Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Filmleri

5 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Film izlemek çoğu kişi için zevkli bir aktivitedir. Ekranda gördüğünüz dünyada kaybolmak, size bir kaçış hissi sağlar. Ancak karakterlerin yaşadıkları her zaman sizin istediğiniz yönde gelişmez. Bu da sıkıntı yaratır. Film severlerin sinema sektöründe beğenmediği şeylerden biri de filmlerin cinsiyetçilik içeren yaklaşımlarla yapılmasıdır. Günümüzde bu durumun daha da kötüye gittiği konusunda endişeler var. Bu yönelimlere sahip filmleri direkt kötü olarak nitelendirmek doğru olmaz ancak biraz daha dikkat edilmesi filmlerin faydasına olur. Bu durum üzerine kadın merkezli olarak düşünülen ve toplumsal cinsiyetçilik konusuna değinen filmleri listeledik. İyi seyirler!

1. Rüzgar Gibi Geçti, 8.2 (1939)

Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Filmleri

Amerikan Sivil Savaşları sırasında, Georgia eyaletinde bir kasabada Scarlett, Suellen ve Careen İrlanda göçmeni bir ailenin kızları olarak yaşıyorlardır. Güzeller güzeli Scarlett, gönlünü Rhett Butler’a kaptırsa da Ashley Wilkes’i aklından atamaz. İki kardeşi ise Scarlett’tan bir şey gizler. Genç kızı gizlice seven Wilkes isimli adam, Scarlett’a aşık olsa da kuzeni Melanie ile evlendiğini görür. Sivil savaşın gölgesinde yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikayesi denilebilir. Filmin olumsuz yönü ise her şeyin beyazlar üzerinden anlatılmasıdır. Siyahiler çoğunlukla çiftçi, hizmetli gibi rollerde gözükür. Her şeyin bir kadın üzerine yoğunlaşması ise, cinsiyetçilik filmleri listesindeki yerini almasını sağlamıştır.

2. Persepolis, 8.1 (2007)

Cinsiyetçilik Filmleri

2007 senesinde yayınlanan biyografik drama Persepolis, bir animasyon filmdir. Marjane Satrapi’nin aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanmış bir yapımdır. Hikayenin odak noktası İran İslam Devrimi’nin gölgesinde büyüyen bir kız çocuğudur. Yaşananlar da dokuz yaşındaki Marjane’nin gözünden anlatılır. Şah’ın devrilmesinin ardından Marjane ve ailesi sevinçle sokaklara çıkarlar. Uzun ve sancılı bir zaman sonrasında demokratik bir düzenin geleceğine inanırlar. Ancak İranlıları daha zorlu ve karanlık bir dönem bekler. Uluslararası filmleri ödüllendiren Cannes’dan eli boş dönmeyen Persepolis, yapılan toplumsal değişimler ışığında cinsiyetçilik ve kadın merkezli yönünü ele alır.

3. Soraya’yı Taşlamak, 8.0 (2008)

Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Filmleri

Gazeteci olan Freidone, arabasının bozulması üzerine küçük bir köyde durur. Mütedeyyin insanların çoğunlukla yaşadığı bu köyün sakinlerinden Zahra isimli bir kadınla tanışır. Ancak Zahra, basın görevlisi olduğunu anlar ve Freidoune’un peşini bırakmaz. Onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce, aynı köyde yaşadığı vahşi insanlar tarafından katledilmiştir. Zahra, ölmeden önce yeğenine söz vermiştir. Onun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapacaktır. Tek umudu ise gazeteci Freidone’nun elindedir. Bu küçük köyün büyük günahını tüm dünyaya duyurmalıdır. Yeğenine verdiği sözü tutabilmek için savaşmak zorundadır.

4. Mor Yıllar, 7.8 (1985)

Mor Yıllar

Mor Yıllar, orijinal adıyla The Color Purple, 1985 senesinde yayınlanan bir dönem dramasıdır. Filmin yönetmeni Steven Spielberg’dür. Kadroda Whoopie Goldberg, Danny Glover ve Oprah Winfrey gisi isimler vardır. Hikayede 1900’lü yıllarda güneyli bir siyahi kız olan Celie, önce babası tarafından hamile bırakılır. Ardından yıllarca sanki köleymiş gibi efendisi olarak göreceği bir adamla evlenmek üzere satılır. Gördüğü şiddete rağmen kız kardeşi Nettie’ye yazdığı mektuplar ile kendini avutur. Oysa kocası, kardeşi Nettie’nin geri cevaplarını almasına engel olur. Bir gün güçlü ve dobra bir kadın olan Sofia ile tanışan Celie, ondan bir çok şey öğrenir.

5. Moolaadé, 7.7 (2004)

Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Filmleri

Senegalli yazar ve yönetmen Ousmane Sembéne, 2004 yılında yayınlanan Moolaadé’de çok da göz önünde olmayan bir konu ele alır. Afrikalı bir kadın olan Collé, çocukluğunda bizzat kendisinin de yaşamış olduğu bir şeyden köydeki diğer kız çocuklarını kurtarmak ister. Sünnet âdeti altında bu saçmalığı yaşamamaları için bu töreye savaş açar. Collé, bu gelenekten dolayı doğum sırasında 2 çocuğunu da kaybeder. Yanına sığınan 6 küçük kızın sünnet edilmesine izin vermemek üzere müslümanlık öncesi inanca ait Mooladé ruhunu çağırır. Evinin etrafında bir kalkan oluşturur. Collé’nin verdiği mücadelenin anlatıldığı bu film, yönetmenin son filmidir.

6. Demir Çeneli Melekler, 7.6 (2004)

Cinsiyetçilik Filmleri

2004 senesinde yayınlanan Demir Çeneli Melekler, Katja von Garnier’in yönettiği bir tarihi dramadır. Başroldeki Hillary Swank’e Frances O’Connor, Julia Ormand ve Lucy Burns gibi isimler eşlik eder. Film, 1918 yılında ABD’de kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesinin ardındaki zorlu mücadeleyi anlatır. Zorlukların üstesinden gelmeye çalışan olan Alice Paul ve birlikte aynı yolu yürüyen arkadaşlarının bu yolda yaşadıklarını anlatan bir filmdir. Özel yaşantılarını, evliliklerini, sağlıklarını hatta özgürlüklerini kendilerinden sonra gelecekler için feda ederler. Bu cesur kadınlar dönemin başkanı Wilson’a karşı kıyasıya çaba gösterirler ve direnmelerinin karşılığını alırlar.

7. Osama, 7.4 (2003)

Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Filmleri

Afganistan’da hakim olan Taliban rejimi, kadınların evden çıkarken yanlarında mutlaka bir erkek akrabaları olmasını şart koşmuştur. Öyle ki erkek akrabası olmayan kadınlar, gerekirse evde kalıp açlıktan bile ölebilir. 12 yaşında bir kızı olan anne, bir gün işsiz kalır ve kocasını, erkek kardeşini savaşta yitirmiştir. Hayatta kalmak için aklına kızını erkek kılığına sokmak gelir. Ama Taliban askerleri tarafından yakalanarak canlarından olma ihtimali büyük risk taşır.

8. Kadının Fendi, 7.2 (2010)

Kadının Fendi

Nigel Cole tarafından yönetilen İngiltere yapımı film, 2010’da yayınlanmıştır. Sally Hawkins, Bob Hoskings ve Miranda Richardson başrollerdedir. Sosyal adaleti anlatan eğlenceli komedi, gerçek hayattan esinlenen dokunaklı bir yapımdır. 1968 yılında İngiltere’deki bir fabrikada geçen filmde, cesur bir grup kadın güç birliği yaparak adalet için ayaklanır. Mücadelenin amacı, cinsel ayrımcılığın önünü keserek erkekler ile eşit haklar ve kazanç elde etmektir. Zamanının büyük bölümünü mutfak ile fabrikada geçiren işçi kadınlar patronlarına, kocalarına ve devlete karşı durmak zorunda kalırlar. Bu mücadelenin sonunda ise istediklerini elde ederler.

9. İşte Böyle Bir Kız, 5.9 (1999)

Cinsiyetçilik Filmleri

İşte Böyle Bir Kız, orijinal adıyla She’s All That, bir gençlik filmidir. 1999 senesinde yayınlanan romantik komedinin yönetmeni Robert Iscove’dur. Başrollerde ise Freddie Prinze JR., Rachael Leigh Cook ve Paul Walker vardır. Çoğu gençlik filmleri bu konuya değinmese de She’s All That, toplumsal cinsiyetçilik konusunu bir okul çerçevesinde kadın karakterler merkezli şekilde anlatır. Okulun en gözde gençlerinden birisi Zack, sevgilisi tarafından terk edilir. Bunu hazmedemeyen delikanlı, okuldaki herhangi bir kızı popüler yapabileceğini iddia eder. Bunun için de mezuniyet partisi için kendisine bir eş bulmaya çalışır. Talihli kız ise Laney adında garip bir kızdır.

10. Darısı Başıma, 5.3 (2001)

Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Filmleri

Darısı Başıma, 2001 senesinde yayınlanan bir Amerikan romantik komedisidir. Orijinal adı The Wedding Planner olan filmin yönetmeni Adam Shankman’dır. Başrollerdeyse Jennifer Lopez ve Matthew McConaugher yer alır. Mary Fiore, yaşadığı şehir olan San Francisco’da en fazla bilinen ve başarılı bir evlilik planlayıcısıdır. Evliliği planlamanın tüm sırlarını herkesten daha iyi bilir. Zamanın tüm romantik ögelerini kullanarak tören içerisinde harika bir biçimde sunar. Ancak bir gün başına ilginç bir şey gelir ve düzenlediği törende damada aşık olur. Bir anda bildiği bütün kuralları Özel hayatı ile iş hayatını birbirine karıştırmıştır. Bu da sorunlara yol açar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!