Güzelliğin Gerçekten Bir Sanat Olduğunu Kanıtlayan Makyaj Sanatçıları

5 dk okuma süresi


2
16 Paylaşım, 2 puan

Konu yaratıcı ve yeniliğe geldiğinde, makyaj endüstrisi her anlamda ön plana çıkıyor. Özellikle makyajın bir sanat olup olmadığı konusu zaman zaman tartışmalara dahi yol açabiliyor. Yine de genel çoğunluk tarafından basit ve doğal, çarpıcı ve dramatik veya ikisinin arasında bir yerde bulunan sanat biçimi olarak tanımlanıyor. Bazı makyaj sanatçıları ise bu terimi basit bir rimel sürmekten çok daha ileri taşıyor. Ortaya çıkardıkları çalışmalarıyla güzelliğin gerçekten de bir sanat olduğunu kanıtlayan bu başarılı makyaj sanatçıları ve onların inanılmaz işlerini sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

1. Rishfa Ali – @rishmakeup

Güzelliğin Gerçekten Bir Sanat Olduğunu Kanıtlayan Makyaj Sanatçıları

Maldivli Makyaj Sanatçısı Rishfa Ali, yaptığı profesyonel makyajlar dışında Disney karakterlerini yeniden canlandırmasıyla biliniyor. Özellikle Cruella de Vil gibi kötü karakterleri tercih eden Ali sadece makyaj odaklı da kalmıyor. Kendi yaptığı küpe, eldiven veya karakteri hatırlatabilecek her bir detayı da konseptine uygulamaya çalışıyor. Mükemmel kombinasyonu bulabilmek için renk teorilerini kullanan Ali, aynı zamanda Bobbi Brown ve Mary Philips gibi popüler makyaj sanatçıları da takip ettiğini söylüyor. Uyguladığı ağır ve plastik makyajlara rağmen doğallıktan yana olduğunu belirten sanatçı, onu takip eden insanlara da ciltleriyle barışık olmalarını öneriyor.

2. Kicki Yang Zhang – @kickiyangz

Henüz 25 yaşında olan genç sanatçı Kicki Yang Zhang, sosyal medyada oldukça popüler olan bir isim. Sanatçı güzellik, moda ve vegan yaşam tarzı üzerine paylaşımlarının yanı sıra yaptığı makyajlarla da isminden söz ettiriyor. Almanya’da yaşayan Zhang, oluşturduğu makyajlarda çok farklı isimleri bir araya getiriyor. Keith Haring, Takashi Murakami ve Frida Kahlo gibi isimlerden esinlenen sanatçı yeni şeyler yaratmaktan hoşlandığının üzerinde de duruyor. Zhang’ın, aynı zamanda Kahlo gibi tanınmış sanatçıların eserlerini suratında yeniden yorumladığı büyük bir sergisi bulunuyor.

3. Frances O’Sullivan – @beautyspock

Güzelliğin Gerçekten Bir Sanat Olduğunu Kanıtlayan Makyaj Sanatçıları

İngiltere’de yaşayan makyaj sanatçısı Frances O’Sullivan, sevdiği her şeyi bir arada yapabileceği bir yol buluyor ve tüm bunları makyaj ile tamamlıyor. Dünyaca ses getirmiş filmlerden ilham alarak oluşturduğu sürrealist görünümler, Pinterest gibi ünlü platformlarda insanlara esin kaynağı oluyor. O’Sullivan’ın oluşturduğu konseptler Mia Wallace, Şehrazat, Yeşil Cin Greta ve Edward Scissorhands gibi birbirinden çok farklı kurgusal film karakterlerini içeriyor. Sanatçı makyaj yapmayı ise rastgele gelen bir düşüncenin yeniden çizilerek tasvir edilmesi olarak tanımlıyor.

4. Lisa Marie Murphy – @lisamarie_murphy

MAC Kozmetik gibi dünyaca ünlü bir güzellik markasının bünyesinde makyaj sanatçısı olarak çalışmaya başlayan Lisa Marie Murphy, büyüleyici işlere imza atmadan hemen önce mesleğine uzun bir ara veriyor. Makyaj yapmakla ilgili kendisini en çok heyecanlandıran şeyin ise şekil değiştirebilmek olduğunu da ifade ediyor. Popüler film karakterlerinden masallara, antik mısır tanrıçalarından İngiliz kraliçelerine, Harry Potter oyuncularından Stephen King’in kurgusal karakterlerine kadar farklı konseptleri yeniden yorumlayan sanatçı, çalışmalarında özellikle kendi hayat görüşünü yansıtacak yaratıcı görünümlere yer veriyor.

5. Ali Hicks – @sweetmutuals

Güzelliğin Gerçekten Bir Sanat Olduğunu Kanıtlayan Makyaj Sanatçıları

Instagram adıyla Ali Sweetmutuals, suratını tuval olarak kullanan popüler Instagram güzellik blog yazarlarından yalnızca biri. Oluşturduğu konseptlerde eğlence dışında toplumsal mesajlar da vermeye çalışan makyaj sanatçısı, özellikle ışıldayan renkleri tercih ediyor. Sanatçı yaptığı makyajlarda farklı detaylar kullanmayı da seviyor. Karanfil, inci ve şekerleme gibi birbirinden bağımsız materyalleri de konseptine uyarlayan sanatçı, paylaştığı her bir makyajın sonunda insanları bilgilendirmeye de çalışıyor. Keskin makyaj stiliyle adından söz ettiren sanatçı, farkındalık yaratmanın önemini de vurguluyor.

6. Mimi Choi – @mimles

Güzelliğe olan tutkusuna rağmen, Mimi Choi kariyerine bir öğretmen olarak başlıyor. Choi, 28 yaşlarında her şeyi geride bırakarak kariyerine makyaj sanatçısı olarak devam etmeye karar veriyor. Daha sonraları optik illüzyon ile ilgilenmeye başlayan sanatçı, akıl almaz derecede ilginç görüntülere imza atıyor. Ezra Miller ve Jeff Goldblum gibi ünlü isimlerle çalışan Choi, ilham kaynağının geçirdiği uyku felçleri sırasındaki görünüşler olduğunu ifade ediyor. Sanatçı, rüyalarının yardımıyla yarattığı görünümlerin makyajını yapmayı aynı zamanda onlarla başa çıkabilmenin bir yolu olarak da tanımlıyor.

7. Ruthba Ahmed – @ruthbaaa

Güzelliğin Gerçekten Bir Sanat Olduğunu Kanıtlayan Makyaj Sanatçıları

Sanatçı Ruthba Ahmet, süslemekten ziyade yaratık görünümleri oluşturmaktan keyif aldığını belirtiyor. Güzelliğin gerçekten bir sanat olduğunu kanıtlayan makyaj sanatçıları arasında yaptığı ağaç görünümünü ile ön plana çıkan sanatçı, konseptini şöyle açıklıyor: “Bu basitçe içten büyüyen ve hava karardığında canlanan bir ağaç figürü.” Bu görünümün inanılmaz bir deneyim olduğunu ve çok düşük bir bütçeyle yapıldığını da belirtiyor. Yarattığı görünümler için her şeyi yalnızca kafasının içinde tasarladığını söyleyen sanatçı bu şekilde kendisini de geliştiriyor. Ruthba, bu alana ilgisi olan insanları her fırsatta cesaretlendirmeyi de unutmuyor.

8. Valeriya Kutsan – @kutsanvaleriya1

Tomsk Pedagoji Üniversitesinden mezun olan Rus makyaj sanatçısı Valeriya Kutsan, 1996’dan itibaren aktif olarak makyaj, saç tasarımcısı ve görsel tasarımcı olarak çalışıyor. Profesyonel makyaj alanında ödülleri de bulunan sanatçı, özellikle 2D vücut sanatı alanı ile ilgileniyor. Farklı alanlardaki eserleri optik illüzyonla birleştirerek tekrar yorumlayan Kutsan, oldukça etkileyici ve şaşırtıcı projelere imza atıyor. Makyaj sanatçısının bir de fotoğrafçı Alexander Khoklov ile oluşturduğu “2D or not 2D” isimli bir projesi bulunuyor. Projede ağırlıklı olarak empresyonist ve dışavurumcu sanatçıların eserlerine, pop-art kültürüne ve avangart akımlara yer veriliyor.

9. Hashma Hanim – @hashypashyy

Güzelliğin Gerçekten Bir Sanat Olduğunu Kanıtlayan Makyaj Sanatçıları

En popüler plastik makyajının çok renkli kurukafa olduğunu belirten Maldivli makyaj sanatçısı Hashma Hanim, canlı renkleri daha çok kullanmayı tercih ettiğini ifade ediyor. Hatta, özellikle kurukafa makyajının bu kadar çok beğenilmesinin sebebini uyguladığı parlak renkler ile bağdaştırıyor. Sanatçı her yaptığı makyajda yeni teknikler ve taktiler öğrendiğini de dile getiriyor. Şimdiye kadar yaptığı en uzun makyajın 4 saat sürdüğünü belirten Hanim, başlamak için genellikle öğle saatlerini tercih ediyor. Bunun sebebi ise makyajını akşama doğru bitirebileceği için kendisine ayıracak zamanının kalıyor olması. Kişisel hayatında doğallıktan yana olan sanatçı, daha fazla renkle görünüşler yaratmanın yalnızca eğlenceli bir deneyim olduğunu belirtiyor.

10. Lexie Lazear – @lexielazear

California’da yaşayan makyaj sanatçısı Lexie Lazear, mesleğine neredeyse 20 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak devam ediyor. Sahne sanatları için plastik makyajlar da yapan sanatçı, kullanacağı renk ve tasarımı bireylerin yüzünün anlattığı hikayelere göre seçtiğini belirtiyor. Sanatçı, çalışmalarında özellikle 19. yüzyıl empresyonist eserleri yeniden yorumlamaya çalışıyor. Suratını bir tuval gibi kullanan sanatçı, Van Gogh’un Yıldızlı Gece ve Gustav Klimt’in Öpücük tabloları gibi birçok ünlü sanat eserini yeniden canlandırıyor. Makyaj fırçalarını profesyonel bir şekilde kullanan Lazear, yaptığı kompozisyonlar ile adeta baştan yaratılmış bir 19. yüzyıl sanat galerisi sunuyor.

BONUS! Jo Baker – @missjobaker

Güzelliğin Gerçekten Bir Sanat Olduğunu Kanıtlayan Makyaj Sanatçıları

Hollywood oyuncusu Lucy Boynton’un makyaj sanatçısı olarak tanınan Jo Baker, kırmızı halının en ilginç makyaj sanatçısı olarak da değerlendiriliyor. Bunun sebebi ise yarattığı ilginç görünüşler. Baker, MAC bünyesi altında çalıştığı yılları başkalarının vizyonunu yaratmak olarak tanımlarken, rastlantı eseri şarkıcı Usher ile çalışmaya başlıyor ve kısa zamanda Hollywood’un aranan yüzü haline geliyor. İlhamını gördüğü her şeyden alan Baker, ıstakoz gibi beklenmedik veya düz renk gibi klasik detaylara daima dikkat ederek güzelliğin gerçekten de bir sanat olduğunu kanıtlayan önemli makyaj sanatçıları içerisinde yerini alıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!