Anıların Ölümsüzlük İksiri Fotoğraf Makinesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

5 dk okuma süresi


5
16 Paylaşım, 5 puan

Yaşadığımız her anı ölümsüzleştirdiğimiz fotoğrafların kalitesi de yaşadığımız an kadar önemlidir. Bunun için en iyi fotoğrafı çekebileceğimiz hatta kolayca paylaşabileceğimiz fotoğraf makinelerine sahip olmak isteriz. Ancak farklı fiyat aralığına ve yüksek performansa sahip birçok fotoğraf makinesi arasından seçim yapmak zor olabiliyor. Biz de sizler için anıların ölümsüzlük iksiri fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz için bilmeniz gerekenler listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Kullanım Amacını Belirleme

Anıların Ölümsüzlük İksiri Fotoğraf Makinesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Anıların ölümsüzlük iksiri olan Fotoğraf makinesi alırken bazı konularda bilmeniz gerekenler var. Fotoğraf makinesi almaya karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey fotoğraf makinesini nerede kullanacağınıza karar vermektir. Bu sayede çok fazla çeşide ve özelliğe sahip olan fotoğraf makineleri arasından daha kolay seçim yapabilirsiniz. Ayrıca çok geniş fiyat aralığına sahip olan fotoğraf makinelerine de kullanmayacağınız özellikler için para harcamanıza gerek kalmaz. Örneğin hobi olarak fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız daha uygun fiyatlı olan kompakt makineler yeterlidir. Ancak profesyonel olarak çekim yapacaksanız SLR makineler sizin için daha uygun olacaktır.

2. Marka Seçimi

Günümüzde Canon ve Nikon başta olmak üzere Panasonic, Sony, Olympus ve Fujifilm gibi markalar fotoğraf makineleri üretiyor. Günümüzde kullanıcılar genellikle Canon ve Nikon kullanıyor. Ancak aralarında çok fazla fark bulunmayan bu markaların seçimi tamamen kullanıcıya kalmış. Makineyi seçerken görünüşüne, çektiği fotoğrafın renklerinin canlılığına, kullanım kolaylığına ve fiyatına göre tercih yapabilirsiniz. Canon makineler için daha fazla lens seçeneği mevcut, kullanımı daha kolay ve her bütçeye uygun model bulabilirsiniz. Video çekecekler için Sony, aynasız fotoğraf makinesi tercih edenler için ise Olympus ve Fujifilm öne çıkan markalardır.

3. Aynalı Ve Aynasız Makineler

Anıların Ölümsüzlük İksiri Fotoğraf Makinesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Anıların ölümsüzlük iksiri fotoğraf makinesi alırken aynalı mı aynasız mı olmalı bilmeniz gerekenler arasındadır. Aynasız makineler son zamanlarda oldukça popülerdir. Bu nedenle de fotoğraf makinesi seçimi yaparken düşünülmesi gereken seçeneklerden biridir. Aynalı makinelere kıyasla daha küçük boyutlu ve hafiftirler. Makinenin uzun süreli taşınması düşünüldüğünde kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda az ışıkta daha kaliteli görüntüler çekilmesini de sağlar. Fakat dezavantaj olarak çok fazla lens seçeneğine sahip değildirler. Lens çeşidinin fazlalığı nedeniyle DSLR makineler hala daha üstün durumdadır.

4. Makinenin Çözünürlüğü

Fotoğraf çektiğimizde ortaya çıkan görüntü, piksellerden oluşur. Bu piksellerin sayısı ne kadar fazla olursa çektiğiniz fotoğrafın çözünürlüğü de o kadar fazla olur. Bu nedenle fotoğraf makinesi alırken makinenin kaç megapiksel olduğu da önemlidir. Ancak çözünürlük, fotoğraf makinesi tercihi yaparken tek başında yeterli değildir. Makinede yer alan farklı özellikler ile desteklendiğinde çözünürlüğün önemi artmaktadır. Bu nedenle bir fotoğraf makinesi alırken en az 5 megapiksel olmasına dikkat edin. Eğer büyük boyutlu fotoğraf baskıları yapmayı düşünüyorsanız megapikseli daha yüksek olan makineler seçmelisiniz. Bunun yanında da diğer özelliklere de bakmayı unutmayın.

5. Sensör Tipi Ve Boyutu

Anıların Ölümsüzlük İksiri Fotoğraf Makinesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Sensör, dijital fotoğraf makinelerinde üzerine yansıyan görüntünün elektrik sinyallerine dönüştürülmesini sağlar. Fotoğraf makinelerinde 2 farklı tip sensör kullanılır; full frame ve APS-c. Full frame sensöre sahip olan makineler APS-c’ye göre daha maliyetlidir. Bunun yanında kullanılan sensörün boyutu da farklılık gösterebilir. Sensör boyutu, fotoğrafın alan derinliğini etkiler; boyu büyüdükçe, fotoğrafın alan derinliği azalır. Ayrıca sensör büyük olursa çekilen cisme daha fazla yakınlaşmak ya da odak uzaklığı daha uzun olan bir lens gerekir. Son olarak da büyük sensörler daha fazla piksele sahip olduğu için çekilen fotoğraflarda daha az gürültü oluşur.

6. Zoom Özelliği

Objektifi değiştirilemeyen kompakt makineler için zoom özelliği, fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Fotoğraf makinesi, dar alanda çekim yaparken ve uzaktaki nesneleri çekerken, geniş açı ve tele özelliğine sahip olmalıdır. Seçilen makinedeki geniş açı ve tele arasındaki aralık ne kadar fazla ise kullanıcı için o kadar iyidir. Zoom özelliği ile ilgili diğer bir konuda optik zoom mu dijital zoom mu olacağıdır. Dijital zoomda yakınlaştırmayı makinenin yazılımı yapacağı için görüntüde bozulmalar olabilir. Bu nedenle mercek sayesinde görüntü yakınlaştırma yapan optik zoom tercih edilebilir.

7. Diyafram, Enstantane Ve ISO

Anıların Ölümsüzlük İksiri Fotoğraf Makinesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Makinede bulunan diyafram, objektife girecek olan ışığın miktarını belirler. Makinenin diyafram değeri ne kadar küçülürse, diyafram o kadar açılır. Bu sayede de çok fazla ışık girişi olur. Enstantane, açılıp kapanabilen bir sistemdir. Işığın sensör üzerinde ne kadar süre kalacağını belirler. Enstantane değeri arttıkça, sistemin açılıp kapanma hızı artar ve ışık daha kısa süre sensöre düşer. ISO değeri de ışığa olan duyarlılığı ifade eder. Karanlık ortamlarda diyafram ve enstantane yetmediğinde ISO devreye girer. ISO değeri ne kadar büyükse o kadar aydınlık bir görüntü oluşur. Makine seçiminde bu 3 kavram oldukça önemlidir.

8. Lens Seçimi

Fotoğraf makinesi için uygun lensi seçmek fotoğrafın kalitesini artıracaktır. Lens seçimi de hangi amaçla fotoğraf çekeceğinize bağlı olarak yapılır. Örneğin küçük cisimleri yakından çekmek için makro lens gerekirken, dar alan çekimleri için geniş açı lens gereklidir. Makro çekimlerde 100 mm üzerindeki lensler konuya çok fazla yaklaşmanıza gerek kalmadan çekim yapmanızı sağlar. Doğa fotoğrafçılığı için 18-200 mm lens kullanılırken, portre çekimlerinde 15-55 mm lensler tercih edilir. Portre lensleri daha fazla alan derinliği sağlayarak kişinin daha ön plana çıkmasını sağlar. Fotoğraf çekimi sırasında sürekli lens değiştirmek istemeyenler içinse 24-105 mm lensler uygundur. Bu sayede geniş açı ve tele lensi bir arada elde etmiş olursunuz.

9. Video Desteği

Fotoğraf çekiminin yanında video çekimi de yapmak istiyorsanız fotoğraf makinesi seçerken video desteğine de bakmalısınız. Artık DSLR makinelerin neredeyse tamamında video desteği bulunuyor. Ancak bu özellik profesyonel olarak video çekmek isteyenler için yeterli değildir. Çok uzun süreli video çekimlerinde DSLR makineler ısınırken, aynı zamanda şarjları da kısa sürede bitmektedir. Yine de fotoğraf makinesi ile profesyonel düzeyde video çekmek isterseniz bazı ekipmanlar sayesinde bunu yapabilirsiniz. Örneğin ses kalitesi çok iyi olan bir video çekmek için harici mikrofon kullanabilirsiniz. Bu nedenle fotoğraf makinenizi seçerken üzerinde harici mikrofon girişi olan makineleri tercih edebilirsiniz.

10. Diğer Özellikler

Anıların Ölümsüzlük İksiri Fotoğraf Makinesi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle fotoğraf makinelerine de yeni özellikler ekleniyor. Fotoğraf makinesini daha rahat kullanılabilir hale getiren bu özelliklerden biri yan zoom özelliği. Yan zoom sayesinde makineyi kullanırken sol elle zoomu kontrol edebilirsiniz. Bu da sarsıntı olmadan çekim yapmanızı sağlar. Sarsıntıları engellemek için kullanılabilecek bir diğer özellikte uzaktan kumanda kullanımıdır. Fotoğraf makinesi ile eşleştirilen kumanda sayesinde fotoğraf makinesine dokunmadan fotoğraf çekebilirsiniz. Bunların yanında Wi-Fi desteği bulunan makineleri de seçebilirsiniz. İnternet bağlantısı sayesinde fotoğraf ve videolarınızı kolayca telefon ve bilgisayara aktarabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!