Daha Verimli Çalışmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

6 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Okul hayatında özellikle sıkça duyduğumuz verimli çalışma yöntemleri, sınav hazırlık sürecinde büyük önem taşır. Etkili ders çalışma teknikleri sizin, o dersten verim almanız konusunda yardımcı olur. Bunu uygulamak ilk başta zor gelse de alışkanlığa dönüştüğü vakit oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Özellikle sınavlara hazırlık sürecinde sistematik bir şekilde çalışmanın meyvelerini daha sonra alacağınızı bilmeniz işe yarayacaktır. Böylece ders çalışmak sizin için sıkıcı olmaktan çok keyifli bir hale gelecektir. Verimli çalışmak ve derslerinizde daha çok başarılı olmak için edinmeniz gereken birtakım alışkanlıklar vardır. Eğer siz de nasıl çalışmanız gerektiğini bilmiyor ve çalışmalarınızdan verim alamıyorsanız, bu içeriğimizi dikkatle incelemelisiniz. Keyifli okumalar!

1. En İyi Çalışma Ortamını Hazırlayın

Daha Verimli Çalışmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Çalışmak için seçtiğiniz odanın yeterli ışık alması, sessiz ve sıcaklığın normal seviyede olması önem taşır. Çalışacağınız alanın bir süre havalandırılması da sizin dersten verim almanızda işe yarayacaktır. Eğer dikkatiniz çabuk dağılıyorsa, odanızda bulunan dikkat çekici görsel nesneleri uzaklaştırın. Ayrıca odanın mümkün olduğunca dağınık görünmemesine ve gayet sade olmasına özen gösterin. Odanın duvarları da kimi eğitim uzmanlarına göre kişinin ruh halini etkileyebilmektedir. Verimli ders çalışmak için bulunduğunuz odanın duvar renklerinde ekru, mavi, beyaz ve yeşili tercih edebilirsiniz. Çalışma sandalyenizi de vücut sağlığınızı etkilemeyecek şekilde olmasına dikkat edin. Bunun için bel destekli minderi veya ortopedik simidi olan sandalyeleri tercih edebilirsiniz.

2. Bir Amaç Belirleyin

Daha verimli çalışmak için plan oluşturmadan önce amaç belirlemeniz, edinmeniz gereken alışkanlıklar arasındadır. Başlayacağınız işe girişmeden önce bir amaç belirlemek ve gideceğiniz yolu önceden tahmin etmek, oldukça önemlidir. Bu sebeple çalıştığınız dersten daha çok verim almak için bir hedef belirlemeniz gerekmektedir. Başarılı olabilmeniz için amacınızın gayet açık ve net olmasına da özen göstermelisiniz. Belirlediğiniz hedefler basit olsun ya da olmasın, sizin eyleme geçişinizi hızlandırır. Böylece daha istekli bir şekilde hareket eder ve süreci kolaylıkla kontrol altına alabilirsiniz. Amaç belirledikten sonra kendinizi uzun bir maraton yarışındaymış gibi hissederek odak noktanızı sağlam tutmalısınız. Kendinize güvenmeli ve bu maraton yarışını kazanacağınızı unutmamalısınız.

3. Uygun Bir Plan Oluşturun

Daha Verimli Çalışmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Amaç belirlediğinize göre şimdi sırada güzel bir plan oluşturmak var. Verimli çalışmanın temel yapı taşını oluşturan plan oluşturmada dikkat edilmesi gereken durum, zamanı iyi ayarlayabilmektir. Bu durumda gerçekçi düşünmek ve kendiniz için en doğru zamanı ayarlamak gerekir. Zamanınızı verimli kullanmak için günlük, haftalık ve yıllık planlar oluşturabilirsiniz. Bitirmeyi hedeflediğiniz konuları önceden planlamak ve zaman çizelgesine yerleştirmek işe yarayacaktır. Ders çalışma planı oluştururken, zamanı verimli kullanmak için saati biraz ileri almanız işe yarayabilir. Ayrıca plan içerisinde soru çözümleri ve ders tekrarlarına da yer verin. Bu planı oluşturduğunuzda kendinize özel zaman ayırmayı da ihmal etmeyin. Uyku kalitenize ve beslenme biçiminize de dikkat etmelisiniz.

4. Zamanı Verimli Kullanın

Zaman yönetimi ders çalışanlar için en önemli alışkanlıklardan birisidir. Zamanınızı verimli kullanmak için onu yönetmeyi bilmek gerekir. Eğer sizde çalışma sırasında konularınızı yetiştirmekte zorluk yaşıyorsanız, zamanı yönetme noktasında sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Herkesin bir öğrenme ve çalışma tekniği vardır ve bunu bilmek kadar düzgün bir şekilde uygulamak da önemlidir. Kendisini bilen ve hangi derse ne şekilde çalışacağını anlayan öğrenci, zamanını verimli kullanması noktasında sıkıntı yaşamayacaktır. Zamanını doğru şekilde yönetmek için oluşturulan planı bir yere yazmak ve sürekli onu kontrol etmek gerekir. Ayrıca ileriyi planlamakla beraber işi son ana bırakmamak önemlidir. Zamanı verimli geçirmek için ders dışında kendinize de zaman ayırmalısınız.

5. Pomodoro Tekniğini Uygulayın

Daha Verimli Çalışmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Edinmeniz gereken alışkanlıklar arasında yer alan Pomodoro, özellikle daha verimli çalışmak isteyenler için kullanışlı bir tekniktir. Sınav süreci boyunca uygulayacağınız bu teknik sayesinde daha nitelikli çalışmış olacaksınız. Düzenli çalışmak isteyen ve odaklanmada problem yaşayanlar için bu tekniğin uygulanması işe yarayacaktır. Pomodoro tekniği 25 dakika çalışma ve 5 dakika moladan oluşan bir süreçtir. Zamanı verimli kullanmak için işe yarayan bu yöntem tekrarlandığı müddetçe etkisini gösterir. Bu doğrultuda 7 ile 20 gün sabitlik gerektirir. Hemen hemen her iş dalı için de uygun olan bu teknik, iş sürecinde büyük artılar sağlayacaktır. Bir proje veya sınav için gün boyu uygulayacağınız bu yöntem, sizin çalışmalarınızda verim almanızı sağlayacaktır.

6. Tekrar Edin

Ders çalıştığınız zamanlar sık tekrar yapmak bilginin zihninizde kalıcı olmasını sağlayacaktır. Yapacağınız günlük, haftalık ve aylık tekrarlar sizin konuyu pekiştirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda bilginin kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçişine izin vermiş olursunuz. Tekrar yaparken zihninize aldığınız bilgileri kodlayarak öğrenmeyi de ihmal etmeyin. Gün içerisinde öğrendiğiniz yeni bir bilgiyi akşam tekrarlamadığınızda yarısını unutma ihtimaliniz artar. Ayrıca ertesi gün bu bilginin %70’ini unutmuş olursunuz. Bu sebeple tekrar yapacağınız aralığı iyi belirlemelisiniz. Konu tekrarı yaparken renkli kalemlerle cümlelerin altını çizebilir ve kısa notlar alabilirsiniz. Öğrendiğiniz bir bilgiyi başkasına anlatarak, çalıştığınız dersten daha çok verim alabilirsiniz.

7. Not Alın

Daha Verimli Çalışmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Herkesin çalışma yöntemi farklıdır. Ders çalıştığınızda özellikle kendinize en uygun yöntemi seçebilirsiniz. Bu doğrultuda çalıştığınız derslerden verim almak istiyorsanız bol bol not tutun. Bilgileri yazıya dökmek öğrenmenin kalıcı hale gelmesinde yardımcı olur. Bu yüzden çalıştığınız zamanlarda kısa veya uzun notlar alarak öğrenmenizi hızlandırabilirsiniz. Görsel ve dokunsal hafızanızda büyük etki yaratan bu yöntem sizin çalışmalarınızı daha eğlenceli hale getirir. Bunun için renkli kağıtlar veya kalemler kullanarak bu sıkıcı durumu eğlenceli hale getirebilirsiniz. Not almak sizin derse odaklanmanıza da yardımcı olur. Beyniniz siz not almaya başladığınızda asıl işe odaklanır ve başka bir şey düşünmez. Bu sebeplee ders sırasında ya da ayrı olarak not almak odaklanmanızı sağlayacaktır.

8. Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Çalıştığınız derslerden verim almak istiyorsanız, uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Yeterli uyku sizi gün boyunca zinde tutacak ve derslerinize daha çabuk odaklanmanızı sağlayacaktır. Günlük alacağınız uyku 6 veya 7 saati geçmemelidir. Tam tersine az uyumak da sizi büyük derecede etkiler. Uyku saatinizi ideal bir şekilde kendinize göre ayarladıktan sonra buna uyum sağlamanız önemlidir. Vücudunuz tıpkı bir bilgisayar sistemine benzer. Eğer uyku düzeniniz karmaşık durumdaysa sisteminizin çökmesine neden olabilir. Bu da sizi tüm gün yorgun ve sönmüş enerjiyle karşılar. Gün içerisinde kısa molalar vererek zihninizi dinlendirebilir, şekerleme gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Eğer daha enerjik olmak ve derslerinizden verim elde etmek istiyorsanız bunları dikkate almalısınız.

9. Motivasyon Sağlayın

Motivasyon diğer adıyla güdülenme, kişinin amacına ulaşmasında çabaladığı eylem sürecidir. Kişinin kendisinden ya da çevresinden aldığı olumsuz bir tutumla motivasyonun kırılabileceği mümkündür. Çalışmalarınızdan verim almak için motivasyonunuzu sağlam temellere oturtmak önem taşır. Bu doğrultuda ders çalışırken motivasyonunuzu kırmamak için kendinize küçük ödüller verebilirsiniz. Vereceğiniz bu ödüller eylemi doğru bir şekilde yapmanıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Öncelikle gerçekten bunu istemelisiniz. Arzulayarak yapılan eylemler, hedefe daha çabuk ulaşılmasını mümkün kılar. Güdülenme tamamen kişinin istek ve iradesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer motivasyonunuz çabuk kırılıyorsa, kendinize ödül belirleyerek iradenizi sağlama alabilirsiniz.

10. Farklı Çalışma Tekniklerine Başvurun

Daha Verimli Çalışmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Kendinize göre bir çalışma yöntemi belirlemiş olmanız, farklı teknikleri uygulamayacağınız anlamına gelmiyor. Farklı çalışma teknikleri uygulamak, bilginin hafızada daha çabuk işlenmesine yardımcı olur. Bu tür teknikler arasında yer alan çalışma kartları sizin için daha eğlenceli hale gelecektir. Bu gibi kartlar hazırlayarak öğrenmenizi kolaylaştırabilir ve verimli hale getirebilirsiniz. Kendinize küçük bir sınav hazırlamanız da konuyu kavramanız açısından önem taşır. Ayrıca öğrendiğiniz konunun hafızanızda uzun süre kalması için onu arkadaşınıza veya kardeşinize anlatarak bilgiyi pekiştirebilirsiniz. Bir not kağıdına konuyla alakalı renkli çizimler yaparak onu kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Yazdığınız notları yüksek sesle 5 kez tekrar etmek de iyi hatırlamanızı sağlayacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!