Çok Yüksek Fiyatlara Satılan Sanat Eserleri

3 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Sanat eserlerinin fiyatlandırılması ve sanatçının para kazanması her zaman tartışmalı konular olmuştur. Neye göre paha biçildiği ya da kaç kere satılacağına dair belirli kıstasları olmayan bir sektör söz konusu olunca ortaya çıkan hikayeler de çok çeşitli olabiliyor. Sanatın para etmesi konusu da oldukça tartışmalı… Ancak unutulmaması gereken de sanatçının işinin sanat olması. Yaşadığı dönemde çok yüksek paralar kazanamamış olan sanatçıların öldükten sonra eserlerinin satışını gerçekleştiren galeriler var. Bu yazımızda çok yüksek fiyatlara satılan sanat eserleri listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Salvator Mundi, Leonardo Da Vinci

Çok Yüksek Fiyatlara Satılan  Sanat Eserleri

Sanat tarihçisi Pietro Marani’ye göre yüksek Rönesans döneminde Leonardo Da Vinci tarafından yapıldığı ileri sürülen tablo 450.3 milyon dolara satıldı. Da Vinci’nin genel üslubunun açıkça görüldüğü dünyanın en ünlü sanat eserlerinden biri olan bu tabloda bir İsa tasviri var. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen tablonun Da Vinci’ye ait olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Bu tasvirle ilgili pek çok yorumda bulunulmuş, en ilgi çekenlerden bir tanesi de Hippi İsa nitelendirmesi olarak görülüyor.

2. Interchange, Willem de Kooning

Çok Yüksek Fiyatlara Satılan  Sanat Eserleri

Hollandalı dışavurumcu ressam Kooning’in eseri 2015 yılında 300 milyon dolara satın alınmıştı. 1955 yılında tamamlanan De Kooning’in ilk soyut eserlerinden biri. Eserlerinde genel olarak geometrik ve biomorphic şekiller ve güçlü renkler kullanmayı tercih eden sanatçının diğer eserleri de soyut ekspresyonist tarzdadır. Ressam Kooning eserlerine verdiği isimleri genel olarak Newyork şehir merkezindeki mahallelerden esinlenmişti.

3. Les Joueurs de Cartes, Paul Cézanne

Çok Yüksek Fiyatlara Satılan  Sanat Eserleri

Paul Cezanne Fransız post-empresyonist bir ressam ve gezgin. Modern sanatın babası olarak biliniyor, empresyonizm ve kübizm arasında bir köprü omasıyla tanınıyor. Katar Kraliyet ailesi tarafından satın aldığı bilinen tabloya 250 milyon dolar değer biçilmiş. 1890’ların sonlarında sonunda üretilen bu resim beş eserden oluşan serinin içinde yer alıyor. Kart oynayan adamlar 17. yy’da Fransa’nın genel manzarasını gösteriyordu.

4. Nafea Faa Ipoipo, Paul Gauguin

Çok Yüksek Fiyatlara Satılan  Sanat Eserleri

Gaugin aslında bir borsacı, boş zamanlarında resim yapan biri. Vincent Van Gogh ile arkadaş olan ve çalışan ressam Afrika ve Asya sanatının kendisine çekici gelmesiyle Tahiti’ye gider. Hayalindeki Tahiti ile gerçek olan gözüne çok farklı görünür. Tahiti’den ayrılmadan önce 1892’de  yaptığı tabloda Tahitili iki kız resmetmiş. Tahiti’de evlenecek olan kızların kendini göstermesi için kulaklarına taktıkları çiçek tablonun da ana konusu. Bu tablo 300 milyon dolara satılarak rekor kırmıştı.

5. Number 17A, Jackson Pollock

Çok Yüksek Fiyatlara Satılan  Sanat Eserleri

20. yüzyılın önemli sanatçılarından Pollock’un dönemine göre farklı olan fırça darbeleri ve teknikleriyle oluşturulmuş olan soyut eser 200 milyon dolara satılmıştı. Diğer eserlerinde de aynı tekniği kullanarak aksiyon resmi adı verilen tablolar yapmıştır. Bu özelliğinden ve “kötü adam” imajından dolayı Jack the Dripper lakabıyla da anılmıştır.

6. Nu Couché, Amedeo Modigliani

Yahudi kökenli İtalyan Amedeo Modigliani’ye ait olan nü tablo, kendi dönemine oldukça farklı bir soluk getirmişti. Amedeo Modigliani kübizm ile art deco arasında köprü kurmuş bir ressamdı. Oldukça zor ve acıklı bir yaşamı olan ressam, pek çok sanatçı gibi ölümünün ardından ünlü olmuştur. 2015’te 170 milyon dolara alıcı bulan bu tablodaki kadının; karısından önce birlikte olduğu kadına ait olduğu düşünülüyor.

7.Le Rêve, Pablo Picasso

50 Yaşındaki Picasso’nun, 22 yaşındaki sevgilisini resmettiği tablosu erotik olarak nitelendiriliyordu. Picasso’nun hayatı gibi tüm eserleri çeşitli spekülasyonlara neden olmuş, bu da eserlerinin değerini daha da arttırmıştır. Bu tabloya son satılışında 160 milyon dolar değer biçilmişti. Yüksek fiyatlara satılan eserler söz konusu olunca Picasso’yu sıklıkla anacağız gibi görünüyor.

8. Les Femmes d’Alger, Pablo Picasso

Picasso’nun Cezayir Kadınları serisinden olan tablo, 179.4 milyon dolara alıcı bulmuş ve çok yüksek fiyatlara satılan sanat eserleri arasına girmişti. 1834 yılında yapılan bu eser cinsel içeriği ve oryantalizmi ile biliniyordu. 1955 yılında yapılan tablo Delacroix etkileri taşır, renkler canlı ve sıcaktır. Sıcak renkler siyah konturlerle çevrelenerek işlenmiş ve formları basitleştirilmiştir. Kadınların soyutlaştırılmış bir arka planda yer aldığı da gözlerden kaçmıyor.

9. Violet, Green and Red, Mark Rothko

Letonyalı Amerikalı dışavurumcu sanatçının 1951 yılında yaptığı eser 186 milyon dolara satıldı. Çalışmalarıyla İkinci Dünya Savaşı sonrası melodramatik soyut dışavurumculuk ekolünü geliştirdi, dışavurumda tek araç olarak renkleri kullandığı için renk alanı resmine öncülük eden Rothko’nun sanatsal açıdan ifadesiz resimlerinin gücü renklerin havada uçuyormuşçasına yan yana durmasından kaynaklanıyordu.

10. Portraits of Maerten Soolmans, Oopjen Coppit, Rembrant

1634 yılında boyanan iki portre  Louvre ve Amsterdam’daki Rijksmuseum tarafından ortaklaşa satın alındı. Hükümetler arası bir anlaşma ile desteklenen bu eşi görülmemiş ortak satın almanın bedeli 180 milyon dolar oldu. Bu iki tablo her zaman yan yana sergilendiler çünkü ünlü ve zengin yeni evlenen bir çifte ait. Gerçek insan boyutlarını yansıttığı için tablo sıra dışı olarak nitelendiriliyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç