Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Filmleri

3 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Film sektöründe en sıkıcı şeylerden biri, filmleri mutlaka cinsiyetçilik yönüne çekilmesi. Hatta günümüzde daha da kötüye gittiği konusunda hem fikiriz. Bu filmlerin kötü olduğu ve kasıtlı yapıldığı anlamına gelmez. Ancak biraz daha dikkat etmeliyiz. Bizde bu duruma karşılık kadına farkındalığı öne çıkaran 10 filmi listeledik. İşte izlenmesi gereken cinsiyetçilik filmleri…

1. Rüzgar Gibi Geçti, 8.2 (1939)

Cinsiyetçilik Filmleri

Amerikan Sivil Savaşları sırasında, Georgia eyaletinde bir kasabada Scarlett, Suellen ve Careen ile birlikte İrlanda göçmeni bir ailenin kızları olarak yaşıyorlar. Güzeller güzeli Scarlett, gönlünü Rhett Butler’a kaptırsa da Ashley Wilkes’i aklından atamıyor. İki kardeşi ise Scarlett’tan bir şey gizlemekte. Genç kızı gizlice seven Wilkes isimli adam, Scarlett’a aşık olsa da kuzeni Melanie ile evlendiğini görüyor. Sivil savaşın gölgesinde yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikayesi diyebiliriz. Ancak filmin olumsuz yönü, beyazlar üzerinden geçmesi. Siyahiler çoğunlukla, tarım, hizmetli gibi mesleklerde çalışıyor. Her şeyin bir kadın üzerine yoğunlaşması ise, cinsiyetçilik filmleri listemizdeki yerini almasını sağladı.

2. Persepolis, 8.1 (2007)

Cinsiyetçilik Filmleri

İranda gerçekleşen Molla Devrimi sırasında yaşananları bir çocuk açısından baktıran film. Eğlenceli olabilen politik bir animasyon filmidir. Şah devriminin yıkılmasından sonra Marjane ve ailesi sevinçle sokaklara çıkarlar. Uzun ve sancılı bir zaman sonrasında demokratik bir düzenin geleceğine inanırlar. Ancak İranlıları daha zorlu ve karanlık bir dönem beklemektedir.

3. Soraya’yı Taşlamak, 8.0 (2008)

Cinsiyetçilik Filmleri

Gazeteci olan Freidone’nin arabası bozulması üzere küçük bir köyde duracaktır. Mütedeyyin insanların çoğunlukla yaşadığı bu köyün sakinlerinden Zahra isimli bir kadınla tanışır. Ancak Zahra, basın görevlisi olduğunu anlar ve Freidoune’un peşini bırakmaz. Onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı vahşi insanlar katletmiştir. Zahra, ölmeden önce yeğenine söz vermiş. Onun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapacaktır. Tek umudu ise gazeteci Freidone’nun elindedir. Bu küçük köyün büyük günahını tüm dünyaya duyurmalıdır.

4. Mor Yıllar, 7.8 (1985)

Mor Yıllar

1900’lu yıllarda güneyli bir siyahi kız Celie, önce babası tarafından hamile bırakılır. Ardından yıllarca sanki köleymiş gibi efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere satılır. Gördüğü şiddete rağmen kız kardeşi Nettie’ye yazdığı mektuplar ile avunmaktadır. Oysa kocası, kardeşi Nettie’nin geri cevaplarını almasına engel olmaktadır. Ama bir gün, güçlü ve dobra bir kadın olan Sofia adından biriyle tanışıp, bir çok şey öğrenecektir.

5. Moolaadé, 7.7 (2004)

Moolaadé

Çocukluğunda bizzat kendisi yaşamış Afrikalı bir kadın Collé, köydeki diğer kız çocuklarının sünnet adeti altında bu saçmalığı yaşamamaları için bu töreye savaş açar. Collé, bu gelenekten dolayı doğum sırasında 2 çocuğunu da kaybetmiştir. Yanına sığınan 6 küçük kızın sünnet edilmesine izin vermemek üzere müslümanlık öncesi inanca ait Mooladé ruhunu çağırır. Evinin etrafında bir kalkan oluşturur. Collé’nin verdiği mücadele ile günlük hayatın kahraman kadınlarını konu alan bir filmdir. Afrikalı yönetmen Faat Kine’den direniş ve değişime yönelik ümit öyküsüdür.

6. Demir Çeneli Melekler, 7.6 (2004)

Cinsiyetçilik Filmleri

1918 yılında ABD’de kadınlara seçme hakkı verilmiş ancak bunun mücadelesi kolay olmamıştır. Zorlukların üstesinden gelecek olan Alice Paul ve birlikte aynı yolu yürüyen arkadaşlarının bu yolda yaşayacaklarını anlatan bir filmdir. Özel yaşantılarını, evliliklerini, sağlıklarını hatta özgürlüklerini kendilerinden sonra gelecekler için feda edecekler. Dönemin başkanı Wilson’a karşı kıyasıya çaba gösteren ve direnmelerinin karşılığını alacak cesur kadınlar.

7. Osama, 7.4 (2003)

Cinsiyetçilik Filmleri

Afganistan’da hakim olan Taliban rejimi, kadınların evden çıkarken yanlarında mutlaka bir erkek akrabaları olmasını şart koşmuştur. Öyle ki erkek akrabası olmayan kadınlar, gerekirse evde kalıp açlıktan bile ölebilir. 12 yaşında bir kızı olan anne, bir gün işsiz kalır ve kocasını, erkek kardeşini savaşta yitirmiştir. Hayatta kalmak için aklına kızını erkek kılığına sokmak gelir. Ama Taliban askerleri tarafından yakalanarak canlarından olma ihtimali büyük risk taşır.

8. Kadının Fendi, 7.2 (2010)

Kadının Fendi

Sosyal adaleti anlatan eğlenceli İngiliz komedisi ve gerçek hayattan esinlenen dokunaklı bir feminist filmidir. 1968 yılında İngiltere’deki bir fabrikada geçen filmde, cesur bir grup kadın güç birliği yaparak adalet için ayaklanıyor. Mücadelenin amacı, cinsel ayrımcılığın önünü keserek erkekler ile eşit haklar ve kazanç elde etmek. Zamanının büyük bölümünü mutfak ile fabrikada geçiren işçi kadınlar patronlarına, kocalarına ve devlete karşı durmak zorunda kalıyor. Ancak mücadelenin sonunda, amaçlarına ulaşıyorlar.

9. She’s All That, 5.9 (1999)

Cinsiyetçilik Filmleri

Okulun en gözde gençlerinden birisi Zack, sevgilisi tarafından terk edilmiştir. Bunu hazmedemeyen delikanlı, mezuniyet partisi için kendisine bir eş bulmaya çalışır. Talihli kız ise Laney adında garip birisidir. Onu evrim geçirmiş gibi değiştirecektir.

10. Darısı Başıma, 5.3 (2001)

Cinsiyetçilik Filmleri

Mary Fiore, yaşadığı şehir olan San Francisco’da en fazla bilinen ve başarılı bir evlilik düzenleyicisidir. Evliliği planlamanın tüm sırlarını herkesten daha iyi bilmekte. Zamanın tüm romantik zirvelerini tören içerisinde harika bir biçimde sunar. Ancak bir gün başına ilginç bir şey gelecek ve düzenlediği törende damada aşık olur. Bir anda oluşturduğu kuralları çiğniyor ve damada aşık oluyor. Özel hayatı ile iş hayatı birbirine girecektir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç