Yurt Dışında En Çok İzlenen Türk Dizileri

2 dk okuma süresi


18
12 Paylaşım, 18 puan

Yurt dışında birçok ülkede yayınlanan Türk dizilerinin hayran sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Özellikle Arap ülkeleri ve Latin Amerika olmak üzere, Balkanlar’da da geniş bir hayran kitlesi bulunuyor Türk dizilerinin. Son yıllarda yayınlanan ve sadece Türkiye’ de değil yurt dışında da beğeni ile takip edilen ve en çok izlenen Türk dizileri gelin daha yakından inceleyelim.

1. Muhteşem Yüzyıl

en çok izlenen Türk dizileri

2011 yılında yayınlanmaya başlayan Muhteşem Yüzyıl yurt dışında Sırbistan’dan, Meksika’ya kadar birçok ülkeye satılmıştır. Yayınlanmaya başladığı günden bu yana dikkatleri üzerine çeken dizinin konusu Kanuni Sultan Süleyman dönemi, Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar ve saray hayatı. Bu dizinin etkisi ile tarihe olan ilgi artmış ve turizme de olumlu katkıları olmuştur.

2. Aşk-ı Memnu

en çok izlenen Türk dizileri

Halit Ziya Uşaklıgil’in romanından televizyona uyarlanan dizinin günümüzde yayınlanan tekrar bölümleri bile ilgiyle izlenmeye devam etmekte. Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya gibi başarılı oyuncu kadrosu olan dizinin konusu yasak bir aşk hikayesi.

3. Gümüş

en çok izlenen Türk dizileri

Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül ödenin başrollerinde yer aldığı 2005 yapımı gümüş dizisi yurt dışına satılan ilk Türk dizilerinden. Özellikle Arap ülkelerinde büyük beğeni toplayan dizi yayınlandığı dönemde Türkiye’de de izlenme rekorları kırmıştır.

4. Binbir Gece

en çok izlenen Türk dizileri

Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’in başrollerinde yer aldığı dizinin halen tekrar bölümleri yayınlanmaktadır. Zengin bir iş adamının şirketinde çalışan başarılı mimar Şehrazat’a yani Bergüzar Korel’e aşık olması filmin ana konusudur.

5. Fatmagül’ün Suçu Ne?

Vedat Türkali’nin romanından uyarlanan bir dizidir. Tecavüze uğrayan Fatmagül’ ün yaşadıkları ve mücadelesi anlatılıyor.

6. Sıla

Doğu bölgelerinde eskiden yaygın olan berdel usulü evliliğinin anlatıldığı dizi birçok yabancı ülkede ilgiyle takip edildi. Şehirli bir kızın bir ağa ile töre nedeni ile evlendirilmesi anlatılmıştır.

7. Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Kaptan olarak çalışan Erkan Petekkaya, canlandırdığı Ali kaptan öfke kontrolü olmayan sürekli gemi ile açık denizde seyahat eden bir kaptandır. Eşi ve ailesi ile sorunlar yaşamaktadır Ayça Bingöl canlandırdığı Cemile karakteri ile dizinin yayınlandığı dönemde herkesin beğenisini toplamayı başarmıştır. Bir ailenin yaşadığı dramatik olaylar dizinin konusunu oluşturuyor.

8. Paramparça

Zengin bir aile ile fakir bir ailenin kız çocuklarının hastanede doğum sırasında karıştırılması dizinin ana konusu. Başrollerinde, Nurgül Yeşilçay ve Erkan Petekkaya yer alıyor.

9. Ezel

Cansu Dere, Kenan İmirzalıoğlu, Yiğit Özşener ve Tuncel Kurtiz’in başrollerinde yer alan dizi yurt dışında ilgiyle izlenen Türk dizilerinden. Ayrıca dijital dizi platformlarına da eklenen Ezel, orada da hatırı sayılır bir izlenmeye sahip.

10. Kurtlar Vadisi

en çok izlenen Türk dizileri

Yurt dışında en çok izlenen Türk dizileri listemizin son maddesinde, yıllarca seyircisin ekrana kilitleyen Kurtlar Vadisi var. Yayınlandığı günden bu güne her zaman izlenme listelerinde üst sıralarda yer almayı başaran dizi güncel konulara da zaman zaman yer vermiştir. Aynı isimli sinema filmi de çekilmiş gişede de televizyonda olduğu gibi başarıyı yakalamıştır. Yurt dışında birçok ülkeye satılan ve izlenme rekorları kıran Türk dizilerinin ülke ekonomisi ve turizme olan katkısı da göz ardı edilemez. Ülkemizde ve diğer ülkelerde çok sayıda hayrana sahip olan oyuncular da isimlerini daha çok alanda duyurmayı başarmışlardır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç