Yürüyüş Yapma Alışkanlığı Kazanmanız İçin 10 Neden

5 dk okuma süresi


13
17 Paylaşım, 13 puan

Her gün 30 ile 60 dakika arasında yürüyüş yapmanız; vücut, zihin ve ruh açısından yapabileceğiniz en yararlı şeylerden birisidir. Yürüyüş yapmak formunuzu ve sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz kolay bir spor türüdür. Yürüyüş, her yaştan ve fitness seviyesinden insana sağlık açısından sayısız yarar sağlayabilir. Ayrıca bazı hastalıkların önlenmesine de katkıda bulunur. Öyle ki yaşamınızın uzamasına bile yardımcı olabilir. Bunlarla birlikte yürüyüş yapmak ücretsizdir ve günlük rutininize uyması kolaydır. Yürümeye başlamak için tek ihtiyacınız olan sağlam bir çift yürüyüş ayakkabısıdır. Mutlaka kazanmanız gereken yürüyüş yapma alışkanlığı için hayatınızı daha sağlıklı geçirmenizi sağlayacak 10 neden ile birlikte derlendi. Keyifli okumalar!

1. Uzun Yaşatır

Yürüyüş Yapma Alışkanlığı Kazanmanız İçin 10 Neden

Yürüyüş yapmanın uzun yaşam açısından faydası kanıtlanmış bir bilgidir. 8000 erkek üzerinde yapılan gözleme göre günde 2 mil yürüyen kişilerin ölüm riskinin hemen hemen yarıya düştüğü belirlenmiştir. Benzer çalışmalarda da aynı sonuçlar elde edilmiştir. Eğer yürümeyi alışkınlık haline getirirseniz daha uzun ve daha sağlıklı yaşama şansınızı artırırsınız. Çünkü yürüyüş yüksek tansiyon, felç, obezite, kolesterol gibi sorunlara karşı yapabileceğiniz mükemmel bir spordur. Kolay yapılabilir olmasıyla dikkat çeken yürüyüşü gününüzün belirli zamanlarında yapabilirsiniz. Bu sebeple kazanmanız gereken yürüyüş yapma alışkanlığı uzun yaşamak için gerekli olan 10 nedenden biridir.

2. Sağlıklı Yaşatır

Yürümek, soğuk algınlığı veya grip geliştirme riskinizi azaltabilir. Grip mevsimi boyunca 1.000 yetişkinin izlendiği bir çalışmaya göre; günde 30 ila 45 dakika orta hızda yürüyenler, yüzde 43 daha az hasta gün ve daha az üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmektedirler. Hastalanmaları durumunda ise daha az semptom göstermektedirler. Daha sağlıklı bir yaşam için günlük yürüyüşe çıkma alışkanlığı elde etmek oldukça önemlidir. Eğer soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, çözüm olarak bir koşu bandı alabilir veya kapalı bir alışveriş merkezinde yürümeyi deneyebilirsiniz. Böylece hava koşullarının kötü olması bile yürüme alışkanlığı kazanmanıza engel olmayacaktır.

3. Kilonuzu Korur

Yürüyüş Yapma Alışkanlığı Kazanmanız İçin 10 Neden

Colorado Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, İnsan Beslenmesi Merkezi’nden Dr. James O. Hill tarafından yapılan bir çalışmanın sonucunda; “Eğer günlük aktivitelerinize günde 2000 adım daha eklerseniz, bir daha hiç kilo almayabilirsiniz” diyor. Kilo vermek için daha fazla adım atmalısınız. Fakat yürüyüş yaparken kilo vermek için nefes kontrollerinizi de yapmalısınız. Yürüyüşün süresi de her gün aynı olacak şekilde ritmik olmalı ve karından nefes alınarak yapılmalıdır. Bu kurallara uyulduğunda, yürüyüş yaparak kilo vermeniz mümkündür. Aynı şekilde kilo almak için de düzenli olarak yapılan yürüyüşler kas oranlarınızı artırarak sağlıklı kilo almanızı sağlar.

4. Beyin Gücünüzü Artırır

The National Council on Aging (NCOA) tarafından yapılan bir deneyde, günde 45 dakika yürüyüşün 60 yaş üzerindeki kişilerin düşünme yeteneğinde artış sağladığı tespit edilmiştir. Katılımcılar yürüyüşe 15 dakika olarak başlayıp zamanı ve tempoyu arttırarak devam etmişlerdir. Bu yürüyüş programını uygulayan kişilerin mental olarak keskinleştiği sonucu bulunmuştur. Yürüyüşün serebral kan akışı denilen beyindeki kan dolaşımında süreklilik sağlaması yapılan bu çalışmalar sonucu denenmiş ve kanıtlanmıştır. Yürüyüş esnasında salgılanan enzimler de doğru düşünme kabiliyetini artırmaktadır. Bu nedenle yürüme alışkanlığı sayesinde beyin gücünüzü artırmak mümkün.

5. Stresi Azaltır

Yürüyüş Yapma Alışkanlığı Kazanmanız İçin 10 Neden

Yürüyüş ve diğer egzersizler vücuda mutluluk hormonu olan serotonin salınımını sağlar. Yapılan gözlemler sayesinde yürüyüş yapan birçok insanın modlarındaki değişim fark edilmiştir. The Annals of Behavioral Medicine’da 1999 yılında yayınlanan bir çalışmada; yürüyen ve diğer basit egzersiz programlarını uygulayan üniversite öğrencilerinin tembel kişilere göre daha az stresli olduğu görülmüştür. Kendinizi günlük stresten uzaklaştırmak için yürüyüş mükemmel bir yoldur. Ayrıca, yürüyüş esnasında ortaya çıkarılan endorfinler, ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olarak kendinizi her zamankinden daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

6. Cinsel Problemleri Önler

İskoçya’da yapılan bir araştırmada bireylerin yürüyüş yaparken kalçalarının hareket etmesi ve daha canlı olması nedeniyle yürüyüş yapanların, yapmayanlara göre cinsel hayatta daha iyi olabileceği kanısını ortaya koymuştur. Yürüyüş yapma alışkanlığı edinen kişilerin cinsel açıdan problem yaşama oranlarının da düşük olduğu görülmüştür. Hızlı ve tempolu yürüyüş yapmanın bireylerin cinsel hayatına olumlu yönde yansıyacağı veya cinsel problemler yaşıyorlarsa bu konuda çözüme ulaşacaklarını öne süren uzmanlar, önemli olanın hızlı ve tempolu yürümek olduğunu çünkü vücuda hareketlilik getirdiğini söylemektedir. Bu nedenle yürüyüş alışkanlığı edinmek önemlidir.

7. Diyabet Riskini Azaltır

Yürüyüş Yapma Alışkanlığı Kazanmanız İçin 10 Neden

Günde en az 30 dakika yürümek birçok hastalığın önlenmesinde fayda sağlar. Bu hastalıkların en başında diyabet gelir. Yürümek diyabet riskini yarı yarıya azaltır. Pittsburgh Üniversitesi Halk Sağlığı tarafından yapılan bir gözlemde, günde 30 dakika yürüyüşün fazla kilolu kişilerde olan diyabet riskinin, kilolu olmayan kişilerle aynı olduğu bulunmuştur. Yürümek aynı zamanda diyabet hastalığı bulunan kişilerde kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Kilolu olan diyabet hastalarında vücut ağırlığı çok önemlidir. Vücut ağırlığını düşürmek için yürüyüş bu hastalara önerilir ve çeşitli egzersizlerle birlikte yaptırılır. Yürümek bacaktaki kasları çalıştırmasıyla da diyabet hastaları için iyi bir seçenektir.

8. Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Kalp hastalıkları ve inme, hem kadınlarda hem de erkeklerde en yüksek ölüm nedenlerindendir. Bu riski günde 30 ile 60 dakika yürüyüş yaparak neredeyse yarıya kadar indirebilirsiniz. Kalp krizi riskini azaltan hatta kalp krizi geçiren bir hastanın iyileşme sürecini hızlandıran yürüyüş, yanlış şekilde yapıldığı takdirde yarardan çok zarara neden olabilir. Yürüyüş yaparken açık havada oksijen almak çok önemlidir. Bir alışveriş merkezinde yapılan yürüyüşle, doğal bir alanda yapılan yürüyüşün faydası aynı değildir. Bu nedenle doğru yerde ve doğru bir şekilde yapılan yürüyüş egzersizleri kalp rahatsızlıkları yaşama riskinizi en aza indirecektir.

9. Kanser Riskini Azaltır

Egzersiz ve yürüyüş, meme kanseri ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Yürüyüş aynı zamanda devam etmekte olan kanser tedavileri için de yararlıdır. Çünkü iyileşme ve hayatta kalma oranını artırır. Araştırmalara göre günde 25 dakika yürüyüş yapmak birçok kanser türünü önlemektedir. Haftada beş gün, günde en az 30 dakika yürümek, koroner kalp hastalığı riskinizi yaklaşık yüzde 19 oranında azaltabilir. Kanser süreci devam etmekte olan hastalara çoğu hastanelerde yürüyüş ve egzersiz tedavisi de uygulanmaktadır. 10 neden arasında kanser riskini azaltması açısından yürüyüş yapma alışkanlığı sağlığınız için kazanmanız gerekenler arasındadır.

10. Uykunuzu Düzenler

Yürüyüş Yapma Alışkanlığı Kazanmanız İçin 10 Neden

Uyku günlük yaşamda vücudun dinlenmesi için gerekli olan bir gerekliliktir. Özellikle gençlerde görülen uyku bozuklukları ilerleyen yaşlarda artış gösterebilir. Bu durumda yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine sebep olur. Bu tür sorunları deneyimlemek zorunda kalmamak için günlük yürüyüş alışkanlığı edinmek önemlidir. Ayrıca günlük rutininize daha fazla aktivite eklemek, uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bu da sabahları daha dinlenmiş hissetmeniz anlamına gelir. Ancak yürümek uyanık kalmanıza neden olabileceğinden dolayı yatma saatine çok yakın bir zamanda şiddetli egzersiz yapmamaya dikkat edin.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
21
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
17
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

 1. Yürüyüşte dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle sıralanıyor:
  1- Kilo vermek amacıyla naylon vb. gibi giysiler vücuda sarılmamalı.
  2- 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalı.
  3- Diyabet, hipertansiyon ve diğer sistematik hastalığı bulunanlar sık sık doktor kontrolünden geçmeli.
  4- Ciddi bir yemek sonrası hızlı ve ağır yürüyüşler yapılmamalı.
  5- Yürüyüş öncesi ve sonrasında susuz kalmamaya dikkat etmeli.
  6- İnce tabanlı ve makosen ayakkabılar ile yürüyüş yapılmamalı.
  7- Çok sıcak havalarda ve saatlerde yürüyüşten kaçınmalı.
  8- Bir sıkıntı hissedildiğinde yürüyüşe inatla devam etmemeli.

Lütfen üye girişi yapın!