Yunus Emre Hayatı ve Şiirleri

3 dk okuma süresi


12
14 Paylaşım, 12 puan
Yunus Emre Hayatı ve Şiirleri
Yunus Emre Hayatı ve Şiirleri

Yunus Emre, Tasavvuf edebiyatının halk şiiri tarzında Ahmed Yesevi’den sonraki en önemli şairimizdir. Ahmed Yesevi ile başlayan tasavvufi halk şiiri Yunus Emre ile zirveye çıkmıştır. Yunus Emre okurken, bir Hak aşığının yüreğinden dökülen mısralarla aşka yolculuk edersiniz. Okudukça sizin de yüreğiniz aşka, sevgiye, güzel niyete, hoşgörüye doyar. Şiirlerinde sade ve saf bir Türkçe kullanan şairimiz, gönlündeki Allah aşkını dile getirmiş, hümanist bir dünya görüşü ile evrenselliğe ulaşmıştır.

“Gelin tanış olalım,
İşi kolay kılalım
Sevelim, sevilelim
Dünya kimseye kalmaz”

Yunus Emre Hayatı

Anadolu’da yaşamış en önemli Türk ozanlarından biri olan Yunus Emre’nin 13. ve 14. yüzyıllarda yaşadığı bilinir. Aynı zamanda mutasavvıf olan Yunus Emre, Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkıldığı ve Türk Beylikleri’nin kurulduğu dönemde Türk-İslam birliğinin sağlanmasında önemli rol oynamıştır.

Yunus Emre Buğday Hikayesi

Köyünde çiftçilikle uğraşan Yunus, tüm köy halkı kıtlıktan etkilenince, kapısına gelen ihtiyaç sahiplerini geri çevirmeyen Hacı Bektaş Veli’nin yanına gitmeye karar verir. Yolda giderken de eli boş gitmemek adına alıç bitkisinden toplar ve götürür. Hacı Bektaş Veli’nin dergahına varır.

Hacı Bektaş Veli, Yunus’un samimiyetini ve saygılı duruşunu çok beğenir. Buğday için geldiğini duyunca da “Sorun bakalım buğday mı ister, himmet mi?” der. Yunus bu soru karşısında: “Himmet karın doyurmaz ki, köylü zor durumda ben buğday almak istiyorum” der. Israrla buğday isteyen Yunus’a buğday verilir ve geri yola çıkar. Yolda giderken buğday aldığına pişman olur ve geri dönüp Hacı Bektaş Veli’nin huzuruna çıkıp himmet istediğini dile getirir. Fakat artık çok geçtir, Hacı Bektaş Veli “Biz o anahtarı Tabduk Emre’ye verdik.” der.

Yunus Emre bunun üzerine Tabduk Emre’yi bulmak için yola çıkar. Sonunda Tabduk’u bulur ve ona bu durumu anlatır. Dergaha alınır, Tabduk Emre’nin dervişi olur ve odun taşımakla görevlendirilir. Kırk yıl odun taşıdığı dergaha bir tek eğri odun dahi sokmaz. Dergahtaki dervişlerden bazıları Yunus’un bunları dervişin kızı için yaptığı dedikodusunu yayar. Söylentilerden haberdar olan Tabduk Emre su’izan etmez ama Yunus’a şu soruyu sorar: “Yunus bakıyorum kestiğin odunların hepsi kuru, hepsi düz. Ormanda hiç mi eğri odun yok?” Gönlü güzel Yunus Emre “Ormanda eğri odun var olmasına ama sizin dergahınızdan içeri odunun eğrisi bile girmez.” der.

Bu cevap üzerine Tabduk Emre’nin beğenisi katlanır ve kızını Yunus’la evlendirir. Fakat Yunus şeyhinin kızına kendini layık görmediği için kıza elini bile sürmez. Onun tek amacı erenler mertebesine ulaşmaktı. Bu mertebeye ulaşmadığını düşünüp dergahtan ayrılır. Tabduk Emre’nin dergahından ayrı kaldığı sürede Anadolu’yu dolaşıp Hakk’ı anlatır. Söylediği şiirlerle gönülleri fetheder. Yaşadığı bazı olaylar sonucunda aslında istediği mertebeye ulaştığını anlar.

Tekrar dergaha döner, Tabduk Emre’ye mahcup olduğu için önce eşiyle görüşür. Tabduk Emre’nin onu affetmesini ister. Kadın, “Bilirsin Tabduk’un gözleri görmez, sen kapının eşiğinde bekle. O sabah namazına kalktığında kim diye sorar. Ben de Yunus derim. Eğer “Hangi Yunus?” derse çek git ama “Bizim Yunus mu?” derse seni affetmiştir.” der. Yunus karısının söylediğini yapar ve Tabduk Emre sabah namazına kalktığında ayağı Yunus’a takılınca, Yunus’un beklediği soruyu sorar: “Bizim Yunus mu?” Bunun üzerine Yunus Emre kalkar gözyaşları ile Tabduk Emre’nin eline sarılır. Böylece yeniden dergaha kabul edilir.

Yunus Emre’nin En Sevilen Şiirleri

  1. Bana Seni Gerek Seni
  2. Gel Gör Beni Aşk Neyledi
  3. Aşk
  4. Bir Kez Gönül Yıktın İse
  5. İşiten Ey Yarenler
  6. İlim İlim Bilmektir
  7. Adı Güzel Kendi Güzel Muhammed
  8. Geldi Geçti Ömrüm Benim
  9. Taştın Yine Deli Gönül
  10. Ben Gelmedim Dava İçin

Günümüzde Yunus Emre şiirleri halen çok sevilerek okunmaktadır. Şiirlerinde çok sade bir dil kullanması, halka hitap etmesi ve halkın şairi olması Yunus Emre’nin bu kadar sevilip okunmasına katkı sağlamıştır.

 Kendimi bir nokta olarak gördüğümde, bir bakmışım ki anlamlı bir cümlenin sonundayım.

(Yunus Emre)


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?