Yunus Emre’nin Hayatı ve En Sevilen Şiirleri

3 dk okuma süresi


12
23 Paylaşım, 12 puan

Yunus Emre, Tasavvuf edebiyatının halk şiiri tarzında Ahmed Yesevi’den sonraki en önemli şairimizdir. Ahmed Yesevi ile başlayan tasavvufi halk şiiri Yunus Emre ile zirveye çıkmıştır. Yunus Emre’nin hayatı ve eserlerinden bir şey okurken, bir Hak aşığının yüreğinden dökülen mısralarla aşka yolculuk edersiniz. dergiCE ekibi olarak bu yolculukta sizlere eşlik etmek adına Yunus Emre’nin hayatı ve en sevilen şiirleri konulu bir içerik hazırladık. İyi Okumalar!

1. Yunus Emre’nin Edebi Kişiliği

Anadolu’da yaşamış en önemli Türk ozanlarından biri olan Yunus Emre’nin 13. ve 14. yüzyıllarda yaşadığı bilinir. Şiirlerini okudukça sizin de yüreğiniz aşka, sevgiye, güzel niyete, hoşgörüye doyar. Şiirlerinde sade ve saf bir Türkçe kullanan şairimiz, gönlündeki Allah aşkını dile getirmiş, hümanist bir dünya görüşü ile evrenselliğe ulaşmıştır. Aynı zamanda mutasavvıf olan Yunus Emre, Anadolu Selçuklu Devletinin yıkıldığı ve Türk Beyliklerinin kurulduğu dönemde Türk-İslam birliğinin sağlanmasında önemli rol oynamıştır.

 2. Buğday Hikayesinin Başlangıcı

Yunus Emre Hayatı ve Şiirleri

Köyünde çiftçilikle uğraşan Yunus, tüm köy halkı kıtlıktan etkilenince, kapısına gelen ihtiyaç sahiplerini geri çevirmeyen Hacı Bektaş Veli’nin yanına gitmeye karar verir. Yolda giderken de eli boş gitmemek adına alıç bitkisinden toplar ve götürür. Hacı Bektaş Veli’nin dergahına varır. Hacı Bektaş Veli, Yunus’un samimiyetini ve saygılı duruşunu çok beğenir. Buğday için geldiğini duyunca da “Sorun bakalım buğday mı ister, himmet mi?” der. Yunus bu soru karşısında: “Himmet karın doyurmaz ki, köylü zor durumda ben buğday almak istiyorum” der. Israrla buğday isteyen Yunus’a buğday verilir ve geri yola çıkar.

3. Yunus Emre’nin Verdiği Karar

Yunus Emre yolda giderken buğday aldığına pişman olur ve geri dönüp Hacı Bektaş Veli’nin huzuruna çıkıp himmet istediğini dile getirir. Fakat artık çok geçtir, Hacı Bektaş Veli “Biz o anahtarı Tabduk Emre’ye verdik.” der. Yunus Emre bunun üzerine Tabduk Emre’yi bulmak için yola çıkar. Sonunda Tabduk’u bulur ve ona bu durumu anlatır. Dergaha alınır, Tabduk Emre’nin dervişi olur ve odun taşımakla görevlendirilir.

4. Yunus Emre’nin Güzel Cevabı

Kırk yıl odun taşıdığı dergaha bir tek eğri odun dahi sokmaz. Dergahtaki dervişlerden bazıları Yunus’un bunları dervişin kızı için yaptığı dedikodusunu yayar. Söylentilerden haberdar olan Tabduk Emre su’izan etmez ama Yunus’a şu soruyu sorar: “Yunus bakıyorum kestiğin odunların hepsi kuru, hepsi düz. Ormanda hiç mi eğri odun yok?” Gönlü güzel Yunus Emre “Ormanda eğri odun var olmasına ama sizin dergahınızdan içeri odunun eğrisi bile girmez.” der.

5. Emre’nin Dergahtan Ayrılışı

Bu cevap üzerine Tabduk Emre’nin beğenisi katlanır ve kızını Yunus’la evlendirir. Fakat Yunus şeyhinin kızına kendini layık görmediği için kıza elini bile sürmez. Onun tek amacı erenler mertebesine ulaşmaktı. Bu mertebeye ulaşmadığını düşünüp dergahtan ayrılır. Tabduk Emre’nin dergahından ayrı kaldığı sürede Anadolu’yu dolaşıp Hakk’ı anlatır. Söylediği şiirlerle gönülleri fetheder. Yaşadığı bazı olaylar sonucunda aslında istediği mertebeye ulaştığını anlar.

6. Tabduk Emre İle Barışması

Tekrar dergaha döner, Tabduk Emre’ye mahcup olduğu için önce eşiyle görüşür. Tabduk Emre’nin onu affetmesini ister. Kadın, “Bilirsin Tabduk’un gözleri görmez, sen kapının eşiğinde bekle. O sabah namazına kalktığında kim diye sorar. Ben de Yunus derim. Eğer “Hangi Yunus?” derse çek git ama “Bizim Yunus mu?” derse seni affetmiştir.” der. Yunus karısının söylediğini yapar ve Tabduk Emre sabah namazına kalktığında ayağı Yunus’a takılınca, Yunus’un beklediği soruyu sorar: “Bizim Yunus mu?” Bunun üzerine Yunus Emre kalkar gözyaşları ile Tabduk Emre’nin eline sarılır. Böylece yeniden dergaha kabul edilir.

7. Yunus Emre’nin Sevilen Şiirleri


Yunus Emre’nin hayatı ve en sevilen şiirleri içeriğimizin son maddesinde Yunus Emre’nin şiirlerinden bahsetmek istedik. Günümüzde Yunus Emre şiirleri halen çok sevilerek okunmaktadır. Şiirlerinde sevilmesinde yatan sır; çok sade bir dil kullanması, halka hitap etmesi ve halkın şairi olması Yunus Emre’nin hayatı ve yaşamının büyük etkisi vardır. Bana Seni Gerek Seni, Gel Gör Beni Aşk Neyledi gibi şiirleri hala birçok insanı etkisi altında bırakmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
31
Beğen
Mutlu Mutlu
19
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak