Büyük Ses Getiren Bir Başkadır Dizisine Dair Bilgiler

5 dk okuma süresi


18
12 Paylaşım, 18 puan

Netflix Türkiye her projesiyle dikkat çekmeye devam ediyor. Pek çok yapımın ardından bu listeye en son yayınlanan Bir Başkadır dizisi de eklendi. Dizi, metropol hayatının karmaşasında, farklı yaşantılara ve hayallere sahip bir grup insanın birbirlerinin hayatlarına nasıl dokunduklarını anlatıyor. Hikâyesiyle seyircilerin dikkatini çeken bu dizi, oyunculuklarıyla da çok konuşuluyor. Büyük ses getiren ve yayınlandığı andan beri sosyal medyanın gündeminde olan Bir Başkadır dizisine dair bilgiler ve olayları kaleme aldık. Dizi hakkında tüm merak edilenleri listelediğimiz bu içerikle sizleri başbaşa bırakıyoruz.

1. Diziye Genel Bir Bakış

Büyük Ses Getiren Bir Başkadır Dizisine Dair Bilgiler

12 Kasım’da yayınlanan dizinin yapım şirketi bilindiği gibi Netflix. Türkiye’den bir hikaye anlatırken tüm dünyaya hitap etmek adına popüler kültüre ayak uydurabilecek projelere yönelen Netflix, bu sefer rotasını değiştirmiş. Bir Başkadır konusu olan yerel hikayeyi, evrensel bir anlatımla aktarmayı tercih etmiş. Dizi boyunca karakterlerin, ekran sürelerinden bağımsız olarak, birbirlerine yakın düzeylerde katkı sunması için çalışılmış. Bunu da alışık olduğunuz güncel dizi formunda, toplamda 8 bölümde yapmış. En kısa bölümü 40 dakika, en uzun bölümü 58 dakika süren dizi, sizi İstanbul özelinde bir toplum manzarasına davet ediyor.

2. Dizinin Yaratıcısı Berkun Oya

İlk yönetmenlik deneyimini 2007 yılında yayınlanan “İyi Geceler Londra” filmi ile yaşayan Berkun Oya, bu filmle Strasbourg Uluslararası Film Festivali’nde 3 adaylık elde edip En İyi Yönetmen ödülünün de kazananı olmuştu. Senaryosunu da yazdığı Bir Başkadır ise çalışmalarının çoğunu tiyatro alanında gerçekleştiren Oya’nın ikinci yönetmenlik deneyimi. 43 yaşındaki Berkun Oya dijital platformlarda ilk olarak Masum dizisiyle yer almıştı. Masum’un senaryosunu üstlenen ismi başka bir Netflix yapımı ile daha duyacaksınız. Kendisi 2021’de yayınlanacak olan Haluk Bilginer, Engin Günaydın ve Binnur Kaya’nın yer aldığı Azizler’in senaryosunu da yazdı.

3. Dizinin Sağlam Kadrosu

Büyük Ses Getiren Bir Başkadır Dizisine Dair Bilgiler

Dizinin beğenilmesindeki en önemli etkenlerden biri de izlediğiniz oyunculuklar. Her performans size “Ben böyle birini tanıyorum” dedirtecek kadar doğal. Hayatta karşımıza çıkan kişilerden harmanlanmış karakterler izliyoruz. Başrolde oynayan Öykü Karayel, performansıyla en çok konuşulan isim oldu ve “Ne gonuda?” repliğiyle gündemde yerini aldı. Oyunculuğuyla beğenilen tek isim elbette Öykü Karayel değil. Ona eşlik eden Fatih Artman, Funda Eryiğit ve “evirip çevirip lafı çaktırmadan istediği yere getiren” Peri’yi canlandıran Defne Kayalar da performanslarıyla öne çıkan isimlerdi. Tülin Özen, Alican Yücesoy, Bige Önal, Nesrin Cavadzade ve Settar Tanrıöğen de oyunculuklarıyla diziye katkılarını sunuyor.

4. Dizinin Gizli Başrolü

Bir Başkadır konusu gereği farklı kültürleri bir araya getiriyor. Bu kültür çatışması içerisinde yabancılaşmayı da anlatmak istiyor. Burada da dizinin gizli başrolü devreye giriyor: İstanbul. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız dizide gördüğünüz, art-house akımını anımsatan çekimlerle yansıtılan metropol sunumu size pek de yabancı gelmemiştir. Sürekli geçtiğiniz üst geçitler, toplu taşıma araçları, şehrin gökyüzünü kaplayan plazalar ve alçaklarda gezen gecekondu tipi evler… İstanbul’un karmaşık sosyo-ekonomik yapısını basit bir şekilde yansıtılıyor. İzlerken bu yansımada kendi konumunuzu görebiliyorsunuz. İstanbul’un hikayeye bir diğer katkısı ise inandırıcılığı arttırması olmuş. İzlerken “Bu hikayeler İstanbul’da yaşanıyor.” diyebiliyorsunuz.

5. Dizinin Seyirciyi Yakalayan Diyalogları

Büyük Ses Getiren Bir Başkadır Dizisine Dair Bilgiler

Berkun Oya’nın tiyatro oyunu yazarlığının izlerini gördüğümüz Bir Başkadır hikayesi yavaş ilerleyen bir dizi. Bunun da farkında. Bu yüzden seyirciyi hikayenin içinde tutmak için diyaloglara bel bağlıyor. Akıcı, samimi ve gündelik dilde yazılmış diyaloglar, hikayeyi takip etmenizi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda karakterlerin son derece dürüst oldukları diyaloglar var. Bu diyaloglar sayesinde karakterlerle ortak noktalar bulabiliyorsunuz. Bazı kısımlar size bir tanıdığınızı hatırlatabiliyor. Bunun yanı sıra diyalogların içine serpiştirilen bazı gündelik ifadeler de var. Sizi dizinin içinde tutan bu ifadeler dizinin yerelliğine de katkıda bulunuyor. Karakterlerle eşit olduğunuz hissini vermeye çalışan diyaloglar, sizi dizinin dünyasına çekmeye çalışıyor.

6. Dizinin Doğu-Batı Çatışması Yorumu

Türk yapımlarını izlerken klişeler görmekten hoşlanmazsınız. Bu klişeler pek çok şekilde karşınıza çıkabilir. Genel olarak en çok işlenen temalarda bu klişeleri görürüz. Türk yapımlarını besleyen ana temalar sık sık kullanılır. Görünüşe göre uzun yıllar da kullanılmaya devam edilecek. Bu temalardan en önemli olan tema, Doğu-Batı çatışmasıdır. Bir Başkadır da bu temadan faydalanıyor. Çatışma, Meryem ve Peri arasındaki ilişkide kendini apaçık bir şekilde ortaya koyuyor. Total işi seyirce kitlesine yapılan yorum, Gülbin’in ailesindeki çatışmalar gibi hikayelerle de dizi bu çatışmadan oldukça yararlanıyor. Seyirciyi sıkmamak için de bu çatışmayı alışılmadık bir bakışla sergiliyor. Toplumun bir panoramasını sunan Bir Başkadır dizi olarak farkını da burada gösteriyor.

7. Dizinin Bölüm Sonu Jenerikleri

Büyük Ses Getiren Bir Başkadır Dizisine Dair Bilgiler

Diziyi izlediğinizde her bölümün sonunda nereden çıktığını ilk anda anlayamadığınız jeneriklerle karşılaşıyorsunuz. Aslında düşündüğünüz kadar alakasız değiller. İzlediğimiz jenerikler, dizinin geçmiş ile gelecek, geleneksel ile modern arasındaki bağlantıları kurmada kullandığı küçük detaylar. Bir dönemin müzik anlayışını şekillendiren yabancı beste üzerine söz yazma akımını bilirsiniz. Bu akımın bilinen isimlerinden Ferdi Özbeğen üç bölümde karşımıza çıkıyor. Bölümleri “Gündüzlerim Seninle”, “Seni Terkedeceğim” ve “O Günler” şarkılarıyla kapatıyor. 7. bölümün sonunda çalmaya başlayan Cahit Berkay parçası “Arkadaşım (Bir Başkadır)” ise dizinin ismine hoş bir gönderme yapıyor.

8. Dizinin Tiyatro Kökeni

Daha önce belirttiğimiz gibi Berkun Oya daha çok tiyatrodaki işleriyle biliniyor. Kendisi zaten bir tiyatro bölümü mezunu. Konservatuardan mezun olur olmaz da Krek Tiyatro Topluluğu’nu kurmuş. Bu toplulukta pek çok oyun yazıp yöneten Oya’nın 2010 yılındaki çalışmalarından biri de Güzel Şeyler Bizim Tarafta. Oyunun başrollerini Öykü Karayel, Bartu Küçükçağlayan, Tülin Özen ve Ozan Çelik üstlenmiş. Bu oyun, Bir Başkadır’ın farklı bir versiyonu gibi. Oyun, farklı hayatlara sahip iki çifte odaklanıyor ve bu çiftlerin yaşadığı çatışmaları anlatıyor. Oyunda yer alan çiftlerin çatışmaları da Bir Başkadır’da yer alan çatışmalarla benzerlik gösteriyor.

9. Dizinin Yurt Dışındaki İmajı

Büyük ses getiren Netflix yapımlarından biri olan Bir Başkadır dizisine Dair en ilginç bilgiler arasında dizinin isim değişikliği de bulunmakta. Dizinin ismi ise “Ethos” olarak değiştirildi. Yunanca “Ethikos” kelimesinden türemiş olan ethos “bir grubun veya toplumun ayırt edici karakteri, ahlaki doğası, gelenekleri ve rehberlik edici inançları” anlamına geliyor. Netflix’in diziyi yurt dışında pazarlarken sunduğu tanıtım metnine de baktığınızda “Ethos”un dizi için iyi bir isim olduğunu düşünebilirsiniz. Bir Başkadır’ın odağında ait olduğu sınıfın değerlerini benimsemiş, dış dünyaya yabancı kalmış bir grup insan var. Bu insanlar, diğer sınıflardan bireylerle ve onların değerleriyle karşılaştıklarında olaylar başlıyor. Bir Başkadır da dizi olarak “Ethos” ismiyle bir bütünlük sağlıyor.

10. Dizinin Yeni Sezon İhtimali

Büyük Ses Getiren Bir Başkadır Dizisine Dair Bilgiler

Eğer diziyi izlerseniz ve severseniz bir devam sezonu olup olmayacağını merak edebilirsiniz. Emin olun, yalnız değilsiniz. Birinci sezonu bitiren herkes, hemen “Yeni sezon gelecek mi?” diye sormaya başladı. Ne yazık ki bu sorunuza olumlu bir cevap alamayacaksınız. Dizinin yapımıyla ilgili tek bildiğimiz, dizinin başlangıçta bir sezon olarak tasarlandığı. Son sahneyle beraber de hikayenin sona geldiğini düşünüyorsunuz ama Netflix’in seyircisine sesine kulak verdiği ve popüler dizileri devam ettirmeyi sevdiği bilinen bir gerçek. Yine de çok ümitlenmemek gerek. Ne Netflix ne Berkun Oya diziye yeni bir sezon çekilip çekilmeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!