Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

4 dk okuma süresi


12
10 Paylaşım, 12 puan

İnsanların zeki oldukları sadece IQ testlerinden çıkan sonuçlardan ibaret değildir. IQ testleri akıl yürütme, hafıza ve problem çözme gibi becerileri inceler. Ancak yeteneklerimizin genelini yakalayamaz. Birçok uzman, dikkate alınması gereken birden fazla zekâ türü olduğu için, tek bir testin zekânın net resmini vermeyeceğine inanıyor. Zeki insanları normal insanlardan ayıran bazı genel huyları vardır. Mesela iradeleri güçlüdür, gece çalışmayı severler, sıradan işleri ertelerler, dışarı çıkmayı sevmezler gibi. Zeki insanlarda diğerlerinden farklı olarak en belirgin görülen özellikler listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Son Derece Uyumlular

Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

Zekâ, içine girdiğimiz ortamla etkili bir şekilde başa çıkmak veya ortamda değişiklik yapabilmek için kendi davranışlarımızı değiştirebilmemize yardımcı olur. Son zamanlarda yapılan psikolojik araştırmalar zeki insanların uyumlu olduğunu destekler. Zeki insanlar üzerlerine getirilen zorluklar ya da kısıtlamalar karşısında her ne olursa olsun neler yapabileceklerini gösterirler. Bunun için her ortama rahatlıkla uyum sağlarlar.

2. Geçmişten Ders Alırlar

Zeki insanlarda görülen özellikler içinde ki en belirgin olanı çok mantıklı olmalarıdır. Bazen bu durum onları merhametsiz gösterebilir. Yaptıkları hataları kabullenip geçmişte yaşadıkları olaylardan sebep sonuç ilişkisi çıkarırlar. Bunları günümüzdeki olay ve konulara uyarlarlar. Bu durum bazen hayat akışında gerçekleşen bazı olayları kaçırmalarına sebep olur.

3. Gözlem ve Analizde İyiler

Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

Zeki insanlar, sıradan konuşmalarda bile daha derin manalar ararlar. Bu halleri de kendi düşüncelerinin içinde kaybolup konuşmadan uzaklaşmalarına neden olur. Böyle durumlarda aktif olmak yerine genellikle geride durarak olayı takip etmeyi tercih ederler. Kötü niyetli insanların hemen farkına varırlar. Kişilerin niyetlerini sorgularlar. Böyle durumlarda yanılmasalar da çoğu zaman hayal dünyasında yaşarlar.

4. Açık Fikirliler

Zeki insanlarda görülen bir diğer belirgin özellik ise açık fikirli olmalarıdır. Akıllı insanlar kendilerini yeni fikirlere ve fırsatlara kapatmazlar. Başkalarının görüş ve düşüncelerine her zaman önem verirler. Alternatif çözümlere hep açıktırlar. Aynı zamanda zeki insanlar, hangi fikir ve bakış açısını benimsediklerine gerçekten dikkat ederler.

5. İnatçı Değil Kararlılar

Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

Son derece zeki insanlar, yüksek derecede öz denetime sahip olma eğilimindedir. Aslında, bu öz farkındalık, öncelikle hedeflerine odaklanmalarına izin veren şeydir. Aynı zamanda grup düşüncesine karşı daha az duyarlıdırlar. Dış etkenlerden kolayca etkilenmezler. Başkalarından bir şeyler öğrenebileceklerini bilirler yalnız onların söz ve davranışlarından hemen etkilenmezler. Bunun yerine farklı bakış açılarıyla olayı değerlendirmeyi tercih ederler.

6. Gerçekten Komikler

Zeki insanlarda görülen komiklik en belirgin özellikler arasındadır. Zeki insanların son derece büyük bir mizah anlayışına sahip olduğu dikkat çeker. Yapılan çalışmalarda, daha komik çizgi film başlıkları yazanların sözlü zekâ ölçümlerinde daha iyi olduğu görülmüş. Bir başka çalışmada ise profesyonel komedyenlerin sözlü zekâ derecelerinin ortalamanın üzerinde puan aldığı görülmüş.

7. Yalnızlığı Severler

Zeki insanlar yalnızlığa değer verirler. Kendi kendilerine vakit geçirmeyi severler. Onların yaptığı bu eylem tek başına yalnızlık çekmek değildir. Kalabalık ortamlarda bulunmak onlar için fazla hareket demektir. Dünyayı algılama biçimleri farklı olduğundan böyle ortamlarda endişeli olurlar. Sosyalleşmek için harcadıkları zaman kendi ilgi alanları ve planlarını takip etmekten onları alı koyar. Bu nedenle evde yalnız olmaktan aşırı keyif alırlar.

8. Kitap Okumayı Bilirler

Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

Zeki insanlarda okumayı bilmek, görülen en belirgin özellikler arasındadır. Okumak için değil ihtiyaçlarından dolayı çok kitap araştırırlar. Zeki insanlar öğrenmeye olan eğilimlerinden dolayı okumayı severler. Ancak bu var olan her kitabı okudukları anlamına gelmez. Hangi kitap neyden nasıl bahseder bilirler. Aradıkları şeyleri tak diye bulurlar. İlgilenmedikleri kitapları almazlar.

9. Bilmediklerinin Farkındalar

Zeki insanlar bilmedikleri şeylerin farkında olup bunu rahatlıkla dile getirirler. Sınırlarını bilerek bunu kabul ederler. Bilmediklerini öğrenmeye her zaman eğilimlidirler. Her şeyi bildiklerini nadiren kabul ederler. Beceriksiz insanlar yapamadıkları şeyler için yeteneklerini abartırken zeki insanlar yapamayacakları şeyleri yapabilirlermiş gibi göstermez ve yeteneklerini abartmazlar.

10. Aşırı Derecede Meraklılar

Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

Zeki insanlar, gerekli olsun ya da olmasın bildikleri ile yetinmeyip, yapıları gereği her şeyi merak ederler. Meraklılık her haliyle zekâ ile bağlantılıdır. Doyumsuz merakları onları daha üretken hale getirir. Basit ve kısa açıklamalarla yetinmezler. Okuyup araştırmaktan, sanat ve değişik kültürleri keşfetmekten zevk alırlar. Hayatları boyunca istisnasız her bilgiye ulaşmayı ve hep daha fazlasını bilmeyi isterler.

11. İnsanlara Karşı Duyarlılar

Zeki insanlar, yeni insanlarla konuşup onların yaşadığı deneyimlerden yeni şeyler öğrenmeye hazırdırlar. Çevresinde ki insanları içtenlikle dinler, hislerini anlayarak duygularını çözerler. Bu duyguları neredeyse fiziksel olarak hissederler. Aynı şekilde birisinin öfkesine de tepki verebilirler. Empati yetenekleri duygusal zekâlarıyla eşleşir. Onları duygusal olarak zeki yapan şey budur. İnsanların yaşadıkları tecrübelerden etkilenirler.

12. Normalden Hızlı Yürürler

Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

Zeki insanlarda görülen hızlı yürüme en belirgin özellikler arasındadır. Zekâ, yürüme hızıyla doğru orantılı diyebiliriz. Hızlı yürümenin, insanların yetenekleri üzerinde olumlu etkileri vardır. IQ testlerinde, hızlı yürüyen insanların zekâ seviyelerinin yavaş yürüyenlerden yaklaşık 16 puan fazla olduğu görülür. Aynı zamanda hızlı yürümek yaşlanmayı geciktirdiği gibi beynin daha da aktif olmasını sağlar.

13. Seslere Karşı Hassaslar

Yapılan araştırmalar, bazı kişilerin rahatsız edici sesleri filtreleyemediğini ve bu seslere karşı çok olumsuz tepki verdiklerini hatta öfkelendiklerini gösterir. Bu sinir bozucu sesler, birinin yüksek sesle nefes alması, sakız çiğnemesi, kalemle oynaması, diş fırçalaması, tırnak kesmesi ya da eklemlerini çıtlatması olabilir. Yüksek veya yumuşak seslere karşı oluşan bu hassaslık, psikolojik bir bozukluk olup buna mizofoni denir.

14. Endişeli Olurlar

Zeki insanlar, potansiyel bir tehdit karşısında kapsamlı bilgiye sahiplerse her olasılığa hazırlanmak istediklerinden dolayı endişelenmek için fazla zaman harcayabilirler. Bu endişe hali, durumu ele almak için beyin fırtınası yapmayı ya da sorunlardan kaçınmanın yollarını planlamayı içerir. Yapılan bir araştırma sonucu IQ seviyesi yüksek insanların içinde bulundukları duruma göre ya çok endişeli ya da çok az endişeli oldukları görülür.

15. Geniş Düşünürler

Zeki İnsanlarda Görülen En Belirgin Özellikler

Zeki insanlar, sıradan insanlar gibi sadece günlük sorunlara takılıp kalmazlar. Yaşamın her alanından konu onların ilgi alanındadır. Evrenin büyüklüğü, küresel olaylar, gezegenin gidişatı ve kendi gelecekleri gibi konular hakkında düşünüp endişelenirler. Zeki insanlar yaşadıkları bu düşünme sürecini durduramazlar. Gerçekten önemli soruları sorar ve cevaplarını ararlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!