70’li Yılların Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Starları

4 dk okuma süresi


41
11 Paylaşım, 41 puan

İsyanın ve acının müziği olarak İngiltere’de doğan rock müzik türü, müziğin yüksek sesli halidir ve birçok türü de içinde barındırır. Özgünlüğün çok önemli olduğu bu müzik türünde birbirinden eşsiz starlar yetişmiştir. Biz de dergiCE ekibi olarak 70’li yılların gelmiş geçmiş en iyi rock starları listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Simon & Garfunkel

70’li Yılların Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Starları

Hep gündemde kalmayı başaran grup ilkokul yıllarından beri arkadaşlıklarını sürdürmüştür. Folk rock, soft rock alanında eserler vermişlerdir. Grup, özel hayatlarındaki yaşamları ile de gündemden düşmemiştir. Müzikleri ve isimlerini, dönemin en önemli sinema filmlerinden olan The Graduate ile hafızalara kazımıştır. En bilindik şarkıları “The Sound of Silence”, “Mrs. Robinson” ve “Bridge over Troubled Water” dır. Alanlarında birçok ödül almayı başarmış olan grup 2004 yılında son albümünü çıkarmışlardır.

2. The Rolling Stones

En uzun süre dağılmayan grup olarak bilinen The Rolling Stones rock müziğin sembolü haline gelmiştir. Rock, blues rock, rock and roll alanlarında eserler vermişlerdir. Birçok ödül alan grup günümüzde de konserlerini devam ettirmekle birlikte konser salonlarını sonuna kadar doldurmayı başarmış bir gruptur. Son albümleri 2005 yılında yayınlayan grup daha sonra Rock’n Roll grubu olarak anılmaya başlanmıştır. Günümüzde de beğeni toplayan grup popülerliğini korumaktadır. Son olarak sekiz yılın ardından “Living in a Chost Town” adlı yeni bir şarkı yayınlamıştır. Korona virüs günlerindeki değişen yaşam biçimlerinden esinlenerek söylenen şarkı grubun hayranları tarafından beğeniyle dinlenmektedir.

3. Pink Floyd

70’li Yılların Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Starları

Etkileyici sahne şovları yapan grubun şarkı sözleri de felsefeye dayalıdır. Yenilikçi olmayı ilke edinmiş olan grup dünyada adından söz ettirmeyi başarmıştır. Grup 70’lerde konsept albümler yapmıştır. Rock’un alt dalı olan “psikedelik rock” yapmaktadır ve alt konsept olarak da cazı benimsemektedir. 1970′ yılında grubu zirveye ulaştıran Atom Heart Mother albümü yayınlanmıştır. Her şarkısında bir anlam barındırdığını gösteren grup günümüzde de popülerliğini korumaktadır ve 70’li yılların gelmiş geçmiş en iyi rock starları arasında adı anılmaktadır.

4. Queen

Heavy metal, stadyum rock, hard rock ve opera rock gibi çeşitli müzik türlerinde eserleri olan bir grup. En iyiler arasında gösterilen ve en çok dinlenen şarkısı “Bohemian Rhapsody” rock opera tarzının ilk örneği olarak gösterilmektedir. Grubun solisti olan Freddie Mercury’nin 1991 yılında AIDS nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Sanatçının mezarının nerede olduğu tam bilinmemekle birlikte Londra’nın batısındaki “Kensal Green” mezarlığında bulunduğu söyleniyor. Grubun solistinin hayatını kaybetmiş olmasıyla son albümde 1991 yılında çıkmıştır.

5. Cat Stevens

70’li Yılların Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Starları

Kıbrıslı Rum bir babanın ve İsveçli bir bir annenin üçüncü çocuğu olan sanatçının gerçek adı Steven Demetre Georgio’dur. 16 yaşındayken okulu bırakan sanatçı daha sonra sanat okulunda okumuştur. İlk hit şarkısı olan “I Love My Dog” çalışmasını 18 yaşında yapmıştır. Folk rock, psychedelic rock, soft rock, pop rock tarzını benimseyen Cat Stevens daha sondan Müslüman olmuş ve ismini Yusuf İslam olarak değiştirmiştir. Bu sayede kariyerine ilahiyi de ekleyen sanatçı son albümünü 2014’te çıkarmıştır.

6. Fleetwood Mac

Rock alanında eser veren grup 70’li yılların ortalarında pop rock grubuna dönüşmüştür. Blues rock’ta da başarılı eserler vermişlerdir. Özel hayatlarıyla da gündemde olmuşlardır. 1975 yılında Stevie Nicks ve Lindsey Buckingham gruba dahil olmuştur. Grubun hayranları 70’li yıllardan sona Fletwood Mac’ın üretkenliğinin düştüğü görüşünü savunmaya başlasa da grup 70’li yılların gelmiş geçmiş en iyi rock starları arasında yer almaktadır. Grup 16 yıl sonra “Say You Will” adlı şarkısıyla sevenleriyle tekrar buluştu.

7. Led Zeppelin

70’li Yılların Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Starları

Led Zeppelin rock müziğin uzun soluklu gruplarından biridir. Grup Heavy Metal’in öncüsü olarak tanınıyor olsa da Blues, Rockabilly gibi türlerde de eser vermişlerdir. Müziklerinde mitoloji, mistisizm ve folk müziğini barındırmışlardır. Yenilikçi melodileri sayesinde çok beğenilen grup, Robert Plant’ın oğlunun ölümü sonucunda müzik çalışmalarına 1 yıl ara vermiştir. Son olarak Bonham’ın alkolden ölümü sonucu grup tamamen dağılmıştır. Müzik kariyerine tek başına devam eden Plant’ın son albümü 2010 yılında çıkmıştır.

8. Bob Dylan

Kökeni İstanbul’a dayanan Dylan’ın ilk şarkılarından biri olan “Ritchie Vales’in In a Turkish Town” şarkısının kendisini anlattığını söylemiştir. 18 yaşında üniversiteden atılan sanatçı New York’ta yaşamaya başlamıştır. Rock, folk rock, folk, blues tarzlarını benimseyen sanatçı hayatın her alanından söz etmiştir. Her seferinde başka bir kesimin tepkisini çekmiştir. Alanında birçok ödül almayı başaran sanatçının çok sayıda hayran kitlesi vardır. Son çalışması olan “Rough and Rowdy Ways” isimli albümün 19 Haziran 2020’de çıkarılması bekleniyor.

9. Elvis Presley

Çok çeşitli türde eserler veren sanatçı Rock’n Roll Kralı olarak anılmaktadır. 1977’de hayatını kaybeden sanatçının günümüzde de pek çok hayranı vardır. İlginç dansıyla da ilgi toplayan Presley’in üzerinde İncil çok etki olmuştur ve bunu müzik tarzına da yansıtmıştır. Günlük yaşamında ilahiler söyleyen sanatçı zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Hayatının son dönemlerinde de başarılı olan sanatçının günümüzde de hayran kitlesi bulunmaktadır. Sanatçı 70’li yılların gelmiş geçmiş en iyi rock starları arasında adından söz ettirmeyi başarmıştır.

10. The Eagles

70’li Yılların Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Starları

70’lerin en başarılı gruplarından birisidir. Müzik listelerinde ilk sıralarda yer almışlardır ve beraberinde birçok ödül de almış olan The Eagles grubunun çok sayıda hayranı bulunmaktadır. Rock, folk rock, country rock gibi alanlarda müzik yapmışlardır. Peaceful easy feeling, tequila sunrise, new kid in town ve desperado Eagles grubunun en iyi ve klasikleşen parçalarıdır. Grubun kurucu üyesi Frey hayatını kaybedince farklı müzisyenlerle günümüzde de faaliyet gösteren grup başarısını sürdürmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!