Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenler İçin Burs İmkanları

5 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Yurt dışında eğitim almak birçok insanın hayalidir. Yurt dışı eğitim bazen masraflı gibi görünse de, iyi bir gelecek için sayısız kapı açar. Aynı zamanda değişik kültürlere hakim olurken, iş hayatında size avantaj sağlayan yabancı dilinizi geliştirebilir, çevrenizi genişletir ve iş imkanlarınızı artırırsınız. Günümüzde öğrenciler Türkiye’de üniversite eğitimini tamamlasa da, daha iyi olanaklar elde etmek için yüksek lisans ve doktora aşamasında yurt dışındaki üniversiteleri tercih etmekte. Biz de yurt dışında eğitim almak isteyenler için burs imkanları sağlayan kurumları sizler için listeledik. Öyleyse gelin, yeni geleceğinizin ilk adımını oluşturan burs imkanlarına hep birlikte bir göz atalım!

1. TEV Bursu

Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenler İçin Burs İmkanları

Yurt dışında eğitim almak isteyenler için burs imkanları listemizin başında TEV bursu yer alıyor. 1967 yılında Vehbi Koç ve 205 hayırsever tarafından kurulan TEV (Türkiye Eğitim Vakfı), eğitim almak için yeterli imkanı olmayan başarılı öğrencilere burs vermekte ve isteyenlere yurt dışında eğitim almak için fırsat sağlamaktadır. Ülkeler konusunda geniş bir yelpazeye sahip olan TEV; ABD, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Danimarka ve Japonya için yüksek lisans bursu, Singapur için doktora bursu vermektedir. Öğrenimini bitiren kişilerin diğer gençlere de yardımcı olması amacıyla burslar genellikle geri ödemelidir. Vakıf, bu sayede daha çok Türk gencine yardımcı olmak ve eğitim seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

2. DAAD Bursu

DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi), 1925 yılında Almanya’da kurulan, öğrenci ve araştırmacılara burs veren, bu sayede Alman üniversitelerinin uluslararası bir yapıya kavuşmalarını amaçlayan bir kuruluştur. Türkiye’de İstanbul ve Ankara olmak üzere iki temsilciliği bulunur. DAAD Türkiye kapsamında Almanca öğrenimi için yaz okulu, yüksek lisans, doktora ve akademik araştırma bursları, staj bursu ve üniversite gezileri gibi programlar yer almaktadır. Lisansüstü programlar Almanca veya İngilizce dilindedir. Yüksek lisans bursu genellikle TEV’le ortak yürütülür. Yüksek lisans bursları 9-24 ay arası, doktora bursları en fazla 4 yıllık süreyle verilir.

3. Jean Monnet Bursu

Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenler İçin Burs İmkanları

Adını Avrupa devletlerinin birlik içinde hareket etmesi için çalışmalar yapmış olan Fransız bir iktisatçıdan alan Jean Monnet bursu, Türkiye’de 1989 yılından beri aktif durumdadır. Program, uygun bulduğu adaylara AB ülkelerinde yüksek lisans eğitimi alma veya akademik araştırma yapma fırsatı sunmaktadır. AB siyasetine dair ortak dış işleri ve güvenlik politikası, hukuk, ekonomi ve eğitim gibi alanlarda çalışma yapabilecek kamu ve özel sektör çalışanları, üniversitelerin akademik ve idari personelleri ve lisans son sınıf veya lisansüstü öğrencileri programa başvuru yapabilmektedir. Program kapsamında başvuru yapılabilen ülkeler AB ülkeleridir.

4. Chevening Bursu

Chevening Bursu, İngiliz hükümeti tarafından yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere verilmektedir. 1983 yılında başlatılan ve çok sayıda uluslararası öğrenci kabul eden program, adaylara İngiliz kültürünü tanıma, profesyonel ilişkiler kurma ve güçlü bir kariyer planı inşa etmeyi vaat eder. Chevening Bursunun en göze çarpan özelliği yaş kriterinin bulunmamasıdır. Buna karşılık bursiyer adaylarında aradığı özellikler, hırslı olmaları, lider ruhuna ve başarılı bir akademik geçmişe sahip olmalarıdır. Tam bursun kapsadığı masraflar; harç ücreti, konaklama ve yaşam masrafları, seyahat ve vize ücretleridir.

5. Great Bursu

Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenler İçin Burs İmkanları

Great Bursu, Birleşik Krallık Hükümeti ve British Council’ın ortak yürüttüğü bir programdır. Yurt dışında lisansüstü eğitim almak için Birleşik Krallık’ı isteyenlere en az 10.000 sterlin değerinde burs imkanı sunulmaktadır. Program kapsamında, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da bulunan dokuz üniversiteden biri tercih edilebilir. Great Burs programı, içinde Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkenin öğrencilerine bir yıllık ve yalnızca eğitim ücretini içeren bir burs sağlamaktadır. Burstan yararlanabilmek için Türk vatandaşı olma, İngilizce yeterlilik sınavlarında başarılı olma gibi şartlar aranır.

6. Avrupa Koleji Yüksek Lisans Bursu

Avrupa Koleji (College of Europe / Collège d’Europe), 1949 yılında kurulan bir kurumdur. AB konusunda bilgili temsilciler yetiştirmek bu kurumun temel amaçlarından biridir. T.C. vatandaşı öğrencilere 2010 yılından beri burs verilmektedir. Programın çalışma alanları; AB uluslararası ilişkiler, AB ekonomisi, AB hukuku, AB kamu yönetimi ve siyasal bilimler ile AB disiplinlerarası çalışmalar olmak üzere beş ana başlık altındadır. Eğitimler Belçika’nın Brugge kentinde veya Polonya’nın Varşova kentinde bulunan Natolin kampüsünde gerçekleşir. Program T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından da tanıtılmakta ve teşvik sağlanmaktadır.

7. Fulbright Bursu

Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenler İçin Burs İmkanları

1946’da başlatılan, günümüzde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ve ABD Hükümeti tarafından finanse edilen Fulbright programı, 140’ın üzerinde ülkeye eğitim, araştırma ve yabancı dil öğretim asistanlığı şansı sağlamaktadır. Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu aracılığıyla Türkiye’den öğrencilere eğitim, doktora tez aşamasında olanlara ve akademisyenlere akademik araştırma bursu verilmektedir. Fulbright bursuna meslek yüksekokulu öğrencileri veya ABD’de lisansüstü öğrenim görmek isteyen öğrenciler başvurabilir. Bursiyerlerin not ortalamasının yüksek olması ve çok iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaları gereklidir.

8. Tübitak Bursu

Türkiye’de bilim ve teknolojinin yaygınlaşmasını amaçlayan Tübitak’ın yurt dışı doktora bursu, doktora sırası ve doktora sonrası araştırma bursları bulunmaktadır. Yurt dışında doktora için burs almak isteyenlere genellikle teknoloji, bilgi güvenliği ve enerji alanlarında destek verilir. Doktora sonrası araştırma için en çok burs verilen adaylar ise sağlık bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler, teknik bilimler, temel bilimler ve tarımsal bilimler alanlarındadır. Bunun yanında Tübitak üniversite öğrencileri için yurt içi / yurt dışı araştırma projeleri destekleme programı ile lisans öğrencilerinin araştırma projelerine hibe sağlanmaktadır.

9. Yabancı Hükümet Bursları

Yabancı hükümetler ve Türkiye arasında yapılan anlaşmalar sonucu Türk vatandaşlarına lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu için burs verilmektedir. Yabancı hükümet burs ilanları Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanıp, aday seçimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır. Adaylarda YDS’den en az C seviyesinde dil belgesine sahip olma şartı aranır. Bununla birlikte her ülke bursiyer seçimi konusunda kendi özel şartlarını uygular. Bursun kapsamı genel olarak öğrencilerin eğitim, konaklama ve sağlık ücretlerini içerir. Bursiyerlere bakanlık tarafından ayrıca ödeme yapılmamaktadır.

10. YÖK Bursları

Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenler İçin Burs İmkanları

Yurt dışında eğitim almak isteyenler için burs imkanları listemizin sonunda YÖK bursları yer alıyor. YÖK, lisans öğrencileri için Türkiye ve yurt dışı üniversiteleri arasında burslu Mevlana değişim programı, doktora tez aşamasında olan araştırma görevlileri için yurt dışı araştırma bursu ve doktora derecesine sahip akademisyenler için yurt dışı yabancı dil eğitim bursu gibi çeşitli burs ve destek programlarına sahiptir. Mevlana değişim programıyla Türkiye’deki üniversitenin yaptığı anlaşmalara göre, ülke kısıtlaması olmadan tüm dünyada eğitim alınabilmektedir. Bu programlara katılmak isteyen tüm adaylarda YDS veya YÖKDİL gibi bir yabancı dil sınavından beklenilen minimum notu almış olması şartı aranır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!