Yurt Dışında Sinema Salonlarında Tüketilen Yiyecekler

1 dk okuma süresi


3
43 Paylaşım, 3 puan

Sinema salonlarında yiyecek olarak aklımıza ilk gelen şey tabi ki patlamış mısır oluyor. Ama yabancı ülkelerde durum biraz farklı, gelin yurt dışında sinema salonlarında tüketilen yiyecekler neler, birlikte keşfedelim…

1. İsrail: Nohut Köftesi

Sinema Salonlarında Tüketilen Yiyecekler

Felafel yani kızarmış nohut köftesi, İsrail’deki sinema salonlarında satılıyor. Daha rahat yenebilmesi adına pita ekmeği içinde servis ediliyor.

2. Hollanda: Tuzlu Şekerler

Sinema Salonlarında Tüketilen Yiyecekler

Evet yanlış duymadınız; Tuzlu Şeker! İlk duyduğunuzda tuzlu şeker mi olur? diye düşünebilirsiniz. Ancak tuzlu şekerler Hollanda’nın sinema kültüründe olmazsa olmaz bir alışkanlık olarak çoktan yerini almış durumda.

3. Meksika: Tostilocos

Yurt Dışı Sinema Salonu Yiyecek

Meksika’da en çok yenen atıştırmalıklardan olan tostilocos, sinema salonlarından stadyumlara birçok yerde kapış kapış yeniyor. Bir  sokak lezzeti olan Tostilocos; tortilla cipsinin üzerine acı sos, salatalık, Meksika turpu, lime, barbunya ve fıstık konulmasıyla oluşuyor.

4. Çin: Kurutulmuş Tuzlu Erik

Sinema Salonlarında Tüketilen Yiyecekler

Çin’de çokça tercih edilen kurutulmuş tuzlu erik, sinema salonlarında da çokça tercih ediliyor. Bu atıştırmalık, sinema salonlarında tüketilen yiyecekler listemizdeki yerini alıyor.

5. Güney Kore: Kavrulmuş Kestane

Sinema Salonlarında Tüketilen Yiyecekler

Kış günleri ailenizle beraber TV programı ya da bir film izlerken mutlaka kavrulmuş kestane yemişsinizdir. Güney Kore bu aile ortamındaki sıcaklığı sinema salonlarına çoktan taşımış.

6. Kolombiya: Kavrulmuş Karınca

Yurt Dışı Sinema Salonu Yiyecek

İnsanlar aç, aç! demek isterdik fakat bu bir kültür olduğu için böyle bir şaka yapmayacağız. Evet doğru okudunuz Kolombiya halkı sinema salonunda kavrulmuş karıncayı Pop-Corn gibi atıştırıyor.

7. Hindistan: Samosa

Yurt Dışı Sinema Salonu Yiyecek

Bollywood’da samosa adlı geleneksel bir yiyecek tercih ediliyor. Bu yiyecek, Hatay’ın içli köftesi gibi piramit şeklinde içi etten sebzeye çeşit çeşit iç harçlarla doldurulmuş bir tat. Yanında sosla beraber tercih ediliyor.

8. Tayvan: Tavuk Popcorn

Sinema Salonlarında Tüketilen Yiyecekler

Tavuk popcorn, Tayvan’da oldukça popüler. Çoğunlukla restoranlarda ve sokak satıcılarında bulunsa da sinema salonlarından da eksik olmuyor. Kızarmış tavuk severseniz mutlaka denemenizi öneriyoruz.

9. Japonya: Kurutulmuş Sardalya Ve Ançüez

Yurt Dışı Sinema Salonu Yiyecek

Japonya’nın mutfak kültürünün olmazsa olmazı deniz ürünleri atıştırmalıklarda da kendini gösteriyor tabii. Kurutulmuş sardalya ve ançüezden oluşan; iriko olarak isimlendirilen bu atıştırmalıklar tercih ediliyor.

10. Yunanistan: Souvlaki

Sinema Salonlarında Tüketilen Yiyecekler

Türk kültüründeki şiş kebaba benzerliği ile dikkat çeken, geleneksel bir Yunan yemeği olan Souvlakinin seveni çok. Öyle ki sinemada bile satılıyor, tabi sadece açık hava sinemalarında.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?