Cinsel Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

2 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Toplumumuzda söz konusu cinsellik olunca kadın-erkek fark etmeksizin bir utangaçlık ortaya çıkıyor. Bu utangaçlığın birçok sebebi olabilir. Hem bu sebepler hem de yolunda gitmeyen sağlık problemleri için her bireyin mutlaka doktora danışması gerekiyor. Cinsel sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler listemiz belki de bir uzmana danışmanız gerektiği konusunda sizi teşvik edecektir.

1. Her Şeyin Başı Temizlik!

Cinsel Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Partnerinizin ve kendi vücut temizliğinizin önemini söylemeye gerek yok sanırım. Cinsel birleşme sırasında ter ve diğer vücut sıvılarının partnerlere geçtiğini biliyorsunuz. Rahat ve sağlıklı bir cinsellik için vücut temizliğine gereken önemi göstermelisiniz.

2. Cinsel Eğitim

Cinsel Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bireylerin 2-4 yaş arası cinsel kimliklerini keşfettiği dönemlerdir. Doğru bir şekilde, uzmanlara danışarak verilecek cinsel eğitim, bireyin tüm yaşamını etkileyecektir. Aynı zamanda eğitimin yaşı yok, gerektiği zaman destek almaktan çekinmeyin.

3. Korunma

Cinsel Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Cinsel sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler arasında belki de en önemli şey korunmak. Beklenmedik gebelik ve hastalıklardan korunmanın en kolay ve en ucuz yolu korunmak. Prezervatif ve doğum kontrol haplarını ihmal etmeyin.

4. Beslenme

Cinsel Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vücudumuza giren her besin hayat enerjimizi etkilediği gibi cinsel hayata da etki ediyor. Dengeli ve düzenli beslenerek cinsel sağlığınızı destekleyin.

5. Rutin Kontrol

Her şey yolunda gidiyor olsa bile düzenli olarak doktora gitmek, olası hastalıkların erken teşhisinde büyük öneme sahip.

6. Tek Eşlilik

Partnerini sık sık değiştiren biriyseniz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Her an bir hastalık kapabilirsiniz! Psikolojik olarak da çok eşlilik yoğun duygu iniş-çıkışlarına sebebiyet verecektir. Tek eşliliğin huzurunu doyasıya yaşayın.

7. Düzenli Cinsel Yaşam

Bireylerin hormonel olarak doruğa ulaşması ve rahatlaması ruhsal rahatlamayı ve huzurlu bir hayatı da beraberinde getirir. Sevdiğiniz, güven duyduğunuz kişiyle cinsel hayatınızı monotonlaştırmadan da düzene koyabilirsiniz.

8. Yatak Odası

Ruhunuzu yansıtan ve içerisine girdiğiniz andan itibaren huzur veren bir oda, cinsel yaşamınızda büyük bir öneme sahip. Şimdi harekete geçin ve standart yatak odalarını boş verin.

9. Kimyasal Maddelerden Uzak Durun

Alkol ve uyuşturucu-uyarıcı maddeler belli süreliğine hormonlarınızı arttırıyor olsa da etkisi geçtikten sonra kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. Uzun vadede kullanacağınız kimyasal maddeler bağımlılık yaratacak ve cinsel yaşamınızı oldukça kötü etkileyecektir.

10. Egzersiz

Cinsel Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vücudunuza kaliteli bir hayat ve hareketli bir cinsel yaşam için iyi bakmanız gerekiyor. Günde 15-20 dakika aralığında yapacağınız egzersizlerin size hayatın her alanında faydası olacaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!