Çukurova Romancısı Yaşar Kemal Hakkında Her Şey

5 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Roman denilince akla gelen ilk yazarlardan biri olan Yaşar Kemal, eserlerini toplumcu gerçekçi bir çizgide kaleme almıştır. Çukurova ve ücra köylerde ağalarla baş etmeye çalışan halkın isyanını, kitaplarına bağırarak yazmıştır. Köylüyü, alın terini, çiftçiyi ve işçiyi her daim ön plana çıkartmış; ezilenleri mücadele etmeye davet etmiştir. Sıkıntılı ve suçlamalarla dolu geçen ömründe çeşitli politik olaylarla anılmış ve edebi kimliği kimi zaman bu durumların arkasında kalmıştır. Yaşar Kemal yıllar geçmesine rağmen hala güncelliğini korumakta ve sevenleri tarafından saygıyla anılmaktadır. Çukurova romancısı Yaşar Kemal hakkında bilinmesi gereken her şey içeriğini sizler için hazırladık, herkese iyi okumalar dileriz.

1. Ağıtların Yazarı

Çukurova Romancısı Yaşar Kemal Hakkında Her Şey

Yaşar Kemal olarak tanıdığımız halkın romancısının esas ismi Kemal Sadık Gökçeli’dir. Eserlerinden anlayacağımız üzere yoğun bir şekilde Çukurova, Akdeniz ve Adana’dan bahseden yazarımız, Osmaniye doğumludur. 1923 tarihinde dünyaya gelmiştir. Senaryo, öykü ve romanlarının yanı sıra oldukça etkili bir aktivisttir ve devrimcidir. İlk şiirini henüz genç bir yaşında yerel bir dergide yayınlamıştır ve bu şiirinin ismi “Seyhan”dır. Çukurova ve Torosların hâkim olduğu kitaplarında; Anadolu’dan, ağıtlardan ve halkın acılarından bahsetmiştir. Girdiği gazetede yeni takma ismi olan “Yaşar Kemali” kullanmış ve artık tüm edebiyatseverler onu bu yeni adıyla tanımıştır.

2. Sanatçı Arkadaşları

Ünlü romancı, Adana’da yazılarının çıktığı bir dergi sebebiyle pek çok ünlü sanatçı ve edebiyatçıyla tanışma fırsatı bulmuştur. Yaşar Kemal, deneme deyince akla gelen ilk isim Nurullah Ataç, ünlü halkbilimci Pertev N. Boratav, ressam kardeşler Abidin ve Arif Dino ile ilişkilerini ilerletmiştir. Arif Dino ve Yaşar Kemal oldukça yakın bir dostluk ilişkisi sürdürmüş ve her iki tarafında olumlu dostluk yansımaları, eserlerinde görülmüştür. Çukurova yazarının eserleri ve romanları, yazarın ölümünden sonra aşırı bir talebe neden olmuştur. Yazdığı romanların çeşitli ödülleri ve başarı hikâyeleri bulunmaktadır. Sanat camiasında kurduğu diğer arkadaşlık münasebetleri de Yaşar Kemal’e hem politik hem de edebi anlamda bolca destek vermiştir.

3. Yargılanması

Çukurova Romancısı Yaşar Kemal Hakkında Her Şey

Halkın dertlerini, acılarını, çektiği zulümleri ve uğradığı haksızlıkları romanlarında işleyen yazar, çeşitli dönemler boyunca farklı tepkilere maruz kalmıştır. Özellikle cesurca yazdığı eleştiriler ve sol görüşü baskın tutan karakterler, zaman zaman Yaşar Kemal’in başını ağrıtmıştır. Yazar, en büyük tepkisini ırkçılık konularında göstermiştir ve Türkiye’de yapılan Kürt ayrımcılığına dikkat çekmiştir. Hayatı boyunca sosyalist ve komünist bir çizgide ilerleyen yetenekli edebiyatçı, hiçbir zaman ideallerinden vazgeçmemiş ve bu nedenlerden ötürü yıllarının bir kısmını mahkemeler ve hapishaneler de geçirmiştir. Çeşitli suçlamalara maruz kalan yazarın tüm bu ötekileştirmelere rağmen yerli ve yabancı pek çok seveni bulunmaktadır.

4. Çeşitli Ödüller Kazanması

Unutulmaz Çukurova romancısı yetenekli edebiyatçı Yaşar Kemal hakkında her şey içeriğimizin dördüncü maddesinde başarılı yazarın kazandığı ödüller listelenmiştir. Yaşar Kemal, Türkiye’deki değeri öldükten sonra ancak anlaşılabilen birçok talihsiz yazar gibi dünyanın her yerinde evrensel bir sevgiyle rağbet görmüştür. “Uluslararası Cino del Duca, Légion d’Honneur, Commandeur des Arts et des Lettres, Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü” vb. daha birçok armağana layık görülmüştür. Türkiye’de de sayısız ödüller kazanmış, eserlerinin belli bir kısmı beyaz perdeye aktarılmıştır. PEN Yazarlar Derneği’ne üyeliği boyunca aktif bir üyelikte bulunmuş ve Nobel’e aday olarak takdim edilen ilk Türk roman yazarı olma özelliğini taşıma gururuna sahip olmuştur.

5. Unutulmaz Kitapları

Çukurova Romancısı Yaşar Kemal Hakkında Her Şey

Öykü alanında ilk olarak “Sarı Sıcak” kitabını çıkartan Yaşar Kemal, diğer öykülerini ise “Bütün Hikâyeler” başlığı altında toplamıştır. “İnce Memed”, yazarın birlikte anıldığı ve ona esas ününü getiren romanı olmuştur. “Teneke, Dağın Öte Yüzü, Akçasazın Ağaları” gibi eserlerinde Çukurova halkının ve köylüsünün yaşadığı sorunlardan bahsetmiştir. “Yılanı Öldürseler” isimli küçük romanı ise, töre ve merhameti harmanlayan bir roman olarak sinemaya uyarlanmıştır. “Deniz Küstü”, çürüyen bir insanlıktan bahsederken “Kimsecik” üçlemesi ise bir göç yolculuğunun sıkıntılarını gözler önüne sermektedir. Efsane ve destanlardan bahsettiği bir hayli eseri de yazarın diğer kitapları arasında yer almaktadır.

6. Yazdıklarından Suçlanması

Çukurova romancısı Yaşar Kemal hakkında bilmemiz gereken her şey derlememizin altıncı sırasında, başarılı yazarın uğradığı suçlamalar ve buna neden olan yazılara yer verilmiştir. Yaşar Kemal, dili sivri, söylemekten ve yazmaktan çekinmeyen, cesur bir kalemi olan ve politik görüşü ile ideallerini saklamayan bir yazardır. Kimi zaman bu özellikleri onu zor durumda bırakmıştır ancak Y. Kemal, bunları çok önemsememiştir. Yazdığı makaleler yüzünden propaganda yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış, yayınladığı bir kitap ikinci gün hemen toplanmış ve başka bir yazısı nedeniyle de kendisine para ve hapis cezası verilmiştir. Tüm uyarılar ve yaptırımlara rağmen halktan yana kalemini asla bükmeyen yazar, doğru bildiği yolda ilerlemiştir.

7. Eserlerinin Sinemaya Aktarılması

Çukurova Romancısı Yaşar Kemal Hakkında Her Şey

Çok yönlü bir yazar olan usta romancı Yaşar Kemal, her döneme ve kitleye hitap eden eserler üretmeyi başarmıştır. Sayısız eserlerinden, yaklaşık onu aşkını sinemaya; iki tanesi baleye ve sekiz tanesi ise tiyatro sahnelerine uyarlanmıştır. Yazdığı özgün senaryoları da bulunan yazarın, sinemaya aktarılan ilk filmi “Beyaz Mendil” iken, sahnelenen ilk tiyatrosu ise “Tenekedir”. “Yer Demir Gök Bakır, Ortadirek, Ağrıdağı Efsanesi, Bebek, Filler Sultanı İle Topal Karınca, Yılanı Öldürseler, Binboğalar Efsanesi, Üç Anadolu Efsanesi, İnce Memed ve Ağır Akan Su”, sanatla buluşan eserlerinin büyük bir kısmını kapsamaktadır. Yaşar Kemal, sinema açısından saygı duyulan ve kendisine festivallerde özel olarak yer ayırtılan bir yazar olma şerefine de nail olmuştur.

8. Edebiyattaki Ustalığı

Yaşar Kemal yazdığı diğer türlere nazaran en çok romanları ile tanınmaktadır. Romanlarını toplumcu gerçekçi bir bakış açısı içerisinde okuyucuya aktaran yazar, sade ve akıcı bir dil seçerek okuyan herkes tarafından kolayca anlaşılmak istenmiştir. Romanlarında mekânı genel olarak Çukurova, Adana, Akdeniz ve Anadolu’nun ücra köyleri oluşturmaktadır. Köylü, çiftçi, emekçi ve alın teri eserlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Başkaldırı, direnme, devrim ve mücadele gibi terimler romanlardaki kahramanların çabaladığı olaylardır. Zulme karşı sesini çıkartma, ağa ve patronlara karşı dik duruş gibi direnmeler ise en önemli karakteristik kahraman özelliklerindendir. Toplumcular içerisinde akla gelen ilk roman yazarlarının başını kuşkusuz Yaşar Kemal çekmektedir.

9. Halkın Yazarı

Halkı sömüren, ona eziyet eden, mutluluğunu yıkmaya çalışan birileri varsa Yaşar Kemal, onlara karşı savaşır adeta yazılarında. Tek başına yarattığı kitap karakteriyle birlikte kocaman, güçlü bir çığlık atar ve kazanmaya çabalar hakkını. Çakırdikenlikleri yakarak, ağalara başkaldırarak, mahsulü zorla toplayan beylere karşı gelerek aslında topluma nasıl davranması gerektiğini öğütlemiş olur. Halk ve doğayı koruyup kollamanın yanı sıra, proletaryayı da eserlerinde unutmamıştır. Sait Faik, Karacaoğlan, Abidin Dino ve Cervantes’ten bir hayli etkilenmiştir. Buhranlı bir şekilde geçen çocukluğu, zenginlikten kopup bir anda yoksul bir yaşama geçiş gibi faktörler, yazarın yazılarında kendini göstermiştir.

10. Büyük Başarısı

Çukurova Romancısı Yaşar Kemal Hakkında Her Şey

Yaşar Kemal denilince akla ilk olarak koşulsuz “İnce Memed” serisi gelmektedir. Okuyucular kitabın adına bakarak yanılmasınlar çünkü kitabın adının aksine kitaplar incelikten çok uzakta ve neredeyse hepsi dört yüzü aşkın sayfadan oluşmaktadır. Dört adetlik bir seri olan İnce Memed, eşkıyalığı, köydeki ağaların zulmünü ve ona baş kaldıran genç bir delikanlıdan yola çıkarak, ülkenin ve Anadolu’nun genel halini yansıtmaktadır. Bu serinin ilki 1955 yılında yayımlanmış ve hem yazarın hem de Türk Edebiyatının başyapıtları arasına alınmıştır. Kendi çapında ödüller kazanan eser aynı zamanda en iyi yerli yüz roman listesinin içine girmeyi de başarmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!