Bitirdiğinizde Başa Dönmek İsteyeceğiniz 10 Sürükleyici Kitap Önerisi

5 dk okuma süresi


7
17 Paylaşım, 7 puan

Bir romanın içine girip kaybolmak, okumanın en büyük zevklerinden biridir. Kitaplar; günlük hayatımızın sıkıcı ve tekdüze taraflarından sıyrılmamızı, daha canlı ve farklı bir dünyaya adım atmamızı sağlar. Sizi içine çekip sürükleyen, hemen bitirmek istemediğiniz ama bir sonraki sayfaya geçmek için can attığınız, hayal gücünüzü harekete geçirmenizi sağlayan kitaplar gibisi yoktur. Bu içeriğimizde; bitirdiğinizde etkisinden çıkamayacağınız, hemen başa dönmek, hatta tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz 10 etkileyici ve sürükleyici kitap önerisi yer almaktadır. İyi okumalar!

1. Gizliajans

Bitirdiğinizde Başa Dönmek İsteyeceğiniz 10 Sürükleyici Kitap Önerisi

Gizliajans; yazar Alper Canıgüz tarafından yazılan bir kitaptır. Canıgüz, romanında bolca fantastik ve absürt öğeler kullanmıştır. Genç ve aylak metin yazarı Musa, patronu bir kedi olan Gizliajans’ta çalışmaya başlar. Zamanla bu ajansta garip durumlar fark eden Musa kendini; ev arkadaşı Şaban, üst kat komşusu Müberra Hanım ve Gizliajans çalışanlarının da dahil olduğu heyecanlı bir maceranın tam ortasında bulacaktır. Daha birçok absürt karakterin, uzaylıların ve de ünlü isimlerin Musa’nın yaşamına dahil olduğu bu romanı bir çırpıda okuyabilirsiniz. Böylelikle bitirdiğinizde başa dönmek isteyeceğiniz türden 10 sürükleyici kitap önerisi arasında ilk sırada yerini almıştır.

2. Sürgün Gezegeni

Sürgün Gezegeni, yazar Ursula K. Le Guin tarafından yazılan fantastik bilim kurgu türüne ait bir romandır. Roman, Hainli Döngüsü serisinin ikinci kitabıdır. Bitirdiğinizde başa dönmek isteyeceğiniz türlerden olan 10 sürükleyici kitap önerisi arasındadır. Dünyaya oldukça uzak Sürgün Gezegeni’nde iki büyük halk -Alterralılar ve Tavarlılar- yaşar. Alterralılar, bu gezegene sürgün olarak gelen yabancılardır. Gezegenin yerlileri Tavarlılar ise Alterralıları sevmeyen, onları ötekileştiren muhafazakâr bir halktır. Sürgün Gezegeni’nde bir mevsim 15 yıl sürer. Roman bir kış mevsiminde geçmektedir. Göçebe Gaal topluluğu, uzun kış mevsimini geçirmek için güneye göç edecektir. Ancak Gaallar bu kış sadece göç etmek değil, bu iki halkın topraklarını fethetmek istemektedir. Birbirine düşman olan Alterralılar ve Tavarlılar, işte bu ortak düşmana karşı birleşmek zorundadır, ancak bu hiç de kolay olmayacaktır.

3. Portakal Kız

Bitirdiğinizde Başa Dönmek İsteyeceğiniz 10 Sürükleyici Kitap Önerisi

Portakal Kız, çok satan Sophie’nin Dünyası adlı kitabın Norveçli yazarı Jostein Gaarder’ın 2003 tarihli bir romanıdır. Georg Roed 4 yaşındayken babası ölmüştür. Bir gün Georg, babası tarafından yazılan “Portakal Kız” isimli bir hikâye bulur. Bu hikâyede Georg’un babası Jan Olav, hayatının başlarında tanıştığı bir kızı anlatır. Ancak Portakal Kız sıradan bir hikâye değildir. Geçmişten gelen bir bilmece ve Georg’un babasının gençliğinde yaşanan bir olayın etrafında dönmektedir. Hikâyede, Jan Olav’ın bir zamanlar bir tramvaya bindiği ve bir torba portakal tutan güzel bir kızı fark ettiği anlatılmaktadır. Tramvay aniden sarsıldığında, kızın portakalları dağılır. Daha sonra Olav portakalları toplamaya çalışır, ancak kız tramvaydan çoktan inmiştir. Hikâye, oğlunun bu kızın kimliğinin gizemini çözmesi için bir taleptir.

4. Zamanı Durdurmanın Yolları

Zamanı Durdurmanın Yolları, İngiliz yazar Matt Haig tarafından kaleme alınmıştır. Tom Hazard, 41 yaşında sıradan biri gibi görünmektedir. Ancak ender görülen bir rahatsızlık nedeniyle yüzyıllardır yaşamaktadır. Tom, 1581’de doğar ve Shakespeare, Kaptan Cook ve F. Scott Fitzgerald gibi ünlü tarihi karakterlerle birlikte yaşamıştır. Ve şimdi artık sadece sıradan bir hayat istemektedir. Çünkü ona zevk vermekten çok uzak olan bu durumu, onu insanlığın geri kalanından uzak ve kederli bir mesafeye yerleştirir. Sevdiği herkesin yaşlanıp öldüğünü görmeye mahkumdur. Zaman Nasıl Durdurulur, çağlar boyunca zamanda kaybolan bir adamın âşık olduğu kadınla nasıl yaşanacağını öğrenmesini anlatır. Ancak; Tom’un içinde bulunduğu, kendisi gibi insanları koruyup kollama iddiası olan Albatros Topluluğu’nun tek bir kuralı vardır: Âşık olmak yasak!

5. Algernon’a Çiçekler

Bitirdiğinizde Başa Dönmek İsteyeceğiniz 10 Sürükleyici Kitap Önerisi

Algernon’a Çiçekler, Amerikalı yazar Daniel Keyes tarafından yazılmıştır. Charlie Gordon, düşük bir IQ ile doğmuştur ve zekâ seviyesinin yükselmesini sağlayacak deneysel bir ameliyata alınacaktır. Kitap, Charlie tarafından entelektüel ve psikolojik gelişimini izlemek için yazılan ilerleme raporlarının bir derlemesidir. İlk raporda Charlie, okuyucuları hayatıyla tanıştırır. Kendisini zeki yapabilecek bir deneysel bir ameliyat geçireceğini açıklar. Bununla birlikte, doktorlar ameliyata devam etmeden önce, Charlie’nin laboratuvarda birkaç testi tamamlaması gerekir ve burada kendisinden önce aynı ameliyatı geçiren fare Algernon ile tanıştırılır. Bu ameliyat daha önce Algernon’un üzerinde yapılmış ve başarı sağlanmıştır. Charlie’nin de ameliyatı başarılı olmuştur. Birkaç hafta içinde yeni kavramları ve becerileri büyük bir hızla öğrenebilir hale gelir. Ancak ilerleyen zamanlarda Algernon’un zekâ seviyesi düşmeye başlamıştır. Acaba aynı şey Charlie’ye de olacak mıdır?

6. Yabana Doğru

Yabana Doğru, Jon Krakauer tarafından yazılan, gerçek hayat hikayesine dayanan bir kitaptır. Kitap, 1993 yılında Krakauer’in Chris McCandless üzerine yazdığı bir makalenin genişletilmiş halidir. McCandless, üniversiteyi bitirdikten sonra ailesiyle iletişimini koparır ve uzun bir yolculuğa çıkar. Hayali, dış dünyayla herhangi bir temas veya destek olmaksızın Alaska’nın vahşi doğasında yaşamaktır. Adını değiştirir, tüm parasını bir hayır kurumuna bağışlar ve tek başına Alaska’ya gider. Paranın ve eşyanın buyruğu altına girmemeyi ve doğanın kendisine sunduğu zorlukları seçer. Ailesini, kariyerini ve toplumsal sorumluluklarını geride bırakarak vahşi doğada özgür bir yaşam arayışına çıkar.

7. Zorba

Bitirdiğinizde Başa Dönmek İsteyeceğiniz 10 Sürükleyici Kitap Önerisi

Zorba, Yunan yazar Nikos Kazancakis tarafından yazılmıştır. Kitap; iki adamın, inanılmaz arkadaşlıklarının ve hayatı dolu dolu yaşamanın öneminin hikayesidir. Yunanlı bir işçi olan Zorba enerjik, korkusuz, özgür ve öngörülemez bir karakterdir. Girit’te linyit madeni işine girecek olan ve kitapta ismi geçmeyen anlatıcı, yolda Zorba ile tanışır ve arkadaş olurlar. Anlatıcı, Zorba’ya linyit madeninde iş verecektir. İki adam birbiriyle zıt karakterdedir. Anlatıcı mütevazı ve çekingen, Zorba ise serbest ruhlu ve nezaket dizginlerinin ötesindedir. Yolculukları boyunca güçlenen arkadaşlıkla birlikte, Zorba’nın hayata bakış açısı anlatıcıyı derinden etkilemeye başlar. Zorba, bizlere hayata dair pek çok şey öğretecektir.

8. Doktor Jivago

Doktor Jivago, Boris Pasternak tarafından yazılmıştır. İlk olarak 1957’de İtalya’da yayınlanmıştır. Yazarın Ekim Devrimi konusundaki bağımsız fikirli tutumu nedeniyle, Doktor Jivago’nun Sovyetler Birliği’nde yayınlanması reddedilmiştir. Roman ancak 1987 yılından sonra Sovyetler Birliği’nde yayınlanabilmiştir. Pasternak, bu romanıyla Nobel Ödülü’nü kazanmıştır. Roman, adını bir doktor ve şair olan Yuri Zhivago’dan alır ve 1905 Rus Devrimi ile II.Dünya Savaşı arasında geçmektedir. Kitapta bir yandan savaş ve siyasi çalkantılar anlatılırken, diğer yandan da hayatının kontrolü elinden alınan ve savaşın parçaladığı bir ülkede oradan oraya sürüklenen şair bir tıp doktorunun iki kadın arasında kalmasına odaklanılmaktadır.

9. Kumandanı Öldürmek

Kumandanı Öldürmek, Haruki Murakami tarafından yazılan epik bir romandır. Romanda, Tokyo’da otuzlu yaşlarında bir portre ressamı karısı tarafından terk edilir ve kendisini ünlü bir ressam olan Tomohiko Amada’nın dağ evinde gizlenmiş halde bulur. Tavan arasında daha önce görülmemiş bir resim keşfettiğinde, istemeden de olsa gizemli bir durumun çemberine girmiş olur. Bir yandan da yakınlarda oturan zengin bir adamın portresini yapmaya başlar. Ressam bir gün üst üste çalan çan sesine uyanır. Sesi takip eder ve ormandaki tapınağın arkasındaki taş yığınlarını fark eder. Portresini yaptığı adamla birlikte bu taşların altında bir kuyu bulurlar. Ardından da gerçeküstü olaylar birbirini takip eder.

10. Kader

Bitirdiğinizde Başa Dönmek İsteyeceğiniz 10 Sürükleyici Kitap Önerisi

Kader, Tim Parks tarafından kaleme alınmıştır. Chris Burton, uzun yıllar muhabirlik yaptıktan sonra yazar olmaya karar verir. Adı mafya ile anılan eski bir devlet başkanıyla röportaj yapacağı sırada oğlunun intihar ettiği haberini alır ve 30 yıllık İtalyan karısıyla beraber Torino’ya gider. Karı ve koca yolculuk sırasında ailenin geçmişini, aşk ve nefret dolu ilişkilerini ve karşılarında duran korkunç gerçeği irdeler. Aşk-nefret ilişkisinin 30 yılını analiz eden Burton; hayatının sorulardan, çelişkilerden ve kafa karışıklıklarından ibaret bulur ve bunu kader olarak adlandırır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!