Her Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

5 dk okuma süresi


15
10 Paylaşım, 15 puan

Hepimizin sosyal medyada son derece aktif olduğu bu dönemlerde fotoğraf çektirmek, anı biriktirmekten çok daha fazlası haline gelmiş durumdadır. Artık kapak fotoğrafları, profil fotoğrafları, hikaye atmak için çekilen fotoğraflar ve instagram gönderileri gibi pek çok sosyal mecra için fotoğraf çektirmekteyiz. Fotoğrafların bu kadar çok olduğu ve sık çekildiği günümüzde güzel fotoğraf çekinmek de bir o kadar önemli hale gelmiştir. Güzel fotoğraf çekinmek için herkesin çok çabaladığı günümüzde, biz de sizler için her fotoğrafta güzel çıkmanın püf noktaları nelerdir konusunu detaylı bir şekilde inceledik. Keyifli okumalar!

1. Güzel Bir Arka Plan Bulun

Her Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

Fotoğraflarda güzel çıkmak için pek çok faktör önemlidir ve tüm bunlar bir arada rol oynamaktadır. Bunlardan en çok göze çarpanı ise arka planlardır. Güzel bir fotoğraf çekinmek için öncelikle güzel bir arka plan bulmalısınız. Aslında arka plan bulmak düşünüldüğünden çok daha basittir. Düz beyaz bir arka plan size düşündüğünüzden çok daha iyi bir fotoğraf sunacaktır. Beyaz bir arka plan objektifin size odaklanmasını sağlayacak ve güzel bir fotoğraf karesi elde etmenize sebep olacaktır. Beyaz, dışında tek renk olan ve çoğu arka fonda kurtarıcınız olmakla beraber son zamanlarda duvar yazıları ya da çizimleri için de arka fon olarak çokça tercih edilmektedir.

2. Doğal Olun

Konu her fotoğrafta güzel çıkmanın püf noktaları ise en önemli nokta doğal olmaktır. Yapmacık çıktığınız ya da sırf poz vermeye odaklandığınız bir fotoğrafı başta siz olmak üzere kimse beğenmeyecektir. Bu yüzden sizi tatmin edecek bir fotoğraf elde etmek için ilk olarak doğal olmanız gerekmektedir. Doğal bir fotoğraf elde etmek için ilk olarak kendinize güvenmeli ve fotoğraf çekinme gerginliğini üzerinizden atmalısınız. Doğal bir fotoğraf elde etmek için sürekli hareket halinde olmak güzel bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Siz hareket halindeyken aralıksız çekilen fotoğraflardan birisi mutlaka doğal ve güzel bir fotoğraf karesi olacaktır.

3. Işığın Açısını İyi Ayarlayın

Her Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

Her fotoğrafta güzel çıkmanın altın kurallarından birisi de ışığın açısını ayarlamaktır. Gün ışığının her zaman en güzel ışık olduğunu unutmamalı ve en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Fotoğraf çekinirken ışığı arkanıza almamak dikkat etmeniz gereken bir unsurdur. Işık üzerindeki hâkimiyetinizi artırdığınızda ışıkla gölgeler oluşturarak ve gün ışığına ellerinizi uzatarak çok daha iyi pozlar da yakalamanız mümkündür. Gün ışığının olmadığı zamanlarda telefonunuzun yüksek flaş ayarıyla güzel fotoğraflar elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Özellikle gece çekimlerinde flaş ayarını iyi yapmanız gerekmektedir. Güzel gece çekimleri için mini telefon ışıkları da güzel bir seçenek olmaktadır.

4. Dozunda Makyaj Yapın

Kadınlar güzel bir makyaj yaptıklarında özellikle güzel fotoğraflar elde etmek istemektedirler. Bu noktada yapılan makyajın dozu çok önemlidir çünkü unutulmamalıdır ki fazla makyajla güzel bir fotoğraf elde etmek pek de mümkün olmamaktadır. Dozunda bir makyaj fotoğraf kalitesini elbette artıracaktır. Fotoğraflarda güzel bir görünüm elde etmek için yapacağınız makyajda öncelikle bej tonlar ve aşırı parlak renklerden kaçınmanız gerekmektedir. Bol rimel fotoğrafta güzel gözükebilecek bir üründür. Fondöten renginin titizlikle seçilmesi gerekmektedir. Allık ve bronzer gibi ürünlerin iyi dağıtılması da es geçilmemesi gereken bir noktadır.

5. Duruş Açınızı İyi Ayarlayın

Her Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

İyi bir fotoğraf çekinmek için duruş açınızı iyi ayarlamak da son derece önemli bir faktördür. Özellikle boydan çekilen fotoğraflar da daha önemli bir unsur haline gelen duruş sizin daha şişman ya da zayıf gösterebilmektedir. Boydan çekilen fotoğraflarda sizi çeken kişi aşağıya eğilerek ya da çömelerek sizi çekerse daha uzun ve ince görüneceksinizdir. Direkt olarak objektifi kendinize tuttuğunuz fotoğraflar daha şişman görünmenize sebep olmaktadır. Kameraya “S” şeklinde poz vermeniz sizi daha iyi gösterecektir. Kollarınızı vücudunuza sabitlemeniz sizi kötü gösterirken saçlarınıza dokunmanız ya da ellerinizi belinize koymanız daha estetik bir görüntü yaratmaktadır.

6. Gülümsemeyi Unutmayın

Unutmamalısınız ki her fotoğrafta güzel çıkmanın püf noktaları konu olduğunda fotoğrafınızın en güzel aksesuarı gülümsemeniz olacaktır. Dişlerinize güveniyorsanız onları fotoğrafınızda sergilemekten çekinmemeniz gerekmektedir. Daha iyi bir gülümseme için dilinizi dudaklarınızın arkasına koyabilirsiniz. Fotoğraflarınızda kahkaha atarken rastgele çekimlerle oldukça doğal ve eşsiz pozlar yakalamanız da mümkün olacaktır. Gülümsemenizin fotoğrafta çok önemli bir unsur olduğunu ve yapay olduğu takdirde fotoğrafınızın güzel gözükmeyeceğini unutmamalısınız. Gülümseme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız uzun bir “iii” sesinin size yardımı olacaktır.

7. Çevrenizdeki Objeleri En iyi Şekilde Değerlendirin

Her Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

Fotoğraf çekinirken herkes kendine ve duruşuna oldukça özen gösterse de çevre faktörünü atlamamak gerekmektedir. Unutmayın fotoğraf karesinde siz, vereceğiniz poz ve son olarak çevre bir bütün haline gelmektedir. İyi bir fotoğraf çekinmek için kendinizi çevreyle en iyi şekilde harmanlamak ve bir bütün oluşturmak en iyi fotoğrafı elde etmenize sebep olacaktır. Etraftaki objelerden olabildiğince faydalanmaya çalışmalısınız. Yastık, çiçek, kahve bardağı ve kitap gibi çok basit objeler dahi fotoğrafınıza çok ayrı bir renk katacak ve objesiz olan fotoğraflarla karşılaştırıldığı taktirde sizin için çok daha tatmin edici bir hal alacaktır.

8. Başınızı Doğru Şekilde Tutun

Fotoğraf çekinirken en ufak bir hareket fotoğrafınızı çok daha farklı ve eşsiz bir hale getirebilmektedir. Bunun en önemli örneği de başınızı tutma şeklinizdir. Özellikle son zamanlarda hayatımızın vazgeçilmezi olan öz çekimler (selfie) de başınızın pozisyonu bütün fotoğraf karesini etkilemektedir. Başınızı doğrudan objektife doğru tutmak büyük bir hata olacak ve kötü gözükmenize sebep olacaktır. Selfie çekerken özellikle yanlış bir hareket gıdınız varmış gibi gözükmesine ya da gıdınızın çok daha büyük gözükmesine sebep olabilmektedir. Bunu önlemek için kafanızı ileriye çenenizi hafif aşağıya doğru poz vermeniz gerekmektedir. Yüzünüzün hangi tarafının daha iyi göründüğünü keşfetmeyi unutmamalısınız.

9. Etkileyici Bakışlarınızı Objektiften Esirgemeyin

Fotoğraf çekiminde gözler de oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çok güzel çıkan bir fotoğrafı kırmızı gözlerin mahvedebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Fotoğraf çekinmeden önce gözlerinize damlatacağınız bir damla su objektife çok daha etkileyici bir biçimde bakmanıza sebep olabilecektir. Ayrıca fotoğraf çekinirken sık sık gözlerin kapalı çıkması gibi bir sorunla karşılaşabilinmektedir. Bunu önlemek için fotoğraf çekinmeye başlamadan önce gözlerinizi kapatıp tam çekileceği sırada gözlerinizi açmanız gözlerinizin kapalı çıkmasını engelleyecek ve daha güzel bir poz vermenizi sağlayacaktır.

10. Kıyafetlerinizin Bütünselliğini Unutmayın

Her Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Püf Noktaları

Her fotoğrafta güzel çıkmanın yollarını sıralarken değinmemiz gereken püf noktaları arasında kıyafet seçimi de vardır. Kıyafet seçimi çoğu insanın düşündüğünden çok daha büyük bir etkiye sebep olmaktadır. Öncelikle kıyafetiniz zemin ya da arka plan ile aynı renklerde olduğunda fotoğraftan istediğiniz verimi elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Koyu zemine açık renk kıyafetler ya da açık zemine koyu renk kıyafetler tercih etmeniz önerilmektedir. Ayrıca fotoğraflarınızda yüksek bel kot pantolonların sizi daha uzun gösterdiğini, enine kıyafetlerin ise daha kilolu gösterdiğini unutmamanız gerekmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!