Stresten Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz En Etkili Yöntemler

5 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Stresle hepimiz mutlaka karşı karşıya kalmışızdır. Öyle ki hepimiz için ortak bir deneyim olan stresin, ne derece kötü bir duygu durumu olduğunu ve kişiye yansıyan etkilerinin oldukça rahatsız edici olduğunu hepimiz bir şekilde bilmekteyiz. Stresle karşı karşıya kaldığımızda yaşantımızın sakinliğini daha rahat bir şekilde sağlamak ve ihtiyaç duyduğumuz dinginliğe daha kolay erişebilmek için çözüm yolları ararız. Bizler de bu noktada stresten kurtulmak için sizlere yardımcı olmak adına bu anlarda uygulayabileceğiniz en etkili yöntemler üzerine bir liste hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Egzersiz Rutini Oluşturmak

Stresten Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz En Etkili Yöntemler

Zaman zaman hepimizin aşırı yoğun olduğu hem mental hem fiziksel olarak yorgun hissettiği dönemler olabilir. Böyle dönemlerde genellikle yoğun stres altında olmak kaçınılmazdır. Bu noktada stresten kurtulmak ve daha rahat bir gün geçirebilmek için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemler arasında egzersiz yapmak listemizde ve önerilerimizde ilk sırada yer alıyor. Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz rutini anksiyete ve depresyon riskini azalttığı gibi, stres yönetiminde de hızla fayda sağlayan işlevsel bir metottur. Zihinsel sağılığınızı koruma altına almak için kendinize basit ve uygulanabilir bir egzersiz rutini oluşturmak, vücudunuzun tutarlı işleyişine destek olacak kalıcı bir yoldur.

2. Dijital Detoks Yapmak

Her insanın artık kaçınılmaz olarak kullandığı ve hayatının her dakikasına eşlikçisi haline gelmiş olan teknolojik aletler neticesinde, başta göz sağlığı olmak üzere stres ve zihinsel bozuklukların durmaksızın arttığı gözlemlenmiştir. Öte yandan bu tür cihazların günümüz dünyasında kullanımının artık mecburi olduğunu düşünürsek, en azından bağımlılık yapan teknolojik aletler ve cihazların kullanım seviyelerini düşürmek veya şayet mümkünse dijital bir detoksa girmek; stres seviyesini düşürecek ve psikolojik olarak kendinizle zaman geçirmenize olanak sağlayacaktır. Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, sık telefon ve bilgisayar kullanımı stres seviyesini etkileyen başlıca faktörlerden birisidir.

3. Sağlıklı Bir Diyet Uygulamak

Stresten Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz En Etkili Yöntemler

Kişinin hem gündelik hayatını hem de psikolojik hayatını oldukça yakından ilgilendiren vücut ve beden sağlığına dikkat etmek özellikle stres yönetimi söz konusu olduğunda oldukça önemlidir. Sağlıklı ve kontrollü uygulanan bir diyet; günlük yaşamınızda dinç bir birey olmak için atabileceğiniz sağlam bir ilk adımdır. Aşırı işlenmiş gıdalardan kaçınmak, gereksiz ve fazla düzeyde şeker tüketimini en aza indirmek stres seviyenizle yakından ve doğrudan ilgilidir. Bu tarz davranışlardan kaçınmak ve sağlıklı bir diyet planına sahip olmak stres seviyenizi düşürecek ve günlük yaşam kalitenizi arttıracaktır. Kronik olarak stresli olduğunuzda yemek yemeye yönelmek, genel sağlığınıza ve ruh halinize zarar vermektedir.

4. Kişisel Bakım Yapmak

Stresten kurtulmak için tercih edilebilecek en eğlenceli ve etkili yöntemler arasında kişisel bakım seçeneği hemen içeriğimizi okuduğunuz şu anda başlayabileceğiniz faydalı bir seçenektir. Kişisel bakım, kişinin yapmaktan zevk aldığı ve mutluluğunu arttıran etkinlikler ve hobiler olarak açıklanabilir. Kişisel bakım olarak; sıcak bir duş, temiz bir cilt bakımı ve tıraş olmak gibi rutinleri tercih edebileceğiniz gibi, dışarıda yapacağınız bir yürüyüş, yatmadan önce uygulayacağınız esneme hareketleri, güzel kokan mumlar eşliğinde düşünme metotları, uçucu yağlar ile yaptıracağınız bir masaj seansı da seçenekleriniz arasında olabilir. Sağlıklı bir yaşam için kendinize ayırmış olduğunuz zaman oldukça kıymetlidir.

5. Kafeinden Uzaklaşmak

Stresten Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz En Etkili Yöntemler

Günümüzün yoğun iş temposuna, uzun ve gergin sınav haftalarına karşı hepimizin ilk tercihi kahve tüketimidir. Hatta kahve kültürü genişledikçe artık sebep olmadan sadece alışkanlıklarımızdan ötürü günümüzü kahve ile başlatıyoruz. Kafein; kahve, çay, çikolata ve enerji içeceklerinin içerisinde bulunan ve temel işlevi merkezi sinir sistemimizi uyarmak olan bir çeşit kimyasaldır. Gereğinden fazla kafein alımı; kaygı, uykusuzluk, sinir ve stres oluşumuna neden olabilir. Pek çok araştırma, kahvenin ölçülü tüketiminde sağlıklı olduğunu gösterse de fazla tüketiminde oldukça olumsuz özellikleri ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle stresli olduğunuzda kafeinden uzaklaşmak doğru bir tercihtir.

6. Sosyal Bağlar Kurmak

Gergin geçen bir günden sonra eve girdiğinizde gördüğünüz sevdiklerinizle, zaman geçirmekten oldukça keyif aldığınız arkadaşlarınızla veya sahip olduğunuz evcil hayvanınızla vakit geçirmek; yoğun rutin gününüzden sonra sizlere gereken enerjiyi ve mutluluğu sağlayacak en basit şıktır. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden alacağınız sosyal destek, stresli geçen zamanlarınızda bu durumla başa çıkabilmeniz için tahmin ettiğinizde çok daha fazla yardımcı olur. Kendinize sosyal bir ağ yaratmak, genel anlamda ruh ve zihin sağlığınız için kritik önem taşımaktadır. Yalnız hissettiğinizde stres seviyeniz daha da yükselir. Bu nedenle kendinizi stresli hissettiğiniz dönemlerde kurulu sosyal bağlarınız sizler için oldukça faydalıdır.

7. Ertelemekten Kaçınmak

Stresten Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz En Etkili Yöntemler

Üst üste binen işler, yapılması gereken ödevler veya planlamanızın önüne geçecek ani gelişen olaylar neticesinde; stres seviyeniz hızla yükselir. Stresten kurtulmak ve daha düzenli rutin için uygulayabileceğiniz en etkili ve basit yöntemler arasında ise önemli ve zorunlu işleri ertelemekten kaçınmak gelir. Erteleme alışkanlığı, üretkenliğinize zarar verir ve yapılması gereken işlerin yetişmemesine neden olarak uzun vadede stres düzeyimizi yükseltir. Bu durumun beklenen bir sonucu olarak stresli bir gün yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, kendinize o gün yapılması gereken şeyler hakkında bir not çıkarmak ve ertelemeden notunuzdaki temel başlıkları halletmek daha dingin bir ruh halinde kalabilmeniz için oldukça önemlidir.

8. Doğada Vakit Geçirmek

Sıcacık bir güneş, yemyeşil ağaçlar ve tertemiz bir hava sahasında zaman geçirmek her haliyle muhteşemdir. Yapılan araştırmalar park, orman gibi yeşil alanlarda vakit geçirmenin ve özellikle doğayla iç içe olmanın stres yönetiminde oldukça sağlıklı bir yol olduğunu ispatlamıştır. Yürüyüş ve kamp yapmak harika seçenekler olsa da bazılarımız böyle etkinliklerden pek hoşlanmaz veya zaman ve kaynak gerektiren bu seçeneklere erişmekte zorluklarla karşılaşır. Böyle durumlarda, yeşille buluşabileceğiniz parklar ve botanik bahçeleri sizler için pratik ve etkili seçenekler olabilirler. Dışarıda zaman geçirmek ve doğayla buluşmak başlı başına stresten kurtulmak için uygulayabileceğiniz en etkili ve verimli yöntemler içerisindedir.

9. Nefes Alıştırmaları Yapmak

Zihinsel olarak yaşadığınız stres durumu, sinir sisteminizi tetikleyerek sizleri tam anlamıyla bir savaş moduna sokar. Bu reaksiyonlar sırasında stres hormonları, kalp atış ritminiz ve nefes alıp verme sıklığınız yükselir. Buna benzer bir stres anında derin nefes alıp verme egzersizleri yapmak, vücudunuzun daha rahat gevşemesine ve daha sakin hissetmenize yardımcı olur. Bu egzersizler sırasında diyafram nefesi, karın nefesi veya tempolu bir şekilde solunum yapmak en temel seçenekleriniz arasındadır. Nefes alıştırmalarıyla stresinizi kontrol altına alırken, farkındalığınızı nefesinize odaklayarak kalp atış hızınızı kontrol altına almayı zamanla öğrenebilir ve kendinizi daha huzurlu hissetmenize olanak sağlayabilirsiniz.

10. Yoga Yapmak

Stresten Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz En Etkili Yöntemler

Belki de duymaya en çok alıştığınız stresten kurtulmak için uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemlerden birisi yoga yapmaktır. Yoga; tüm yaş gruplarında uygulanabilen, popüler ve etnik bir stres atma yöntemidir. Yoga kendi içinde metodolojik farklılıklar taşısa da temelde amaç ortak bir hedefte buluşarak beden ve nefes farkındalığının arttırılması ve zihninizin tazelenmesine olanak sağlamaktır. Yapılan çalışmalarla birlikte görülmüştür ki yoga, stresi, kaygıyı ve depresyonu makul derece azaltmaya ve daha da önemlisi yönetmeye yardımcı olmaktadır. Öte yandan, psikolojik duygu durumunuzu da destekler. Yoganın pozitif etkileri, kan basıncınızı ve kalp ritminizi düzenlemekte ve stresle başa çıkmakta kilit bir yol oynamaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!