Çocukken Öğrendiğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

3 dk okuma süresi


6
35 Paylaşım, 6 puan

Masallar, dilden dile dolaşarak sürüp gelen, genellikle olağanüstü olayları yine olağanüstü baş kahramanlara dayandırarak anlatılan halk hikayeleridir. Bu hikayeler çoğunlukla mutlu son ile sonuçlanır. Hatta bir çoğu Hollywood ve Yeşilçam‘da da yerini almış, hatta filmleri dahi çekilmiştir. Biz de sizler için çocukken öğrendiğimiz masalların bize öğrettikleri listesini hazırladık. İyi okumalar!

1. Külkedisi Sindirella

Çocukken Öğrendiğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Masalda yer alan perinin Sindrella’ya en geç 12 de gelmesi gerektiğini öğütlemesi gece sokağa çıkmanın sakıncalı olduğunu ve en geç 12’ye kadar evde olmalıdır mesajını iletir. Prensin, prensesi küçük ayaklarından tanıması, küçük ayakların presi bulmak konusunda yardımcı olduğunu anlatır niteliktedir. Masal sonunda atların balkabağına dönüşmesi ve Sindralla’nın kardeşlerinin onu kıskanması, kendinizi bir şeye kaptırmamak gerektiğini ve böbürlenmenin kötü bir şey olduğunu öğütler.

2. Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler

Masalların Öğrettikleri

Kötü kadının Pamuk Prenses’i kıskanması kadınlar kadınları kıskanır mesajını iletir. Cadının doğruları aynaya sorması ise aynaların her zaman doğru söylediğinin kanıtıdır. Tek başına ormana giden Pamuk Prenses’in başına gelenler tek başına ormana gitmenin tehlikeli olduğunun bir göstergesidir. Küçük insanların Pamuk Prenses’i kurtarması, ilk yardım bilmenin önemini ve hayatımıza giren küçük şeylerin değerini anlatır niteliktedir.

3. Kırmızı Başlıklı Kız

Çocukken Öğrendiğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Kırmızı Başlıklı kızın yolda ki tilkiyle konuşması ve başına büyük işler aşması, çocuklara yolda her gördüğün kişiyle konuşulmaz mesajını iletmektedir. Kitap, kurt karakteri ile hayvanların tehlikeli olabileceğini anlatırken bu konu da dikkatli olmamız gerektiğini öğütler. Ayrıca kitapta yer verilen büyükanne figürü, aile büyüklerimizi tanınması gerektiği yoksa başıma iş alabileceğimizi vurgular niteliktedir.

4. Uyuyan Güzel

Masalların Öğrettikleri

Çirkin cadının partiye davet edilmemesi ile başlayan masal, doğum günü partisi, toplantı gibi özel günlere mutlaka önemli kişilerin çağrılması gerektiğini öğütler. Ayrıca kitaptaki prensesin yüzyıllarca uyuyup yaşlanmaması aksine güzelleşmesi güzellik uykusunun varlığına ve gerçekten işe yaradığına dikkat çeker. Güzel prensesin, prensini uyurken bulması kısmetin zaman ve mekan ayırt etmediğinin en büyük göstergesidir.

5. Rapunzel

Çocukken Öğrendiğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Rapunzel’in uzun saçlarıyla renklenen masal, saç figüründen yola çıkarak bazı işleri yapmanın zor olduğunu ama bir gün lazım olabileceğinin bir göstergesidir. Masal, saçların kızların en önemli aksesuarı olduğunu değinmiş ve aksesuar dışında kullanılırsa kopacağını göstermiştir. Bu mesaj her şeyi görevinin uygun kullanılması gerektiğini anlatır niteliktedir. Masalın sonu, seni kurtarmak içinde olsa, saçına asılan prensten hayır gelmez mesajını iletmektedir.

6. Çizmeli Kedi

Eski Masallar

Kedi karakteri ile bir haklılığı canlandıran masal hayvanların da bir bildiği vardır mesajını okurlara ve izleyicilere iletmiştir. Özellikle hayvan severler ve kedi besleyen tarafından çok sevilen ve sinemalara kadar yansıyan bu masal her doğrunun her yerde söylenmemesi gerektiğini örneklerle anlatmaktadır. Kedileri tanımak isteyenlere kedilerin, fare avlamakta uzman olduğunu ve her zaman dört ayak üzerine düşeceğini anlatır niteliktedir.

7. Çirkin Ördek Yavrusu

Çocukken Öğrendiğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Çirkin Ördek Yavrusu masalı bakmakla görmenin farklı şeyler olduğunu ve her şeyin görüldüğünü gibi olmadığını sizlere anlatır niteliktedir. İçinde yaşanan olaylarla dünyanın kimine göre büyük, kimine göre küçük olduğunu anlatır. Çirkin ördek yavrusunun kendini bilmemesi üzerinde yaşanan olaylar, kendini bilmenin ne kadar önemli olduğunu ve bilinmemesi durumunda kötü şeylere yol açabileceğini anlatır niteliktedir. Masalda, çirkinlik ve güzellik kavramına değinilmiş ve bu kavramların son derece değişken olduğu mesajı iletilmiştir.

8. Alice Harikalar Diyarında

Masalların Öğrettikleri

Alice Harikalar Diyarında masalı, her şey bir merakla başlar ve tüm yollar mutlaka hakikate çıkar mesajını okurlara iletmektedir. Masalın olay örgüsü her görülenin peşine takılmamak, herkesin lafına inanmamak gerektiğini anlatır niteliktedir. Alice Harikalar Diyarında Masalı bize öğrettikleri ile, okuyana ve dinleyene kim olduğunu sorgulatan, değişmenin ve gelişmenin faydalarına ve zararlarına değinen bir masaldır.

9. Hansel Ve Gretel

Eski Masallar

İki küçük çocuk olan Hansel ile Gretel üzerinden evden uzun yolculuğa çıktığınızda geri dönüş için çakıl taşı gibi iz bırakabilirsiniz mesajını ileten masal, geçtiğiniz yolları unutmamanız ve mutlaka onları beyninizin bir köşesine kaydetmeniz gerektiğini öğütler niteliktedir. Kötülerin sonunun hiç iyi olmadığını gösteren kitap çocuklara iyi olmayı öğütler. Masalda çözülen sorunlar, her şeyin bir anahtarı olduğunu ve önemli olanın bu anahtarı bulmak olduğunu öğretir.

10. Ali Baba Ve Kırk Haramiler

Çocukken Öğrendiğimiz Masalların Bize Öğrettikleri

Çocukken öğrendiğimiz masalların bize öğrettikleri listesinde yer alan son masal ise Ali Baba ve Kırk Haramiler’dir. Şifrelerin her zaman iyi saklanması gerektiğini ve herkesin yanında söylenmemesi gerektiğini sizlere öğütler. Çocukken sıkça okunan bu masal, mağara kapısının güzel söz ile açılmasıyla birlikte tatlı dilin yılanı bile deliğinden çıkarabileceğini anlatır niteliktedir. Bu masal yabancılardan yardım alınmaması gerektiğini öğütler.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!