Anneler Gününün Gerçek Hikayesi

2 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Anneler günü dünyanın her yerinde en değer verilen günlerden biri. Çünkü en değerlimizi, annelerimizi hatırladığımız ve onlara sevgimizi sunduğumuz özel bir gün. Anneler gününün tıpkı pek çok özel gün için olduğu gibi dayandığı gerçek bir hikayesi var. İşte anneler gününün gerçek hikayesi!

Ann Maria Jarvis, hem öğretmenlik yapan, hem de işçilerin sağlığı ve iş güvenliği için çalışmalar yapan bir sosyal aktivistiydi. Amerikan İç Savaşı sırasında her iki tarafta da anneler, yaraları sarmaya ve ihtiyaçları giderme konusunda herkesi teşvik ve organize etmeye çalışıyordu. Ann Maria Jarvis, savaş bittikten sonra annelerin daha aktif ve daha sosyal olmaları konusunda bir kampanya yürütmeye başlıyor. Ve günümüzün Anneler Günü anlayışının tam aksine “Anne Çalışma Günü” olarak ilan edilmesini istiyor. Çünkü dünyayı kurtaracak olan şeyin “anneliğin şefkati” olduğuna inanıyordu.

Anneler Gününün Gerçek Hikayesi

1905’te Ann Maria Jarvis ölüyor ve kızı Anna Jarvis, 10 Mayıs 1907’den itibaren annesinin ölümünü resmi olarak “Anneler Günü” ilan edilmesi için 7 yıl boyunca uğraşıyor. Siyasetçilere, valilere ve din adamlarına yüzlerce mektup yazıyor. Anneler günü derneği kuruyor. Anneler Günü ve Mayısın ikinci pazarı cümlelerini kendi üzerine tescil ettiriyor. Sponsor olması için bir zincir mağazası da buluyor.

Bu çabanın sonunda başlatmış olduğu kampanya, 1914’de amacına ulaşıyor ve ABD Kongresi’nin onayıyla resmen ilan ediliyor. 1920’lere gelindiğinde Anna Jarvis, “Anneler Günü”nün kendi önerdiği biçimdeki manasından kopup ticarileşmeye başladığını görüyor ve öfkelenmeye başlıyor. Zira onun istediği herkesin annesine o gün bir mektup yazıp, onu ne kadar sevdiğini içtenlikle anlatmasıdır.

Daha sonraları kız kardeşiyle beraber başlatmış olduğu anneler gününe karşı başka bir kampanya açıyor. Anneler gününün bu haliyle iptal edilmesi için gösteriler düzenliyor, ülkenin her tarafına çağrılar yolluyor. Kendi sponsorunun mağazasında: menü de Anneler Günü Salatası var diye olaylar çıkartıyor.

ABD’nin 32. Başkanı Franklin D. Roosevelt’in eşi Eleanor Roosvelt’e bile bebek ve anne ölümlerini azaltmaya yönelik açtığı bağış kampanyasında Anneler Gününü kullandı diye saldırıyor. Hatta protestolarını o kadar abartıyor ki birkaç defa “huzuru bozmaktan” tutuklanıyor.

Bütün servetini harcayarak başlatmış olduğu bu mücadele, hiçbir yere varmıyor. Anneler Günü’nün yaratıcısı Anna Jarvis, hiç evlenmiyor ve çocuk sahibi olmuyor. Anneler günü ise onun istemediği şekliyle tüm dünyada bir alışveriş vesilesi olarak yayılıyor.

84 yaşında, uzun bir hastalık döneminden sonra kör ve sağır bir halde yoksulluk ve yalnızlık içinde bir akıl hastanesinde ölüyor. Kendisi ise protestoları ve hırçınlığı sebebiyle saygınlığını yitiriyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?