Çocukken Severek Dinlediğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

5 dk okuma süresi


8
38 Paylaşım, 8 puan

Masallar, küçükten büyüğe herkesin aşina olduğu, yazarın hayal gücünün gözler önüne serildiği eserlerdir. Bu eserlerde sadece olağanüstü olaylar anlatılmaz. Bunun yanı sıra özellikle küçük dinleyiciler ve okuyucular için bazı mesajlar verilir. Büyüleyici hayal alemlerine ev sahipliği yapan masalların bize öğrettikleri noktaların ve çocukken severek dinlediğimiz hikayelerin ana fikirlerini anlamak oldukça önemlidir. Biz de bu masallardan bazılarını özenle seçerek sizler için listeledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Kırmızı Başlıklı Kız

Çocukken Severek Dinlediğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Çocukken hepimiz masalların ve onların büyülü dünyasının bize öğrettiklerini, severek dinlediğimiz bir hayal alemi olarak düşünmüşüzdür. Peki bu hayal alemlerinden belki de en bilineni olan Kırmızı Başlıklı Kız masalının bize anlatmak istediklerini hiç düşünmüş müydünüz? Bu masalın ana öğretisi tabi ki yabancılara güvenmemektir. Büyük kötü kurda inanan minik kızın başına gelenleri biliyoruz. Öte yandan babaannesinin ev adresini ve orada ne yapacağını tanımadığı birisiyle paylaşarak kişisel bilgilerini ifşa eder. Kırmızı Başlıklı Kız masalı, bazı bilgilerin ne kadar zararsız gözükse bile yabancılarla paylaşılmaması gerektiğini ve yine yabancılarla kişisel şeyler hakkında konuşulmamasını öğütler.

2. Uyuyan Güzel

Güzeller güzeli prenses Aurora ve Prens Phillip’in hikayesi olan bu masalda, Aurora kendisi için verilen bir partiye davet edilmeyen cadı tarafından gerçek aşkını bulana kadar uyanmamak üzere derin bir uyku ile lanetlenir. Ancak hikâyenin öğretisi olan “gerçek aşkın her şeyi yenebileceği” düşüncesi gösterir ki, lanet yani zorluklar aşılması ne kadar zor olursa olsun bir şekilde çözüme kavuşturulabilir. Yeter ki bu yolda sevgiye sahip olun. Öte yandan masalın bize öğrettiği bir diğer ders ise; “insanın evi kalbidir.” Aurora’nın yaşadığı sancılı süreçte ailesi her zaman ona destekti ve hep yanındaydılar. Bu bizlere aile kavramının önemini, değerini en önemlisiyse kıymetini gösteren bir öğretidir.

3. Külkedisi

Çocukken Severek Dinlediğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Severek dinlediğimiz masalların bir diğeri Külkedisi, çocukken bize öğrettikleri rehber niteliktedir. Özellikle zor koşullar ve haksızlık ile karşılaşıldığında doğru tercihlerin yapılmasının önemini gösterir. Bir klasik olarak Külkedisi masalı fakirlikten zenginliğe giden bir hikâye olarak bilinmektedir. Başlangıç noktasında verilen öğreti, hayatın her zaman adil olmadığı ve insanlara her zaman dört dörtlük bir imkân dizisi sunmadığı yönündedir. Ancak yaşanan her zorlukta dik durabilmek ve yaşanan kötü olaylarla başa çıkabilmek, hayatın sizlere altın tepside sunmadığı imkanlara sahip olabilmek için gereken erdemlerdir. Öyle ki kalp ne kadar üzülse bile, inanmaya devam ettikçe rüyalar gerçek olur!

4. Güzel ve Çirkin

Güzelliğiyle büyüleyen bir genç kız ve korkunçluğuyla ürkütücü bir varlık… İki karakterin paylaştığı bu masalın bizlere verdiği üç önemli öğreti vardır. İlk olarak güzellik sadece dış görünüşle olmaz. İnsan vücudunu kaplayan deri ne kadar güzel gözükse bile, deri altında sahip olunan kalbin güzelliği her zaman daha önemlidir. İkincisi, açgözlü olan insanlar güzelliği sadece fiziksel özelliklere bağlarlar. Oysa aç gözlülüğün önüne geçebilen insanlar gerçek güzelliğe erişebilmek noktasında daha avantajlıdır. Ayrıca iç güzellik dediğimiz şeye ulaşmak istiyorsak, bunun için ilk önce kendimize verdiğimiz değeri ve ilgiyi başkalarına da gösterebilmekten geçer. Gerçek güzellik burada saklıdır.

5. Peter Pan

Çocukken Severek Dinlediğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Masala ait olan şu cümleler aslında bu hikâyeden çıkarmamız gereken ders için oldukça özetleyici nitelikte; “Ya düşersem diye soruyorsun. Ama sevgilim, ya uçarsan?” Zor zamanlarda yolumuza dik başlılıkla devam etmenin konu edinildiği Peter Pan masalı, yeni şeyleri denemekten korkmamak gerektiğini vurgular. Planlar ani bir şekilde değişebilir. Ama burada maceraya kucak açmak daha da önemlidir. Eğer bir şeyi başaramayacağınızı düşünüyorsanız, baştan başarısız olursunuz. Başaracağınıza inandığınızda, en karanlık anlarınızda bile mutluluğu ve neşeyi bulmanız kaçınılmazdır. Peter Pan’a göre mutluluğu bulabilmek için uçmak gerekir. Bırakın hayal gücünüz uçmayı öğrensin!

6. Pinokyo

Pinokyo’yu her çocuk bir şekilde duymuştur. Onun yalan söylediğinde uzayan burnu, her zaman çocuklara ders niteliğinde örnek olarak kullanılmıştır. Belli ki masalımızın ilk öğretisi yalan söylememek ve dürüst bir insan olmak. Peki sadece bu kadar mı? Hayır. Vicdanınız her daim rehberiniz olmalı. Pinokyo, bizlere vicdanın ne olduğunu, neden önemli olduğunu gösteren eşsiz bir hikâye. Vicdanını rehber edebilen kişiler dolayısıyla cesurlardır. Korkunç durumlara korkusuzca göğüs gererler. Cesur insanlar kendi gücüne güvenirler. İşte böyle insanlar bunların yanında sadıktır. Usta Geppetto ve Pinokyo’nun birbirine olan sadakat ilişkisinde bunu görmemek kaçınılmazdır.

7. Ağustos Böceği İle Karınca

Çocukken Severek Dinlediğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

İki farklı böcek, bizlere nasıl dersler verebilir? Bunun en iyi örneği Ağustos Böceği ile Karınca masalıdır. Kış mevsimine gelindiğinde hiç çalışmamış, hiçbir hazırlık yapmamış olan çekirgenin, yiyecek için karıncaya yalvarması ve reddedilmesi; masalda, çalışmanın önemi vurgulayan ilk öğretidir. Çalışmaktan hiçbir zaman kaçınılmamalıdır. Ayrıca sıkı çalışmak gelecekte daha rahat bir hayat yaşamak için gereklidir. Geleceğimizin ne kadar görünebilir olmasını istiyorsak, o kadar çok çalışmalıyız. Eğer gelecek tehditler için önlem almayı atlarsak, işte o zaman hayal bile edemeyeceğimiz tehlikelerle karşı karşıya kalırız. Böceklerden ilham alın ve sıkı çalışın!

8. Hansel ve Gretel

Çocukken bayılarak çizgi dizisini izlediğimiz hem de hikayesini severek dinlediğimiz Hansel ve Gratel, masalların bize öğrettikleri içinde yabancılara karşı güven duygusunu beslememek noktasında anlatılan ilk masallardandır. Hikâyenin ilk mesajı, tanımadığınız kişi size ne kadar iyi davranırsa davransın, ona güvenmemeniz gerektiğidir. Ayrıca masalda, tehlikeli durumlar yaşanırken sakin olup, gerçekten mantıklı seçimler yapmanın öneminin de altı çizilir. İnsanların sahip olduğu zekayı, tehdit anlarında kullanabilmesi pratik bir zekâ gerektirir. İşte bu yüzden verilmek istenen asıl mesaj cesurluğunuzu, sahip olduğunuz zekanızla harmanlayıp ortaya koymaktır.

9. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Güzelliğiyle büyüleyen bir prenses, zalim ve çirkin üvey anne, yedi küçük cüce ve beyaz atlı prens… Tam anlamıyla peri masalı. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalından öğrenilecek ilk ders, sahip olunan her güzelliğin rehavetine kapılmamaktır. Yani kibirden uzak durmak gerektiğidir. Nasıl ki kötü kalpli üvey anneyi öldüren şey kibirse, prensesi yücelten şeyde gerçek güzelliğin sadece fiziksel özelliklerden ibaret olmadığı gerçeğidir. Gerçek güzellik içten gelir. İçi güzel olan çevresindeki herkese uyum sağlayabilir ve onu kabullenebilir. Masalda, kraliçe hiçbir zaman Pamuk Prenses kadar güzel olamayacaktı. Bunun sebebi ise çok basit. Çünkü kalbi asla saf değildi.

10. Çirkin Ördek Yavrusu

Çocukken Severek Dinlediğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Dışlanmak her yaşta insana kendisini kötü ve çaresiz hissettirir. Çirkin Ördek Yavrusu masalında gördüğümüz gibi, diğerlerinden farklı olmak ve diğer ördeklere benzememek aslında bir sorun değildir. Önemli olan şey farklı olan kişileri kabullenebilmektir. Masalın öğretisi de budur. Çirkin yavru, çözüm olarak kendi cinslerinden uzaklaşmayı seçtiğinde, benzemek istediği kuğular onu dışlamadılar. Ama diğer ördeklerin sergilediği tatsız davranışlardan görüyoruz ki ayrımcılık ve zorbalıkta, masalda vurgulanan diğer noktalardır. Öte yandan kuğu olmak isteyen ördeğin, mutluluğu yaşayabilmek için başka türlere imrenmesi mutlu olmak için önüne çektiği en büyük engel.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!