız sağlığınız ve dişleriniz için de önem taşıyor. Vücudunuzun mineral, protein ve vitamin dengesi dişlerinizi doğrudan etkilemektedir. Kötü beslenme tarzı, ağzınızı enfeksiyonlara karşı açık hale getirerek dişlerinizin sağlığını bozacaktır. Bu nedenle beslenme düzeninize ve yediklerinize dikkat edin.

10. Düzenli Doktor Kontrolüne Gidin

Diş hekiminize yaptığınız düzenli kontroller, dişleriniz için koruyucu-önleyici nitelikte olacaktır. Diş problemlerine erken müdahale ile tedavinizi uzun ömürlü hale getirebilirsiniz. Sağlıklı dişlere sahip olmak için sıraladığımız 10 altın kural, elbette önce sizin çabanız ve alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemenize bağlıdır. Ağız ve diş bakımı hem vücut sağlığınız hem de estetik görünümünüz açısından son derece önemlidir. İhmal etmemenizi ve güzel bir gülüş için dişlerinize iyi davranmanızı tavsiye ederiz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak