Diyet Yaparken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar

5 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Kilo vermek bazı insanlar için zor olabilir. Bazen sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak yine de istediğiniz sonuçları alamazsınız. Yanlış yönlendirilmiş veya modası geçmiş tavsiyeleri takip ediyor olabilirsiniz. Bu, bedeninizde aradığınız değişiklikleri görmenizi engelleyebilir. Diyet yaparken farkında olmadan yapılan küçük hatalar kilo vermenizin önüne geçiyor olabilir. İnsanların genelde kilo vermeye çalışırken yaptıkları hatalardan ders çıkartarak, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Sadece Tartıya Odaklanmak

Diyet Yaparken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar

Sağlıklı bir yaşam tarzı izlemenize rağmen, yeterince hızlı kilo vermediğinizi hissediyor olabilirsiniz. Tartıdaki sayının sadece bir ağırlık değişimi ölçüsü olduğunu hatırlamak önemlidir. Ağırlığınız, sıvı dalgalanmaları ve sisteminizde kalan yiyecek miktarı da dahil olmak üzere birçok şeyden etkilenir. Aslında, tükettiğiniz yiyecek ve sıvı gibi faktörlere bağlı olarak ağırlık birkaç gün içinde 1 ila 2 kilo arasında dalgalanabilir. Tartıdaki sayı azalmıyorsa, yağ kütlesini kaybediyor ancak suyu tutuyor olabilirsiniz. Ek olarak, egzersiz yapıyorsanız, kas kazanıyor ve yağ kaybediyor olabilirsiniz. Bu olduğunda, tartıdaki sayı aynı kalsa bile kıyafetleriniz (özellikle bel çevresinde) daha gevşek hissetmeye başlayabilir. Belinizi bir mezura ile ölçmek ve aylık olarak kendi fotoğrafınızı çekmek, tartı numarası fazla değişmese bile yağ kaybettiğinizi gösterebilir.

2. Çok Az/Fazla Kalori Almak

Kilo kaybı için bir kalori açığı gereklidir. Bu, tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerektiği anlamına gelir. Uzun yıllar boyunca, haftada 3.500 kalorilik bir düşüşün 0.45 kg yağ kaybıyla sonuçlanacağına inanılıyordu. Bununla birlikte, son araştırmalar, ihtiyaç duyulan kalori açığının kişiden kişiye değiştiğini göstermektedir. Bazen çok fazla kalori almıyormuş gibi hissedebilirsiniz ve durum bu olabilir. Ancak araştırmalar, insanların genellikle bir öğündeki kalori miktarını yanlış tahmin etme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Fındık ve balık gibi sağlıklı ama aynı zamanda kalorisi yüksek gıdalar tüketiyor olabilirsiniz. Makul porsiyon boyutları yemek anahtardır. Öte yandan, kalori alımınızı çok fazla azaltmak verimsiz olabilir. Çok düşük kalorili diyetler üzerine yapılan araştırmalar, bunların kas kaybına yol açabileceğini ve metabolizmayı önemli ölçüde yavaşlatabileceğini gösteriyor.

3. Egzersiz Miktarını Ayarlayamamak

Diyet Yaparken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar

Kilo kaybı sırasında, miktar birkaç faktöre bağlı olmasına rağmen, kaçınılmaz olarak biraz kas kütlesi ve yağ kaybedersiniz. Kalorileri kısıtlarken hiç egzersiz yapmazsanız, muhtemelen daha fazla kas kütlesi kaybedersiniz ve metabolizma hızınızda bir düşüş yaşarsınız. Ne kadar yağsız kütleye sahipseniz, kilo vermek ve kilo kaybını sürdürmek o kadar kolay olur. Bununla birlikte, aşırı egzersiz de sorunlara neden olabilir. Araştırmalar, aşırı egzersizin çoğu insan için uzun vadede sürdürülemez olduğunu ve strese yol açabileceğini gösteriyor. Ayrıca, vücudunuzdaki işlevleri düzenlemeye yardımcı olan endokrin hormonlarını da olumsuz etkileyebilir. Çok fazla egzersiz yaparak vücudunuzu daha fazla kalori yakmaya zorlamak ne etkili ne de sağlıklıdır. Bununla birlikte, ağırlık kaldırmak ve haftada birkaç kez kardiyo yapmak, kilo verme sırasında metabolik hızı korumak için sürdürülebilir bir strateji olabilir.

4. “Diyet” Yiyecekleri Seçmek

İşlenmiş az yağlı veya “diyet” gıdalar genellikle kilo vermenize yardımcı olabilecek sağlıklı seçenekler olarak kabul edilir. Ancak, tam tersi etkiye sahip olabilirler. Bu ürünlerin çoğu, tatlarını iyileştirmek için şekerle yüklenir. Az yağlı ürünler ayrıca kendinizi daha aç hissetmenize neden olabilir, bu nedenle vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla yemek yiyebilirsiniz. Az yağlı veya “diyet” gıdalar yerine, besleyici, minimum düzeyde işlenmiş gıdaların bir kombinasyonunu seçmeye çalışın. Mümkün olduğunda, meyve ve sebzeleri seçin. Buna konserve ve dondurulmuş çeşitleri de dahildir. Çünkü bunlar doğal olarak düşük yağ içerir, ancak aynı zamanda besinlerle doludur.

5. Yeterince Protein Yememek

Diyet Yaparken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar

Kilo vermeye çalışıyorsanız yeterli protein almak önemlidir. Aslında, proteinin çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Protein iştahı azaltır, metabolik hızı korur veya arttırır, kilo kaybı sırasında kas kütlesini korur. Bu yüzden de çoğu diyetin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Yeterince protein almamak, kilo kaybınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Kilo vermeye yardımcı olmak için, öğünlerinizin her birinin yüksek proteinli yiyecekler içerdiğinden emin olun. Protein seçiminizin et veya süt ürünleriyle sınırlı olmadığını unutmayın. Fasulye, baklagiller, kinoa ve keten tohumu da harika ve uygun fiyatlı seçeneklerdir.

6. Kalori Tahmini Yapmak

Egzersiz sırasında kaç kalori yaktığınızı tahmin etmek zararlı olabilir. Birçok insan, egzersizin metabolizmalarını “güçlendirdiğine” inanır. Egzersiz metabolizma hızınızı biraz artırsa da düşündüğünüzden daha az olabilir. Araştırmalar, orta kilolu ve aşırı kilolu kişilerin, egzersiz sırasında yaktıkları kalori miktarını genellikle daha fazla tahmin etme eğiliminde olduklarını gösteriyor. Yürüyüş makinalarında kaç kalori verdiğinizi yazan sayılar, sadece ortalama bir değer taşır ve tamamen doğru olmayabilirler. İnsanlar ayrıca egzersiz seviyelerini abartabilirler. Egzersiz genel sağlık için hala çok önemlidir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Ne kadar egzersiz yaptığınızı ve yaktığı kalori miktarını anlamak iyidir.

7. Fazla Beklentiye Sahip Olmak

Diyet Yaparken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar

Gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmak diyet yaparken farkında olmadan yapılan hatalar arasında en büyük etkenlerden biridir. Kilo verme ve sağlıkla ilgili diğer hedefleri belirlemek, motive olmanıza yardımcı olabilir. Ancak gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmak yaygındır ve aleyhinize çalışabilir. Kilo verme hedefiniz varsa, her hafta 1 kilo oranında ağırlıkta %5 veya %10 düşüş gibi pratik bir şey seçmek yardımcı olabilir. Bu, sağlıklı bir hızda kilo verirken hedefinize ulaşma yeteneğinizi artırabilir. Gerçekçi olmayan beklentiler hayal kırıklığına yol açabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verirken bu hedeflere ulaşma şansınızı artırmanıza yardımcı olacak pratik hedefler belirleyin.

8. Şekerli İçecekler İçmek

Birçok insan, kilo vermek için alkolsüz içecekleri ve diğer şekerli içecekleri diyetlerinden çıkarır. Tükettiğiniz şekerli içecek sayısını azaltmak da genel olarak sağlıklı bir seçimdir. Ancak bunun yerine meyve suyu içmek mutlaka daha iyi değildir. %100 meyve suyu bile şeker yüklüdür ve şekerle tatlandırılmış içeceklerin etkilerine benzer şekilde sağlık sorunlarına ve yol açabilir. Dahası, sıvı kaloriler beyninizdeki iştah merkezlerini katı gıdalardan alınan kalorilerle aynı şekilde etkilemez. Araştırmalar, günün ilerleyen saatlerinde daha az yiyerek sıvı kalorileri telafi etmek yerine genel olarak daha fazla kalori tüketebileceğinizi gösteriyor.

9. Etiketleri Okumamak

Diyet yaparken farkında olmadan yapılan hatalar arasında etiketleri okumamak vardır. Hızlıca market alışverişlerini yaparken bu çok doğaldır. Etiket bilgilerini gözden kaçırmak veya yanlış okumak, istenmeyen kalorileri ve sağlıksız malzemeleri tüketmenize neden olabilir. Bu göründüğünden daha kolaydır, çünkü birçok gıda paketin ön yüzünde sağlıklı görünen gıda iddiaları ile etiketlenmiştir. Bunlar size belirli bir öğenin içeriği hakkında yanlış inançlar verebilir. Yemeğiniz hakkında en eksiksiz bilgiyi elde etmek için, kabın arkasındaki içerik listesine ve beslenme bilgileri etiketine bakmanız önemlidir. Gıda etiketleri, içerikler, kaloriler ve besinler hakkında bilgi sağlar. Yiyecekleri seçerken etiketlerin nasıl doğru bir şekilde okunacağını anlamak önemlidir.

10. Ne Yediğinizi Takip Etmemek

Diyet Yaparken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar

Besleyici yiyecekler yemek sağlığınız ve kilo vermek için iyidir. Ancak yine de vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Dahası, kilo verme çabalarınızı ve sağlığınızı desteklemek için ihtiyacınız olan protein, lif, karbonhidrat ve yağ miktarını alamıyor olabilirsiniz. Araştırmalar, ne yediğinizi takip etmenin kalori ve besin tüketiminizin doğru bir resmini elde etmenize yardımcı olabileceğini ve hesap verebilirlik sağlayabileceğini gösteriyor. Yiyeceklere ek olarak, çoğu çevrimiçi izleme sitesi ve uygulaması günlük egzersizinize girmenize izin verir. Bu alanların her birinin günlüğe kaydedilmesi, genel sağlığınızı daha iyi anlamanızı sağlayabilir. Ne yediğinizi takip etmiyorsanız, düşündüğünüzden daha fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz. Bu yüzden yediklerinizi takip etmek önemlidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!