AIDS Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

3 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

AIDS hastalığının, cinsel ilişki yoluyla bulaştığı halk arasında yaygın bilinen bir gerçek. Peki AIDS denilen hastalık sadece cinsel yolla mı bulaşır? AIDS olduğumuzu nasıl anlarız? Neleri yanlış biliyoruz? Bulaştıktan sonraki çözüm yolları nelerdir? Bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını dergiCE ekibi olarak size sunduk. Gelin hep birlikte AIDS hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi adı başlığı altında bunları madde madde okuyalım.

1. AIDS Nedir?

AIDS hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi

İngilizcede Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yeterliliği Sendromu) olarak bilinen AIDS hastalığı, virüs alt yapısındaki bir bağışıklık problemidir. Bu virüs HIV virüsüdür. Peki HIV virüsü nedir? Bundan da kısaca bahsetmemiz gerekirse cinsel yolla, kan ve kan ürünleriyle veya anneden bebeğe bulaşabilen ve bulaştığında bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açan bir virüstür. AIDS hastalığının temel dayandığı nokta ise HIV’dir.

2. Hangi Yollarla Bulaşır?

AIDS hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi

Konunun girişinde de belirttiğimiz gibi AIDS herkes tarafından cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir hastalık olarak bilinir. Peki bunun dışında hangi yollarla bulaştığından bahsetmemiz gerekirse bunun yanına kan yoluyla bulaşma ve anneden bebeğe bulaşma gibi etkenleri de ekleyebiliriz.

3. Belirtileri Nelerdir?

AIDS hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi

HIV virüsü vücudunuza bulaştıysa bunu fark etmeniz mümkün olmayabilir. Çünkü HIV virüsü uzun yıllar boyunca bu hastalığın sizde var olduğunu anlamanıza yarayacak bariz belirtiler göstermez. Tabii bu virüsün vücudunuza giriş şekline bağlı olarak değişebilir. Vücudunuza giren bu virüs hemen çoğalmaya başlar ve çok uzun zaman boyunca değişik aralıklarla çoğalmayı sürdürür. Artık belirli bir virüs sayısına ulaştıktan sonra AIDS hastalığına ait gözlemleriniz şekillenmeye başlar. AIDS hastalığı başlamış ise bireyde yorgunluk, halsizlik, ağızda beyaz leke görünümü veya sık sık hasta olma gibi başlıca belirtiler görülür.

4. Tanısı Nasıl Konur?

AIDS hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi

AIDS tanısını koymak için yaklaşık olarak 3 veya 8 hafta sonra belirtiler baş göstermeye başlar. Ve HIV testleriyle bu tanı konur. Tanı için yapılması gereken ilk test ise ELISA testidir. Eğer bu testten sonuç pozitif çıkarsa başka birkaç test daha yapılarak bu hastalığa sahip olduğunuzu öğrenirsiniz.

5. Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

HIV virüsünün tedavisindeki başlıca amaç, virüsün vücuda girmesiyle birlikte bağışıklık sistemimizin çökmeye devam etmesini olduğunca engellemektir. Bu tedavinin yapılabilmesi için en az 3 ayrı ilaç geliştirilmiştir. Bu ilaç bireyin direncine göre belirlenir. Bu uygulamalarla AIDS hastalığını belirli ölçüde kontrol altına almak olağandır.

6. Nasıl Korunabiliriz?

HIV virüsünün vücudumuza bulaşmasını engellemek için başlıca yapılması gereken şey cinsel ilişki süresince doğru şekilde kondom (prezervatif) kullanılması ve bunun haricinde cinsel partnerinizin sayısını sınırlamaktır. Anneden bebeğe geçme şeklinde ise hamilelik öncesinde ve sonrasında kullanılan HIV ilaçları bu riski azaltmaktadır.

7. Oturduğunuz Klozetten HIV Bulaşabilir

Bu 7.maddemizde oluşturduğumuz başlık yani oturduğunuz klozetten HIV bulaşabilir tamamen bir şehir efsanesidir. Çünkü HIV klozetten, çataldan, el sıkışmak gibi yollardan bulaşabilen bir virüs değildir. Daha önceki maddelerimizde de bahsettiğimiz gibi HIV korunmasız seks, virüslü olan bireyin kanına ya da vücut sıvılarına maruz kalması veya hamilelik sırasında annenin virüsü bebeğine geçirmesi gibi yollarla bulaşabilir.

8. AIDS Sizi Öldürür

Bu başlık da eskilerden kalma bir doğru bilinen yanlıştır. HIV virüsüne sahip olan bireyler eski zamanlarda bireyin bağışıklık sistemi tamamen çöktüğünde anlaşılabiliyordu fakat günümüzde erken teşhis ve tedavi yöntemiyle belirli ilaçlar sağlandığında HIV’in, AIDS’e dönüşmemesi için kontrol altında uygulamalar yapılıyor.

9. HIV Statümüzü Paylaşmalı Mıyız?

Son günlerde de tartışma konusu olan bu durum hakkında bilgi vermemiz gerekirse HIV statünüzü paylaşmak, girdiğiniz iş yerlerinden bunun bildirilmesi gerektiği zorunluluk veya HIV testi istenmesi yasal olarak mevcut değildir. Bunu belirtmeden her bireyin çalışma hakkına sahip olduğu gibi siz de istediğiniz yerlerde çalışabilirsiniz.

10. Türkiye’de Durum Ne?

AIDS hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi

AIDS hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi yazımızın son maddesinde size Türkiye’de AIDS hakkında durum nedir bundan bahsedeceğiz. Belirtilere göre dünya genelinde bu hastalık azalırken Türkiye’de artmaya başlamıştır. Bunun %80’ini Türkiye’de erkekler oluşturmaktadır ve %50 gibi  bir oranla da çoğunluk bu virüsü cinsel ilişki yoluyla vücuduna almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!