Rock Müzikte Türkiye’nin En Başarılı Sanatçıları

2 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Türk rock müziği bir zamanlar tüm Türkiye’yi peşinden sürüklemeyi başarmıştır. Şu an popüler olan tarzlar farklı olsa da hala belli kitleleri peşinden sürüklemektedir. Bazılarımız için Türk Rock müziği bir yaşam biçimi haline gelmiştir, bazılarımız için ise arada dinlenecek deşarj olunacak bir müzik türüdür. İşte karşınızda Türkiye’nin rock müziğinde en başarılı olan sanatçıları…

1. Barış Manço

Rock Sanatçıları

Anadolu Rock denilince ilk akla gelen isimlerden olan Barış Manço, yalnızca müziği ile değil naif kişiliği ile de hala efsaneliği devam etmektedir.

2. Cem Karaca

Rock Sanatçıları

Anadolu Rock deyince akla gelen en önemli iki isimden biri ise hepimizin bildiği gibi Cem Karaca’dır. Nazım Hikmet şiirlerini güçlü sesiyle ve rock tınılarıyla harmanlayan sanatçımız her zaman bir efsane olarak kalacaktır.

3. Erkin Koray

Türk rock müziğin babası, elektro bağlamanın yaratıcısıdır Erkin Koray. 60’lı yıllarda kardeşi ile kurduğu Erkin Koray ve Ritmcileri isimli grubuyla Türkiye’ye rock’n roll’u getirmiş ve o günden itibaren Türk halkının gözde sanatçılarından biri olarak kalmıştır. Ayrıca kendisinin Türkiye’ye kazandırdığı psychedelic rock tarzının ülkemizdeki yorumlarına ‘anatolian psych’ denmektedir.

4. Pentagram

Rock Sanatçıları

Sırada Türkiye’ye heavy metal’i getirmiş olan Pentagram grubu var. Demir Demirkan ve Ogün Şanlısoy gibi isimlerin dönem dönem içinde bulunduğu hatta birçok rock sanatçısının şarkılarında yer alan çok önemli gitaristlerimizden olan Metin Türkcan’ın da bulunduğu Pentagram diğer rock gruplarından çok ayrı bir yeri vardır ülkemizde.

5. Yavuz Çetin

 

Maalesef, erken yaşta kaybettiğimiz Yavuz Çetin, müzik hayatına ilk olarak Batu Mutlugil, Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile kurduğu Blue Blues Band isimli 70’li yılların rock ve blues parçalarını coverladığı grubu ile başlar. Türkiye’nin en iyi gitaristi olarak blues rock tarzında yaptığı şarkılarıyla hala kulaklarımızın pasını silmektedir.

6. Duman

Yıllardır zirvede olan ve her tarzdan, her yaştan insanı kendisine hayran bırakan Türkiye’nin en önemli rock gruplarındandır Duman.

7. Moğollar

Rock Sanatçıları

Anadolu rock kültürünün bir efsanelerinden daha olan Moğollar’la devam ediyoruz. 1967 yılında kurulan Moğollar, kariyer hayatı boyunca Barış Manço, Cem Karaca ve Selda Bağcan gibi önemli sanatçılarla birlikte ortak çalışmalarda bulunmuşlardır.

8. Şebnem Ferah

Türk rock müziğinde kadın denildiğinde hiç şüphesiz herkesin aklına gelecek ilk isim Şebnem Ferah’tır. Sadece rock camiasında değil popüler kültürde de en sevilenlerdendir Şebnem Ferah.

9. Mavisakal

Hepimizin lisede bir heves ve heyecanla kurduğu müzik grubu ile okulun spor salonunda çalarken ilerde çok ünlü olacağına dair kurulan hayallerimizin gerçeğe dönüşmüş bir örneğidir Mavisakal. Hatta sadece Türkiye’de kalmayıp, Londra Wembley arenada konser veren ilk Türk’lerdir kendileri.

10. Asım Can Gündüz

Rock Sanatçıları

Son olarak, Türk rock sanatçıları listemizde yer alan, 3 yıl önce kaybettiğimiz dünyaca ünlü gitar virtüözü ve rock şarkıcısı Asım Can Gündüz var. Kendisi yurt dışında ‘Awesome John’ veya ‘John Gundez’ olarak bilinir. Ayrıca yabancı basın tarafından kendisini “Elvis Presley, Jimi Hendrix ve Fred Çakmaktaşın sevimli bir karışımı” olarak nitelendirilmiştir. Ayrıca, New York’ta Concrete Sky, Zacheria, Gundez ve Katawba gibi çok önemli olan rock gruplarını da kendisi kurmuştur.

Sizin eklemek istediğiniz Türkiye’nin önemli rock müziği sanatçıları ve müzisyenlerini yorumlarda bekliyoruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!