Fantastik Sinema Evreninin En Sevilen Cadıları

4 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Sinema tarihinde büyü ve cadılık gibi kavramlar geçmişten günümüze kadar izleyicinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kökeni ritüellere ve öğretilere dayanan cadılığın temel felsefesini esas alan bu filmler her dönemde favori olmayı başarırken, merak uyandırmada da aynı performansı göstermiştir. Doğanın büyüsü ve sihrini esas alarak bunu bir benliğe dönüştürerek kimi zaman kötü niyetli kimseler tarafından zarar verici gibi gözükse de kimi zamanda tam tersi bir eylemle izleyicinin karşısına çıkmıştır. İşte fantastik sinema evreninin en sevilen cadıları sizlerle…

1. Hermione Granger

Fantastik Sinema Evreninin En Sevilen Cadıları

Hermione Jean Granger, J.K. Rowling tarafından kaleme alınmış olan Harry Potter serisinin kurgusal karakteri, bir cadıdır. Kumral saçlı, kahverengi gözlü zeki bir kız olan Hermione, filmde Harry ve Ron’un en yakın arkadaşıdır. Filmlerde Hermione’ı Emma Watson canlandırmıştır. Akademik başarısı yüksek bir öğrenci olarak Harry’ye çok yardımı dokunmuştur. Crookshanks adında bir kedisi vardır ve anne babası büyücü olmadığı halde kendisi bir cadı olarak doğmuştur. Filmde her şeyi hemen kabullenmek yerine hemen kütüphaneye koşarak araştırma yapmayı tercih eder. Yaşından beklenmeyecek bir olgunluğa sahiptir. Harry Potter serisinde en sevilen cadı karakteri olmuştur.

2. Malefiz

Uyuyan güzel masalını herhalde bilmeyen yoktur. İşte o masalı konu alan bir film nedir derseniz, tabii Malefiz diyoruz. Bir cadı olan Malefiz, orman krallığında büyümüş ve huzurlu bir hayata sahiptir. Görkemli siyah kanatlara sahip saf bir güzel kadındır. Ta ki inandığı adam Stephen topraklarının düzenin bozmaya kalkıncaya kadar. Bunu korumak adına saf kalbini taşa dönüştürür. Bu sebeple de kin ve öfke dolu bir hale bürünür. Bu lanetin hikâyesini konu alan filde Malefiz’i Anjelina Jolie canlandırmıştır. Genç prenses rolünü ise Elle Fanning üstlenmiştir. Birçok tecrübeli oyuncaya sahiplik yapan film, özellikle de yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiştir.

3. Snow White

Fantastik Sinema Evreninin En Sevilen Cadıları

Fantastik sinema evreninin en sevilen cadıları listesinde popüler olan bir diğer film ise Snow White And The Huntsmen’dir. Kötü cadıyı canlandıran isim Charlize Theron’dur. Sonsuz gücü ele geçirmek adına yeryüzünden kendisinden daha güzel olan tek kişiyi öldürmek için yetenekli avcıyı görevlendirir. Pamuk prensesi canlandıran isim ise Kristen Steward’dır. Kötü cadı bu planı yaparken pamuk prensesin insanlığı karanlıktan kurtaracak güce sahip olduğunun farkında bile değildir. Pamuk prensesin ise kendisini öldüremeyen avcıdan bir savaş eğitimi alarak halkını bu kötü cadıdan kurtarmaya çalışır. Bu efsane film, ünlü masalı fantastik bir boyuta taşımayı başarmıştır.

4. Blair

Psikolojik korku türünde olan bu mükemmel film yayınlandığı tarihte büyük ses getirmeyi başarmıştır. Yerel bir efsane olan Blair cadısını ortaya çıkarmak adına bir belgesel çekmek için gezintiye çıkan 3 sinema öğrencisinin kurgusunu konu alan bir filmdir. Ormanda geçen her dakikada aslında bu efsanenin gerçek olduğu kanısına varırlar. Filmde öğrenciler aniden kaybolur ama video ve ses ekipmanları tam 1 yıl sonra bulunur. Kurtarılan çekimler ise seyircinin izlediği filmdir. Dünya çapında en başarılı bağımsız filmler listesine girerek izleyicinin büyük beğenisini kazanmıştır.

5. Thomasin

Fantastik Sinema Evreninin En Sevilen Cadıları

Yayınlandığı dönemde izleyenleri korku içinde bırakan bir film… The Witch: A New-England Folktale! Filmde İngiltere’de yaşayan William ve Katherine çifti 5 tane çocuğu ile ormanda dini kurallarına bağlı bir şekilde yaşamaktadır. Fakat aile düzenleri beklenmedik bir ola hile sarsılmıştır. Yeni doğmuş olan çocuklar Sam bir anda ortadan kaybolur. Büyük kızları olan Thomasin, ilahi sesler durmaktadır ve ikizleri ise tuhaf bir şekilde kâfiyeler mırıldanır. Bu durumlar ailenin kaderini değiştirerek korku dolu dakikalar silsilesini beraberinde getirir. Robert Eggers’ın yönettiği filmi, şiddetle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

6. Jane Spofford

The Witches Of Eastwick yani kasabanın cadıları filmde hem korku hem de komedi bir arada! Birbirinden farklı karakterdeki 3 kadının aynı adama şık olmasını konu alan bir filmdir. 1987 yapımlı bir Amerikan filmi olan kasabanın cadıları sizi güldürmeyi de başaracaktır. Âşık oldukları adamın kasabaya gelmesi ile başlayan hikâye izlerken hiç tahmin edemeyeceğiniz noktalara varacaktır. Jane, Alex ve Sukie âşık oldukları adam için en sonunda birlik olup intikam almaya karar verirler. Kurdukları entrikalar ve cadılıkları ile sizi güldürmeyi başaracaklar.

7. The Girl

Fantastik Sinema Evreninin En Sevilen Cadıları

Season of the Witch filminin suçlanmış cadısıdır. Filmde haçlı seferlerinden dönen iki şövalye, bir kızı cadı olarak suçlar ve manastıra götürmelerini ister. Onlara göre bu sayede rahipler onun lanetinin ülkeden kaldırmış olacaktır. Doğaüstü bir aksiyon macera film olan cadı sezonu seyircinin beğenisini kazanmıştır. Başrollerinde the girl cadı karakterini Claire Foy canlandırırken, Nicolas Cage ve Ron Perlman ona eşlik etmektedir. 2011 yılının ilgi gören filmleri arasında bulunan bu cadı temalı yapım halkın cadı hakkındaki bilinmeyenleri öğrenip bunun sonunda dünyanın kaderini belirleyen bir macerayı konu almaktadır.

8. Ayna Kraliçesi

The Brothers Grimm filmdeki kötü cadı olan ayna kraliçesini Monica Bellucci canlandırmaktadır. Film, ünlü masal yazarı olan Will ve Jake Grimm kardeşlerin kasabaları gezerek, kendilerine hikâye bulmalarını konu alır. Fakat bu iki kardeş günün birinde güçlü bir cadı ile karşılaşırlar. Bunun sonuncunda ise hayatlarının en önemli dönemine girerek büyük bir sınavla baş başa kalmak zorunda olurlar. Usta oyuncuların rol aldığı film, her karesi ile ses getirmeyi başarmıştır. Biraz bilim kurgu biraz da macera sevenlerden iseniz hayır diyemeyeceğiniz bir yapıt sizi bekliyor olacaktır. İzlerken keyif almanız ve her dakikasını da merakla bekleyeceğiniz bir cadı filmi…

9. Heidi Hawthorne

The Lord of Salem filminin cadı karakteri olan Heidi, filmde zombie lordların birinden bir hediye alır. Fakat aldığı hediye aslında sadece bir kayıttır. Bu kayıtta Salem şehrinin cadılar ile ilgili tarihini ortaya koymaktadır. Kaydı çaldığında garip sesler duymaya ve görüntüler görmeye başlar. Filmin ilerleyen sahnelerin Heidi garip bir yaratık doğurur. Ve bir rock konserinde ortadan kaybolduğu bildirilir. Senarist ve yönetmen koltuğunda Rob Zombie oturmaktadır. 2012 yılının İngiltere yapımlı bir filmidir. Kasvet içeren ve farklı tipleri bulunan kendine özgü bir filmdir.

10. Witch Merly

Fantastik Sinema Evreninin En Sevilen Cadıları

Into the Woods yani Sihirli Orman filmde yer alan bir cadıdır. Rob Marshall tarafından yönetilen müzikal fantezi türünde ödüllü bir filmdir. Aşina olduğumuz masal kahramanları ile bir fırıncının cadı ile arasındaki çatışmayı konu alan filmde birçok ünlü isim yer alıyor. Bu masalsı yapım, özgün ve bir bağ kurmayı sağlayan senaryosu ile farklılığa imza atıyor. Oyuncuları arasında Merly cadısını Merly Streep canlandırırken, Jony Deep, Emily Blunt, James Cordon ve Chris Pane’da kendisine eşlik ediyor. Masalların harmanlanmış halini gotik ve efsanevi kostümleri le seyirciye sunan bu farklı tattaki filmi ısrarla izlemenizi öneriyoruz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!