Çalışmaları İle Bilim Dünyasına Yön Veren Kadınlar

3 dk okuma süresi


41
37 Paylaşım, 41 puan

İnsanlık tarihinde, bilim dünyasında başarılı roller alan ve buluşları ile bilime yön veren harika kadınlar vardır, ancak yaptıkları olağanüstü katkılara rağmen asla gereken saygıyı kazanamayanlarda olmuştur. Bazıları yaşamlarında erkekler tarafından gölgede bırakıldı ya da kasıtlı olarak kenara itildi, bazıları ise talihsiz ve zamansız bir ölümle aramızdan ayrıldı. Çok az sayıda kadın, bilim dünyasında tanınmayı ve akıllarda kalmayı başardı. Bizde çalışmaları ile bilim dünyasına yön veren kadınlar kimler sizler için araştırdık. İşte bilimsel çalışmaları ile öne çıkan 5 kadın…

1. Hypatia (Matematik-Filozof)

Bilim Dünyasına Yön Veren Kadınlar

4. yüzyılın ortalarında İskenderiye’de doğan Hypatia, filozof ve matematikçi olarak çalışmalar yaptı. Bilime yaptığı tonla katkının arasında, yıldızların konumlarını belirleyen enstrüman olan astrolabların tasarımı yer alıyor. Her ne kadar ilk matematikçi olarak tanınsa da gerçek şu ki, o dönem Hypatia’nın bilimsel çalışmalarının “pagan” olduğunu düşünen bazı gruplarca iyi karşılanmadı ve ne yazık ki henüz 50 yaşına bile gelmeden linç edilerek öldürüldü.

2. Lise Meitner (Fizik)

Lise Meitner

1878 yılında viyana’da doğan Lise Meitner, radyoaktiviteler üzerine araştırma yapan bir fizikçiydi. 7 yıl boyunca Kaiser Wilhelm Enstitüsü ve Berlin Üniversitesinde profesörlük görevini yaptı. 1938’de Yahudi olduğu için Almanya’dan ayrılmak zorunda kaldı ve bu yüzden Stockholm’deki Manne Sieghban Araştırma Enstitüsüne girdi. Lise Meitner, nükleer fisyonu keşfeden ekibin bir parçasıydı. Ancak sadece meslektaşı Otto Hahn Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü. Meitner çok önemli bir keşif gerçekleştirmiş olsa da, bilim alanında tanınması seneler aldı. Bu saygınlığa kavuştuktan sonra, yani Lise’nin ölümünden sonra adı 6999 numaralı Asteroide, Ay ve Venüs üzerindeki krater göllerine verildi.

3. Ada Lovelace (Matematik)

Bilim Dünyasına Yön Veren Kadınlar

1815’te Londra’da Anna Isabella ile Şair Lord Byron’ın tek kızı olarak doğan Ada Lovelace, İngiliz bir matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve yazardı. Ada, mutsuz bir ailede dünyaya gelmiş, hatta babası, o bir aylıkken evi terk etmişti. Annesi tüm travmaların ardından, Ada’nın babası gibi matematik ve bilime ilgi duyması için bu yönünde yetiştirmeye ağırlık verdi. Ada, 18 yaşındayken ünlü “Analitik Makine” grubunun lideri Charles Babbage ile tanıştı ve hemen gruba kabul edildi. Ada kısa süre içerisinde, onu günümüzün tabiri ile ilk bilgisayar programcısı yapan makine algoritmasını yazdı. İşte bu yüzden ABD Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan programlama dilinin adı “Ada” olmuştur.

4. Jocelyn Bell Burnell (Astrofizik)

Jocelynn Bell

1943 Yılında Belfast’ta doğan Jocelyn Bell Burnell, pulsarın ilk radyo sinyalini keşfeden astrofizikçidir. Jocelyn, keşfi yapan asıl kişi olmasına rağmen, 1974’te Nobel Fizik Ödülü’nü alan hocası Antonius Hewish olmuştur. Fakat bilim dünyası bu gerçeği görmezden gelmedi ve Antonius Hewish’in ödülü kabul etmesi geniş çapta kınandı. Burnell ise bunun büyük ödülü almaktansa çok daha değerli bir şey olduğunu her fırsatta dile getirdi. Burnell, Birleşik Krallık’ta ve Astrofizik dünyasında en etkili bilim insanlarından biridir.

5. Marie Curie (Fizik-Kimya)

Bilim Dünyasına Yön Veren Kadınlar

1867’de Varşova’da doğan Marie Curie, fizik ve kimya dalında 2 Nobel Ödülü alan ve bilim dünyasına yön veren ünlü bir bilim insanıydı. Madam Curie, radyoaktivite çalışmalarının adeta öncüsü olmuştu, radyoaktif izotopların ve 2 kimyasal element polonyum ve radyum’un izolasyonu için teknikler keşfetti. Madam Curie’nin hayatı tam olarak radyoaktivite ile çevriliydi. Bilimsel çalışmalarını kocası Pierre Curie ve daha sonra iki kızından biri Irene-Joliot Curie ile paylaştı. Eşi Pierre’nin ölümünden yıllar sonra, Marie, bilim adamı Paul Lavengin’le oldukça sıkıntılı bir gelecek getirecek olan romantik bir ilişkiye başladı. Pavlus evliydi, ancak karısıyla yaşamıyordu. O dönem için skandal demekti. Basında Marie Curie için “yabancı, yahudi, yuva yıkan kadın” tabirleri kullanıldı. İkinci Nobel Ödülü’nü alan Marie’nin aşk hayatı bilimsel başarılarının önüne geçmeye başlamıştı. Marie Curie, yüksek radyasyona bağlı aplastik anemi hastalığı sebebiyle 1934 yılında 66 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca ilgi duyacağınızı düşünerek; bilim konulu filmler listemize de göz atabilirsiniz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
43
Beğen
Mutlu Mutlu
30
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç