Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Kitap Tanıtım)

1 dk okuma süresi


12
14 Paylaşım, 12 puan
Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı
Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı, Rus yazar Grigory Petrov tarafından 1923 tarihinde kaleme alınmıştır. Ve bu kitap, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi.

Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuş. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Askerler ülkedeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydı… O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, en çok okunan kitaplardan biri haline geldi.

Beyaz zambaklar ülkesinde kitabı, tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan iş adamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergiledi. Finlandiya’nın, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiğini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne seren bu kitabı okuma seferberliğine girişti.

Yayınevi: Koridor Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 229.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
24
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

  1. Bu kitabı şiddetle tavsiye ederim 🙂 Yoksulluktan ve geri kalmışlıktan çıkan ve şuan parmakla gösterilen sayılı ülkeler arasında bulunan Finlandiya ne oldu da bu hale geldi ve biz niye yapamıyoruz ki? sorularını sorduruyor insana…

    Ne eksiğimiz var, sadece uluslararası düzeyde kendimizi ifade edebileceğimiz bir eğitim sistemi! Toplumu kolay yönetmek için bir grup insanın söylediği: fazla okursan yada çok sorgularsan kafayı yersin demek yerine, “ilim Çin’de de olsa gidin”, ben sana destek vereceğim diyenlere ne zaman kavuşacağız? Söyledikleri ile yaptıkları tek olan insanlar ne zaman dolacak ülkemizde?