Zihinsel Gelişimi Desteklemeye Yardımcı Hafıza Oyunları

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Fiziksel olduğu gibi zihinsel gelişimi sağlamak ve bunun için zihni desteklemeye yardımcı hafıza oyunları oynamak yaş fark etmeksizin oldukça önemlidir. Hedef beş, satranç ve mangala gibi zeka oyunları ve bulmacalar insanların yaşlandıkça zihinsel aktivitelerini ve hafızalarını güçlendirmekte yardımcı olmaktadır. Bu oyunlardan farklı olarak daha fazlası da bulunmaktadır. İsterseniz zihinsel bir gelişim olarak bu oyunları oynayabilir, isterseniz de sadece eğlenceli bir aktivite olarak da uygulayabilirsiniz. Bu on harika oyun ile eğlenerek öğrenmek ve oyun oynarken gelişmek mümkün! Şimdiden iyi eğlenceler!

1. Satranç

Zihinsel Gelişimi Desteklemeye Yardımcı Hafıza Oyunları

Yapılan çalışmalara göre satranç oynayan insanların zihinleri ortalama bir zihinden daha gelişmiştir. Satranç ustalarının beyni problem çözme konularında daha aktiftir. Ayrıca satranç ustaları beyinlerinin iki ayrı lobunu da kullanabilmektedirler. Satranç, şablonlar halinde düşünebilmeyi öğretmektedir. Sürekli satranç pratiği yapanlar daha önce oynadıkları oyunlardan satranç tahtasının şablonunu gözlerinin önüne getirebilmektedirler. Bir bilgisayar gibi düşünmeyi sağlayan bu oyun problem çözme konusunda uzmanlaştırır. İlerleyen zamanlarda ise satranç oynamak Alzheimer hastalığı riskini azaltmaktadır.

2. Go

Siyah ve beyaz renklerdeki küçük taşlarla oynanan bu oyuna önce siyah rengin sahibi olan oyuncu başlamaktadır. Sırası gelen oyuncu kendi taşını oyun tahtası üzerinde mümkün olan herhangi boş bir yere yerleştirerek oyunu devam ettirmektedir. Tahtaya konulduktan sonra eğer taşlar esir alınmaz ise oyun sonuna kadar o taş yerinden hareket ettirilmemektedir. Taşların birbirleri arasındaki konumları stratejik olarak önemlidir. Oyun sonucunda en çok alana sahip olan oyuncu oyunu kazanmaktadır. Oyunda iki kişinin bir bölgeyi kontrol etmek için rakibi tamamen ortadan kaldırmak ve çok daha fazla alana sahip olarak onu alt etmek amaçlanmaktadır.

3. Mangala

Zihinsel Gelişimi Desteklemeye Yardımcı Hafıza Oyunları

Mangala oyunu, Anadolu’nun eski zamanlarından günümüze uzun yıllardır oynanmış olan köklü bir zeka oyunudur. Kuralları basit bir mantık üzerine dayanmaktadır. Bu oyunda yapılması gereken tek şey oyunun en başından doğru bir strateji kurmak ve bu stratejiyi oyun sonuna kadar sürdürebilmektir. Analitik düşünme becerisini geliştirerek hafızayı güçlendirmektedir. Bu oyunu oynayanlara Doğru plânlama yeteneği kazandırmaktadır. Matematiksel hesaplama yeteneğini geliştirmektedir. Ayrıca oyun sırasında yapılan tahminler sayesinde kişinin ön görme yeteneği gelişmektedir. Çeşitli stratejilerin olduğu bu oyunda hızlı ve doğru karar vermek önemlidir. Dikkatin ve konsantrasyonun arttığı bu oyunda karar verme yeteneği de gelişmektedir.

4. Dama

Dama, karelere ayrılmış bir zemin üzerinde on altışar taşın bulunduğu iki kişilik bir masa oyunudur. Dama, ülkemizin en sevdiği masa oyunlarından birisidir. Analitik düşünce ve zeka gelişiminde faydalı bir oyundur. Diğer masa oyunlarına göre daha az kuralı olduğu için dama öğrenmeye daha erken yaşlarda başlanabilmektedir. Bu sayede çocukların beyin gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Keyifli vakit geçirirken aynı zamanda taktik ve strateji geliştirmeyi sağlamaktadır. Hafıza gelişimini, saygılı, dürüst ve sabırlı bir insan olmayı öğrenmede katkısı olurken ayrıca empati kurma konularında da faydalıdır.

5. Eğitici Kartlar

Zihinsel Gelişimi Desteklemeye Yardımcı Hafıza Oyunları

Hafıza oyunları arasından zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı eğitici kartlar eğlenerek zeka gelişimini olanaklı kılmaktadır. Çocuklar eğitici oyun kartları sayesinde, eğlenirken aynı zamanda zihin de geliştirebilirler. Eğitici oyun kartları arasından en çok tercih edilenlerden birisi de eşleştirme kartlarıdır. Her çocuğun algısı farklı olduğundan dolayı, oyunun kuralları birkaç kez tekrarlanabilir. Her yaşa göre ayrı özelliklerde bulunan oyun kartları geliştirilebilmektedir. Kişi eğitici oyun kartları sayesinde, gördüğü kartı aklında tutarak bu kartın eşini bulmaya çalışacaktır. Bu sayede kartı hafızasında çağırarak beyin jimnastiği yapmaktadır. Aynı zamanda konsantrasyonunu ve algısını geliştirmektedir.

6. Reversi

Kareli bir oyun tahtası üzerinde, siyah ve beyaz taşlarla oynanan bir masa oyunudur. En iyi zeka ve strateji oyunlarından olan bu oyun zihinsel gelişimi desteklemeye yardımcı hafıza oyunları arasında satranç ve dama gibi aslında temeli çok eski olan bir oyundur. Burada amaç rakibin taşlarını kendi taşlarınızın arasına almaktadır. Bu durumda rakibinizin taşı sizin renginize dönüştürülmektedir. Yan yana ve alt alta gruplar oluşturulabileceği gibi çapraz şekilde de renk grupları yapılabilmektedir. Taşlar bittikten sonra oyun tahtasına en fazla hakim olan rengin oyuncusu kazanmaktadır. Kısacası kazanan kişi en fazla taşını dönüştürmüş olan kişidir.

7. Hedef Beş

Zihinsel Gelişimi Desteklemeye Yardımcı Hafıza Oyunları

Hedef 5 oyunu strateji oyunlarının kurallarını kavramada yardımcı olmaktadır. Bu oyun strateji özelliklerini geliştirirken kişinin problem çözme becerilerini de geliştirmektedir. Hızlı ve doğru karar vermeyi gerektirmektedir. Olaylara farklı bakış açılarıyla bakmayı öğretmektedir. Hafıza ve görsel algı ilişkisini kurmaktadır. Bu şekilde soyut sembolleri kullanarak hareket stratejileri oluşturulmaktadır. İki oyuncu ile oynanabilen bu oyun beş yaş üzeri kişiler için uygundur. Oyunda aynı renkli beş oyun pulunu dikey, yatay veya çapraz sıralamak gerekmektedir. Pullar sırayla birer tane alınıp oyun tahtası üzerindeki deliklere atılarak oynanmaktadır.

8. Tangram

Bu oyun bir kareden belli bir düzende kesilip ayrılmış olan yedi parçalı bir Çin bulmacasıdır. İki büyük ikizkenar dik üçgen, iki küçük ikizkenar dik üçgen, bir kare, bir paralelkenar ve bir orta boy ikizkenar dik üçgenden oluşan bir zihinsel gelişim oyunudur. Tek kişilik oynanan bu oyunda amaç, parçaları kullanarak farklı formlara ait şekiller elde etmektir. Oyunun başında oyuncu için bir şekil belirlenmektedir ve oyuncu tangram parçalarını kullanarak bu şekli oluşturmaya çalışmaktadır. Bir şekil yapılırken yedi tangram parçası da kullanılmaktadır. Koyulan parçalar üst üste gelmemelidir ama parçalar birbiri ile temas halinde olmalıdır.

9. Koridor

Burada amaç diğer oyunlar gibi taşları ortadan kaldırmak değildir. Piyonu rakibin başlangıç tarafındaki ilk sıraya taşımaktır. Ancak bunu yapmak için rakibinizin önüne engel olarak koyduğu taşlardan geçmektir. Bu durum hedefe ulaşmayı zorlaştıracaktır. Her oyuncuyu temsil eden bir piyon bulunmaktadır. Engellerin mantıklı olarak kullanılması bu oyunda önemli bir stratejidir. Yapılan hamleler hem rakibi engelleyecektir hem de oyuncunun ilk sıraya ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu engeller sırayla konmaktadır. Oyundaki piyonlar çapraz olarak hareket edemez, sadece sağa veya sola şeklinde birer kare hareket edebilmektedirler. Hiçbir piyon engellerin üzerinden atlayamamaktadır.

10. Abalone

Zihinsel Gelişimi Desteklemeye Yardımcı Hafıza Oyunları

Altı köşeli ve altmış bir delikten oluşan abalone oyunu on dört adet siyah, on dört adet beyaz taşla oynanmaktadır. Amaç rakipte bulunan altı taşı da oyun alanının dışına atmaktır. Sınırsız olasılığın bulunduğu bu oyunu öğrenmesi çok kolaydır. Ayrıca bu zeka oyununda oyuncular fiziksel olarak da rahatlayabilmektedir. Rakibin taşlarını iterken ortaya çıkan sesleri müzikal bulanlar vardır. Oyuna her zaman siyah rengin sahibi olan oyuncu başlamaktadır. Hamle yapılırken taşlar en fazla bir delik hareket ettirilebilmektedir. Hamle sırası gelen oyuncunun sadece bir hamle yapma hakkı bulunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!