Çizgi Film Lideri Walt Disney’in Hikayesi

5 dk okuma süresi


19
14 Paylaşım, 19 puan

Hepimizin Mickey Mouse karakterine hayat vermesiyle bildiği Çizgi film lideri Walt Disney’in oldukça zorlu bir hayat hikayesi vardır. Walt Disney Production’ın bugün, yıllık 30 milyar doları aşkın geliri olduğu bilinse de Disney’in, şirketi bu zamanlara getirene kadar yaşadığı olaylar roman olacak nitelikte. Sizleri, kah gülümsetecek kah hüzünlendirecek bu başarı hikayesini okumaya ne dersiniz? Eminiz ki bu içerikle hayata karşı solmakta olan umutlarınız yeniden yeşerecek!

1.Yoksul Bir Ailede Doğdu

Çizgi Film Lideri Walt Disney’in Hikayesi

Chicago’nun gelişmeye henüz başladığı dönemlerde, minik bir mahallede dünyaya geldi. Aşırı dindar ve katı kurallara sahip bir ailenin çocuğu olan Walt’un gerçek ismi Walter Elias Disney’dir ve üç erkek, bir kız kardeşi vardır. Küçük Walt henüz dört yaşındayken bir polisin silahından çıkan mermi ona isabet etmişti. Bu mermi hayatını kaybetmesine sebep olmamıştı belki ama babasının topluma olan güvenini tamamen bitirmişti. Walt’un babası bu olayın üzerine apar topar ailesini de alıp Missouri’ye yerleşti. Burada bir çiftlik evi satın aldılar ve böylelikle Walt için köy yaşamı başlamış oldu. Köyde hayvanlarla iç içe geçirdiği zamanlar gelecekte Walt’un yapacağı çizimlere büyük katkı sağlayacaktı.

2. Tiyatro İle İlgilendi

Walt Disney’in babası Elias çocukların fiziksel şiddetle terbiye edileceğine inanırdı ve bu yöntemini çocuklarında sık sık uygulardı. Ancak Walt, bütün olumsuz şartlara rağmen eğlenmenin bir yolunu bulurdu. Kimi zaman kadın kılığına girerek kimi zaman hayvanları taklit ederek ev halkını neşelendiriyordu. Bu amatör çalışmaları Walt’un taklit yeteneğini öyle geliştirmişti ki okulda düzenlenen tiyatro oyunlarında da artık sahne alıyordu. Walt, ortaokul döneminde sanat yelpazesine resim ve müziği de eklemişti. Ancak resme olan yeteneği bir başkaydı. Amatör karikatür çizimleriyle başladığı bu yola dergilere karikatür yollayarak devam etti. Bir yandan da postanede çalışıyordu ancak buna rağmen maddi sıkıntıları bir türlü bitmiyordu, günden güne daha da sıkışıyorlardı…

3. I. Dünya Savaşı’na Şahit Oldu

Çizgi Film Lideri Walt Disney’in Hikayesi

Walt hızla büyümeye devam ederken bir yandan dünyada da ilginç olaylar oluyordu. Sanayi Devrimi, birçok devleti birbirine düşman etmişti ve I. Dünya savaşı başlamıştı. Bu olaylar olurken Walt 17 yaşındaydı. Savaşa katılmayı çok isteyen Walt, Amerikan ordusuna başvurularda bulundu ama 18 yaşından küçük olduğu için kabul edilmedi. Bunun üzerine Kızılhaç’a katılmaya karar verdi ve Fransa Cephesi’ne sağlıkçı olarak gönderildi. Ancak, Walt varana kadar Fransa cephesi kapanmış, savaş bitmişti. Yine de askerler bölgede bulunmaya devam ettiğinden Walt da 3 ay kadar Fransa’da kaldı. Çok istediği savaşa katılmayı başaramamıştı belki ama bütün olayları yakinen takip edebilmişti.

4. Ailesini Terk Etmek Zorunda Kaldı

Fransa dönüşü ailesinin yanına yerleşti fakat Küçük Walt artık büyümüştü ve savaş bile görmüştü… Daha fazla babasının baskılarına katlanamadı. Çünkü babası Walt’un resimler çizmesine karşı çıkıyor, memur olmasını istiyordu. Bunun üzerine Walt bir gece evi terk etti ve Kansas’a taşındı. Burada kendisine reklamcılık sektöründe bir iş buldu fakat bu işi de uzun ömürlü olamadı. Bu yüzden aile evine geri dönmeye karar verdi.Walt reklam işini kaybettiği dönemde bir de babasının vefat haberini almıştı. Üstelik babasını hastalıktan kaybetmişti. Yaşadığı yaslı ve buhranlı sürece bir de babasına karşı hissettiği suçluluk duyguları eklenince hüznü iliklerine kadar hissetmişti. Kelimenin tam anlamıyla “Her şey üst üste geliyordu!”. Çizgi film lideri Walt Disney’in hikayesi bunlarla sınırlı kalmadı..

5. Sanat Enstitüsü’nde Çizim Eğitimi Aldı

Çizgi Film Lideri Walt Disney’in Hikayesi

Walt, bir gün kendisine ikinci el bir kitap satın aldı. Kitabın sayfaları arasında gezinirken gözüne bir not ilişti. Notun içeriğinde Kansas’ta verilen ücretsiz sanat eğitimlerinden bahsediliyordu. Bu not Walt için gerçekten bir dönüm noktası olmuştu, çünkü eğitimini tamamlayamamış birisi için ücretsiz eğitim bulunmaz bir fırsattı. Walt, Sanat Enstitüsü’nde çizim üzerine aldığı eğitimini tamamladıktan sonra şirketlere karikatürler çizerek gelir elde etmeye çalışıyor, yine de yeterli kazancı sağlayamıyordu. Kirasını dahi ödeyemeyecek durumda olduğundan ailesinin yanına geri dönmek zorunda kaldı. Burada da çeşitli işler yaparak para kazanmaya çalışıyordu. Walt’u iyiden iyiye karamsar bir ruh hali kaplamıştı. Derken Kansas’tan bir telgraf geldi. Sanat Enstitüsü’ndeki sınıf arkadaşı Iwerk’ten geliyordu, içeriğinde bir şirket kurma teklifi vardı.

6. Hayal Kırıklığına Uğradı

Iwerk ’in zamansız teklifini hiç düşünmeden kabul eden Walt, hemen Kansas’ın yolunu tuttu. Motivasyonu da yüksekti, bu sefer olacaktı! Ancak tarih tekerrürden ibaretti. Iwerk ile açtıkları “Iwerk-Disney” isimli şirketleri kısa süre sonra battı. Walt yine başarısız olmuştu ve ona yine Chicago yolları görünüyordu. Walt bu makus talihinden yorulmuştu artık. Acaba başka bir iş mi yapmalıydı? Ama alternatif bir mesleği yoktu. Ayrıca resim yapmaya da aşıktı. O her şeye rağmen çizim yapmaya devam etti. Her kötü deneyimi onun için bir dersti sonuçta. Yine bir akşam odasında çizim yaparken bir tıkırtıya kulak kesildi. Minik bir fare (Mickey’nin fikir babası) ahşap zeminde pıt pıt ilerlemeye çalışıyordu. Walt, bu fareyle dost oldu ve minik farenin resimlerini çizmeye karar verdi.

7. Steamboat Willie Adlı Bir Film Çekti

Çizgi Film Lideri Walt Disney’in Hikayesi

Walt en sonunda içine sinen minik fare çizimi yaptı ve karikatürlerini de yanına alarak Hollywood’a gitmeye karar verdi. Burada Iwerk’i buldu ve çizimlerini gösterdi. Bizim Mickey’nin ilk adını “Mortimer” koymuşlardı. Mickey Mouse ismini veren daha sonralarda Walt Disney’in eşi Lilly Disney olacaktı. Bu çizimleri değerlendirerek bir film yapmaya karar verdiler, ve minik fare karakteriyle çektikleri ilk filmin adı “Steamboat Willie” idi. Bu filme tüm varlıklarını yatırdıkları için bu onlar için son şanstı. Ya başarılı olmalılardı ya da başarılı olmalılardı! 1928’de yayınlanan bu film, izlenme rekorları kırdı… Şimdiye kadar çektikleri onca sıkıntının ardından bu başarı, tarifsiz bir mutluluk vermişti onlara. Raylar bu sefer yavaş yavaş değil, birden yerine oturmuştu…

8. Walt Disney Productions’u Kurdu

Filmden elde ettikleri büyük kazanç, onları beklediklerinden daha büyük refaha kavuşturmuştu. Walt’un hayalleri yavaş yavaş gerçekleşiyordu. Bunların ardından yapılacaklar listesinde Walt’un o çok istediği şirketi kurmak vardı. Hiç zaman kaybetmeden çalışmalara koyuldular ve kardeşi Roy O. Disney ile birlikte “Walt Disney Productions”ı kurdular… Ardından Disney Land projesini de hayata geçiren Walt, Oscar’a 59 defa aday gösterilmiş, 22 dalda ödül kazanmış ve Emmy Ödülleri’ne de 7 defa aday gösterilmiştir. Walt Disney günümüzde Oscar’a en fazla aday olan kişi unvanına sahiptir. Ek olarak Walt Disney Productions bugün hala dünyanın en ünlü yapım şirketi konumunda bulunuyor.

9. Disneyland’ı Los Angeles’ta İnşa Ettirdi

Walt Disney, bu çalışmalarının ardından çalışanları ve kendisinin eğlenmesi için çok büyük bir tema park projesi hayata geçirdi. Disneyland Projesi’nde çalışan mühendislere, bu parkın dünyanın en inanılmaz yeri olmasını ve içinde kocaman bir trenin boydan boya dolanmasını istediğini belirtti. Uzun süren çalışmaların ardından bu parkın inşaatı tamamlanmış, ince işçilikleri kalmıştı. En küçük noktasındaki malzemeleri bile itinayla seçilen bu park, sonunda Disney’in içine sinmişti. Öyle harika bir park olmuştu ki şu an bile Kaliforniya’daki iki Disneyland, dünyanın en pahalı tema parkları arasında yer alıyor.

10. Kanser Nedeniyle Yaşama Veda Etti

Çizgi Film Lideri Walt Disney’in Hikayesi

Walt Disney, Florida’da ikincisinin açılmasını planladıkları Disney Land hayata geçirilmeden birkaç sene önce gırtlak kanserine yakalanarak 15 Aralık 1966’da yaşama veda etmiştir. Fakat hastalığı sürecinde bile yüzünden gülümsemeyi eksik etmemiştir. Hala çizgi film lideri olarak anılan Walt Disney’in hayal kırıklıklarıyla dolu bir yaşam hikayesi olmasına rağmen elde ettiği müthiş başarılar dünyaya kalıcı izler bırakmasını sağlamıştır. Bugünün çocukları bundan 92 sene önce yaratılmış Mickey Mouse karakterini tanıyıp sevebiliyorlarsa, bu istikrarlı bir çabanın yansıması demektir. Kariyerindeki olumsuzluklar nedeniyle depresyona giren milyonlarca insana ilham verici bir başarı öyküsü bırakması bizce her şeye bedel!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!