Yurt Dışında Farklı Anlamlara Gelen 10 El Hareketi

2 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

İnsanlar yaşamları boyunca farklı kültürler ve farklı yaşamlara ev sahipliği yapmıştır. Nasıl farklı dillerde konuşuluyorsa, farklı el hareketleriyle de anlaşıyorlar. Konuşmadan anlaşabilmek çok güzel olabilir ama yaptığımız el hareketlerinin farklı ülkelerde hangi anlamlara geldiğini ve nasıl anlaşılıp anlaşılmadığını biliyor musunuz? Yurt dışında farklı anlamlara gelen 10 el hareketi üzerinde gelin hep beraber göz gezdirelim!

1. Rock seviyorum derken, yoksa başkasını mı seviyorsun?

Yurt Dışında Farklı Anlamlara Gelen 10 El Hareketi

ABD’de rock simgesi anlamını taşıyan ‘boynuz parmaklar’ işareti,  Brezilya, Kolombiya, İspanya ve Portekiz’de ‘eşin seni aldatıyor’ anlamına gelmektedir. Aman dikkat!

2. Barış isterken küfür etmiş olabilirsin!

Yurt Dışında Farklı Anlamlara Gelen 10 El Hareketi

Neredeyse hepimizin bildiği, arkadaşımızla fotoğraf çekerken en az 1 kere yaptığımız ‘V’ işareti, ABD’de ‘zafer’ işareti, Fransa’da ‘barış’ anlamına gelirken, Avustralya’da avuç içi surata bakacak şekilde bu hareketi yaptığınızda ‘hareket çekme’ gibi kötü bir anlamı bulunmaktadır. Bizden söylemesi, avucunuz dışarı baksın!

3. Tamam mı? Devam mı?

ABD, Avusturya, Britanya ve Kanada’da ‘tamam’ anlamı taşıyan ‘okay’ işareti, dalgıçlar tarafından daha derine gitmek için hazır olduklarını belirten bir işarettir. Ayrıca Brezilya’da bu hareket ters çevrilip yapıldığında, hakaret olarak algılanıyor. Etiyopya ve bazı Avrupa ülkelerinde bu işaret, ‘eşcinsellik’ anlamını ifade ediyor. Fransa’da ‘sıfır’, Japonya’da ‘parayı’ temsil eder. Meksika’da ise ‘seks’ anlamına gelir.

4. İki mi sekiz mi?

Yurt dışında farklı anlamlara gelen 10 el hareketi listesini sizlerle paylaşırken, nokta işaretini es geçemezdik. Nokta işareti, Belçika, Hollanda ve Avustralya’da 2 anlamına gelirken, Çin’de ise 8 sayısını ifade etmektedir.

5. Otostop çekmek isterken hakaret etmiş olabilirsin!

ABD, Britanya ve Kanada gibi ülkelerde onay işareti olan ‘baş parmak’ işareti, Türkiye’de otostop çekmek içinde kullanılan bir harekettir. Dikkat edin! Batı Afrika, İran ve Irak gibi ülkelerde “hadi oradan” anlamına gelmekte. Bizden söylemesi…

6. Umrumda Değilsin

Yurt Dışında Farklı Anlamlara Gelen 10 El Hareketi

Parmak ısırma diğer ülkelerin aksine Pakistan’da “umrumda değilsin” anlamına gelmektedir. Bazen bilgi (özellikle yabancı ülkede) hayat kurtarır…

7. İyi birine benziyorsun ama aslında kötüsün!

Bileşik parmaklar, Malta’da “iyi birine benziyorsun ama aslında kötüsün” anlamına gelir. Türkiye’de ise “beğenme” anlamında kullanılır. Mısır’da “1 dakika bekle” demekken, Kongo’da porsiyon olarak “küçük bir miktar daha” demiş olabilirsiniz. İtalya’da ‘bu nedir?’ anlamına gelir. Aman dikkat, biri durduk yere bu nedir derse, yanlış anlarsınız. Bu hareketi yaparken hangi ülkede olduğunuza dikkat edin!

8. Gerçekten iyi şanslar mı dilediniz?

Yurt Dışında Farklı Anlamlara Gelen 10 El Hareketi

Düğümlenen parmaklar küçükken oyun oynarken “küstüm oynamıyorum” demek olabilirdi fakat yurt dışında başka anlamlara gelebilir. Avusturya, Kanada ve Britanya’da “iyi şanslar” dilemenin bir diğer yolu. Vietnam’da ise aman dikkat “kadın cinsel organını” temsil etmektedir.

9. Gel mi Git mi?

‘Eli aşağı doğru sallamak’ hareketi, ABD ve Britanya’da ‘git’ anlamına gelirken, Vietnam, Hindistan ve Ganda’da ‘gel’ anlamına gelmektedir.

10. El ele tutuşmak

Yurt Dışında Farklı Anlamlara Gelen 10 El Hareketi

Mısır ve Kore’de, erkekler ve kadınlar hemcinsleriyle el ele tutuşup, kol kola gezebiliyor. Bu davranışlar hiçbir yanlış anlama gelmiyor. ABD’de ise bu davranışlar nadir rastlanmakta ve el ele tutuşma durumuna yanlış anlamlar yüklenebilir.

Özellikle yurt dışında farklı anlamlara gelen 10 el hareketi ve anlamlarını sizlerle paylaştık. Aman diyelim, iletişim çağında iletişimsizlik yaşamayın. Sahip olunan  kültürler ve tarih sonucunda farklı manalara gelen bu el hareketlerinin anlamları sayesinde, gideceğiniz ülkelerde artık daha dikkatli olacağınıza eminiz. dergiCE ailesi olarak sizlere mutlu günler dileriz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
8
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!