Zihinsel Gelişimi Desteklemeye Yardımcı Hafıza Oyunları

2 dk okuma süresi


0
13 Paylaşım

Oyun, gelişimsel olarak çocukluk döneminin en önemli kavramlarından biridir. Çocuğun hem motor becerileri hem de bilişsel yetenekleri için vazgeçilmez durumdadır. Erken yaşta edinilen pratiklerle zihnini sağlıklı ve işlevsel şekilde kullanan çocuklar, ileri yaşlarında analitik ve eleştirel düşünme becerisini daha kolay kazanıyor. Hazırladığımız listede çocuğunuzla beraber oynayabileceğiniz, zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı birbirinden renkli hafıza oyunları listesini bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

1. Hafıza Kartları

Zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları

Birbirinin aynısı olan kart çiftleri karıştırılarak ters çevrilir. Gruptaki herkesten 2 farklı karta bakması istenir. Doğru çifti en hızlı bulan kişi oyunu kazanır. Hafıza kartları oyunu, çocuğunuzun görsel zekasını güçlendirmesi açısından önemli bir oyundur.

2. İsim – Şehir

Zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları

Grupça belirlenen bir harfe göre isim, şehir, hayvan, bitki ve eşya ismi yazılır. Oyunun her aşamasında doğru yapanlara 10 puan verilir. Oyun sonunda en çok puanı toplayan kazanmış olur. Özellikle 7-8 yaş grubuyla oynanması tavsiye edilen ve hafızayı güçlendiren oyunlardan biridir.

3. Alışverişe Gittim

Zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları

Bu oyunda, başlayan kişi “alışverişe gittim ve … aldım” der. Ardından sıradaki kişi, önceki kişinin söylediğini tekrarlar ve üzerine yeni bir kelime ekler. Örneğin “alışverişe gittim ve elma aldım” denildikten sonra, “alışverişe gittim ve elma, kiraz aldım” şeklinde devam eder. Doğru cümleleri en çok aklında tutan, oyunu kazanır. İsim hafızasını güçlendirmek ve dikkati arttırmak için oynayabileceğiniz zevkli bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

4. Öykü Tamamlama

Zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları

Bu oyuna göre gruptaki kişilerden biri ilk cümleyi söyler ve diğerleri cümlenin mantığına uygun olarak yeni bir cümle ekler. Grupça bir öykü oluşturulur. Amaç, öykünün ilerleyişine uygun şekilde hareket etmek ve yaratıcı cümleler ortaya çıkarmaktır. Belli bir kazananı olmayan öykü tamamlama oyunu, çocuğunuzun hayal gücüne katkıda bulunurken, öğrenme güçlüğüne karşı da oldukça etkili olacaktır!

5. Bardak Oyunu

Zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları

Üç tane bardak alınır ve ters çevrilir. İçlerinden birinin altına bozuk para, top ya da düğme gibi bir obje yerleştirilir. Bardaklar hızlıca karıştırılır. Yarışan kişiden bir tanesini seçmesi istenir. Saklanan objeyi bulan, oyunu kazanır. Bardak oyununun hafızayı olduğu kadar dikkati ve el-göz koordinasyonunu da geliştirdiğini söyleyebiliriz.

6. Bil Bakalım Kim?

En popüler kutu oyunlarından biri olan Bil Bakalım Kim? kartlarda yazan özelliklere göre doğru karakteri tahmin etmeye dayalı bir oyun. Sadece evet ya da hayır cevaplarının verilebileceği oyunda rakibin seçtiği kartı bilmeniz gerekiyor. Fiziksel özellikleri ve kartlardaki karakterlerin isimlerini akılda tutabilmeyi amaçlayan bu oyunda, en iyi hatırlayan kişi oyunu kazanıyor. 6 yaş ve üzeri çocuklarınızla oynayabileceğiniz keyifli ve konsantrasyon gerektiren bir hafıza oyunu diyebiliriz.

7. Kaybolan Ne?

Bu oyunda, birkaç tane nesne bir araya getirilir. Örneğin kalem, oyuncak, şapka, defter, toka, kutu vb. bir araya getirilerek yarışacak kişiye gösterilir ve bu nesneleri aklında tutması istenir. Ardından yarışan kişiden arkasını dönmesi veya gözlerini kapatması istenir. Nesnelerden biri çıkarılır veya saklanır. Yarışan kişi hangi nesnenin kaybolduğunu hatırlamaya çalışır. Bu oyunu benzer şekilde nesnelerin özelliklerini hatırlamaya çalışarak da oynayabilirsiniz.

8. Gobblet

Zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları

Zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları listemizin son maddesinde, kutu oyunlarından biri olan Gobblet var. Bu oyun farklı boyutlarda birbirini örten bardaklardan oluşuyor. Hangi bardağın bir diğerinin üstünde olduğunu tahmin etmeye çalıştığınız oyun, yine dikkati ve hafızayı aynı anda kullandıran başarılı oyunlardan biri. Hafıza oyunları sayesinde çocuğunuzla hem eğlenceli hem de kaliteli zaman geçirerek birlikte öğrenecek ve çocuğunuzun zihinsel gelişimine katkıda bulunmuş olacaksınız. Bizden söylemesi!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!