Çağdaş Türk Resminin Öncüsü Abidin Dino ve Kitapları

2 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

23 Mart 1913 yılında İstanbul’da doğan Abidin Dino, 7 Aralık 1993 yılında Paris’te vefat etmiştir. Çok yönlü bir kültür insanı olarak en başta ressam, karikatürist, çevirmen, oyun yazarı, film yönetmeni, editör ve yazarlık yapmıştır. Çağdaş Türk resminin öncülerinden olup, Fransa, ABD, Cezayir gibi farklı ülkelerde de sergiler açmıştır.

1952 yılından sonra siyasi düşünceleri sebebiyle belli bir süre sürgünde kalmış ve ardından Paris’te yaşamaya başlamıştır. Yurtdışında Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onursal Başkanlığı ve New York Dünya Sanat Sergisi Danışmanlığı gibi görevlerde yer almıştır.

Sanat Dünyasına Adımını Nasıl Attı?

1930 yıllarının başında ilk yazıları o dönem ki Artist dergisinde ve ilk çizimleri Yarın gazetesinde yayınlanmaya başladı. 1933 yılında “D Grubu” adlı yeni bir sanat grubunun kurucuları arasında yerini aldı. Amacı, Türkiye’de sanatın gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak, düşünce yönüne dikkat çeken resimler yaparak, batıdaki çağdaş akımlar ile boy ölçüşecek düzeyde yenilikler getirmekti. 1934 yılında sinema öğrenimi üzerine dersler görmek için Sovyetler Birliği’ne gitti ve orada 3 yıl kaldı. SSBC’nden sonra Londra’ya, ardından Paris’e gitti. 1937’de yerleştiği Paris’te ressam ve dekoratör olarak film çekim çalışmalarında yer aldı. Pablo Picasso, Tristan Tzara, Gertrude Stein, Eisenstein ve Andre Malraux gibi dönemin önde gelen sanatçıları ile dostluklar kurdu.

Abidin Dino Kitapları

1. Kısa Hayat Öyküm

Abidin Dino - Kısa Hayat Öyküm

Kısa Hayat Öyküm kitabında Abidin Dino, resimleri, karikatürleri, desenleri, denemeleri, heykelleri, öyküleri ve tüm yönüyle bize sanatın ve yaşamın ne olduğunu kendi hayatöyküsü ile anlatıyor. Şaşırtan ve güzelliklerle dopdolu yaşam serüvenini kendi ağzından ve kendi kaleminden anlatıyor. Tümüyle kendine has, gerçek bir sanat insanının yaşadıklarını birinci elden anlattığı gibi, ayrıca 20. yüzyılda ülkemizde ve dünyada sanat ve politika üzerinden yaşananları nasıl tanıklık ettiğini bizlere ulaştırıyor.

2. Sensiz Her Şey Renksiz

Abidin Dino - Sensiz Her Şey Renksiz

Kitabın ismi, Abidin Dino’nun Güzin Dino’ya yazmış olduğu bir mektupta, “Can, sensiz her şey renksiz” demesi ile verilmiştir. Kitap, birbirini seven ve birbirine aşık iki insanın, 1952 ile 1973 yılları arasındaki mektuplaşmalarından oluşuyor. Abidin’in aşk seslenişi, her satırı aşkla yazılmış mektuplar diyebiliriz. Ancak bu mektuplarda Nazım Hikmet’ten Melih Cevdet Anday’a kadar pek çok aydın ve yazar anılıyor.

3. Sinan – Bir Düşsel Yaşamöyküsü

Sinan - Bir Düşsel Yaşamöyküsü

Hayatı boyunca, Anadolu topraklarında boy atmış ozanlara, mimarlara, aşıklara derin bir ilgi duymuştur Abidin Dino. Fakat Anadolu’nun iki dehası vardı ki, onlara olan tutkusu bambaşkaydı. Biri Mimar Sinan, diğeri Yunus Emre idi. Mimar Sinan’ın sanatı üstüne zaman zaman dergilerde yazılar yayınlamış. Ve bununla da yetinmemiş oturup kendi imgeleminden süzerek bir yaşamöyküsü kaleme aldı. Bu eseri gerçek bir hayat öyküsü değil, bir ustanın bir ustaya yaşattığı düşsel bir yaşamöyküsü diyebiliriz. Ünlü fotoğraf üstadı Ara Güler’in fotoğrafları eşliğinde basılan bir kitap.

4. Yeditepe Öyküleri

Abidin Dino - Yeditepe Öyküleri

Yeditepe Öyküleri, 1934 ile 1940 yılları arasında yazmış olduğu 5 kısa öyküsünden oluşan bir kitabıdır. Kitaptaki birinci ve ikinci öykü, 1934 yılında Servetifünun dergisinde yayınlanmıştır. Üçüncü öykü 1939 yılında Yeni S.E.S. ve dördüncü öykü 1940 yılında Yeniyol’da, beşinci öykü de 1940 senesinde Küllük’te yayımlanmıştır. Ayrıca Abidin Dino’nun kendisi tarafından hazırlanan desenleri kitapta yer almıştır.

5. Nazım Üstüne

Abidin Dino - Nazım Üstüne

Bu kitap, Abidin Dino’nun can yoldaşı Nazım Hikmet üzerine yazmış olduğu Nazım mektuplarını ve şiirlerini içeriyor. Güzin Dino ve Ferit Edgü’nün katkıları ile bir araya getirilen bu kitap, Abidin Dino’nun resimlemeleri ve yazıları, kendisinin duyarlılıkları ve yaşamı üzerine bizlere ayrıntılar veriyor.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!