Yüksek Gişe Yapan Bilgisayar Oyunu Uyarlaması Filmler

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Oyun dünyası gittikçe gelişen bir evren haline gelmiştir. Bazı oyunlar vardır ki hikayeleri bir sinema filmi tadı vermektedir. Hal böyle olunca yapımcılar da bu tarzdaki oyunları beyaz perdeye aktarmıştır. Oyunların sinema evrenine geçişi her zaman başarılı olamasa da yüksek gişe yapan bilgisayar oyunu uyarlaması filmler de bulunmaktadır. Biz de sizler için oyunlardan uyarlanan bu filmleri listeledik. Keyifli okumalar!

1. Prince Of Persia

Yüksek Gişe Yapan Bilgisayar Oyunu Uyarlaması Filmler

1989 senesinde Prince Of Persia oyunu Jordan Mechner tarafından geliştirilmiştir. Oyunun yapımı tam olarak dört sene sürmüştür. 2003 yılında ise ünlü oyun firması Ubisoft tarafından Prince Of Persia’nın telif hakları satın alınmıştır. 2008 senesinde oyun yeni teknolojiye adapte olmuş bir sistemle tekrar yayımlanmıştır. 2010 senesinde ise Prince Of Persia sinemalarda boy göstermiştir. Mike Newell’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin senaryosu oyunun yaratıcı ekibiyle birlikte oluşturulmuştur. Film yüksek miktarda hasılat yapmıştır. Hem sinema izleyicilerinin hem de video oyuncularının dikkatini çekmeyi başarmıştır.

2. Mortal Kombat

Midway’in geliştirdiği bir dövüş oyunudur. İlk olarak 1992 yılında yayınlanmıştır. İlk zamanlar oyunda 7 karakter yer alsa da ilerleyen yıllarda karakterlerin sayısı artmıştır. Günümüzde hala Mortal Kombat serisi geliştirilmeye devam etmektedir. Bu oyun da çok kez oynanmasından ve altında bir hikaye yatmasından dolayı beyaz perdeye aktarılmıştır. Film, oyunun karakterlerinden Raiden’ın dünyayı kurtarmak için bir savaş çıkartmasını anlatmaktadır. Film beğenilince devam filmi de çekilmiştir. İkinci filmde istenen başarıyı yakalayamayan Mortal Kombat, sinemadaki serisini ikinci filmle sonlandırmıştır.

3. Lara Croft: Tomb Raider

Yüksek Gişe Yapan Bilgisayar Oyunu Uyarlaması Filmler

Tomb Raider seri şeklinde olan oyunlar arasındadır. İlk olarak 1996 senesinde piyasaya sürülmüştür. Oyun çok sevildiği için bu hikayeyle ilgili birçok ayrı külliyat çıkmıştır. Oyun dışında Tomb Raider için 5 adet kitap, 3 adet film çekilmiştir. Lara Croft: Tomb Raider ise oyunun beyaz perdeye aktarılmış halidir. Simon West’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmin başrolünde Angelina Jolie oynamaktadır. Filmin ilk gösterime giriş tarihi 30 Haziran 2001’dir. Beklenenin üstünde bir gişe başarısı yakalanmasının ardından bir devam filmi de çekilmiştir. Lara Croft: Tomb Raider’da yüksek gişe yapan bilgisayar oyunu uyarlaması filmler arasındadır.

4. Resident Evil

Japonya’da üretilmiş ve geliştirilmiş bir korku oyunudur. Oyun, kendi tarzındaki oyunlar arasında en çok oynanan oyunlar arasında gösterilmektedir. Hikayesinin sevilmesinden ve kendi tarzındaki oyunlar arasında zirveye oynamasından dolayı sinema filmi olarak da çekilmiştir. Resident Evil, 2002 senesinde sinemalarda yer almıştır. Yüksek izlenmelere ve beklenenin üstünde bir başarıya ulaşılmasının ardından ünlü bir seri film haline gelmiştir. Resident Evil serisi günümüzde altı filmlik bir seri haline gelmiştir. Serinin devam etmesi de beklenmektedir.

5. Assassin’s Creed

Yüksek Gişe Yapan Bilgisayar Oyunu Uyarlaması Filmler

Assassin’s Creed, oyun dünyasının dev serilerinden birisidir. Ubisoft’un yapımcılığını yaptığı bu oyun serisi birçok dalda ödül kazanmıştır. Hikayesinin akıcılığı ve güzelliğiyle bilinmektedir. Oyun, suikastçiler ve tapınakçılar arasında yıllarca süren bir savaşı anlatmaktadır. Assassin’s Creed, bu başarılarından sonra sinema evrenine de taşınmıştır. 2016 senesinde vizyona giren Assassin’s Creed, çok sayıda izlenmeye ulaşsa da beklentinin çok altında bir film olarak hafızalarda kalmıştır. Oyunun ve kitabın hayranlarının beklentisini karşılamayan bu film, yüksek gişe yapsa da başarısız bir film olarak sinema tarihinde iz bırakmıştır.

6. Max Payne

Max Payne’de bir seri oyunudur. Toplam 3 oyundan oluşan bu serinin ilk oyunu 2000 yılında piyasaya sürülmüştür. Hemen ardından ikinci oyunu da piyasaya çıkmış ve oyunun kendine has bir kitlesi oluşmuştur. Oyunun sevildiğini gören yapımcılar da bu hikayeyi sinema evrenine de taşıma kararı almıştır. Yönetmen koltuğunda ise John Moore oturmuştur. Film, bir dedektif olan ve ölen kızının intikamını almaya çalışan Max Payne’in hikayesini anlatmaktadır. Max Payne filmi, beklenenin üzerinde bir gişe yapmıştır. Bu başarısıyla da yüksek gişe yapan bilgisayar oyunu uyarlaması filmler arasında kendine yer bulmuştur.

7. Hitman

Yüksek Gişe Yapan Bilgisayar Oyunu Uyarlaması Filmler

Bu oyun, IO Interactive firması tarafından geliştirilmiştir. Bir suikastçinin hikayesinin anlatıldığı bir oyundur. Oyun dünyasında oldukça popüler olan Hitman, seri tarzında bir oyundur. Oyun platformlarında olan bu başarısından ötürü 2007 yılında Hitman beyaz perdeye de taşınmıştır. Xavier Gens’in yönetmenliğini yaptığı film, çekildiği bütçeye oranla yüksek bir hasılat yapmıştır. Bu başarı sonrasında filmin yapımcıları devam filminin çekilmesi yönünde karar almıştır. Hitman’in devam filmi hala çekim aşamasındadır. Uzun süredir hayranları tarafından vizyon tarihinin açıklanması beklense de belirsizlik sürmektedir.

8. Doom

1993 yılında piyasaya sürülmüş bir oyundur. ID Software tarafından geliştirilmiştir. Daha internetin yeni olarak yaygınlaşma zamanına denk gelen bu oyunun istatistikleri tam olarak belli olmasa da 50 milyon civarında bilgisayara yüklendiği söylenmektedir. 2005 yılında ise beklenmedik bir kararla Doom sinema evreninde yer almıştır. Başrolünde ünlü oyuncu Dwayne Johnson yer almıştır. Beklenmedik gişe başarısı gösteren bilimkurgu, aksiyon türündeki bu yapım izleyenlerden yüksek notlar almıştır. Filmin yönetmenliğini ise Andrzej Bartkowiak yapmıştır.

9. The Angry Birds

Finlandiye merkezli bir oyundur. İlk olarak mobil oyun olarak tasarlanan Angry Birds, ilerleyen zamanlarda diğer sistemler için de uygun hale getirilmiştir. Oyunda domuzların kuşların yumurtasını çalması, kuşların da domuzlardan intikam almasını konu almaktadır. 2016 senesinde bu oyun beyaz perdeye taşınmıştır. Animasyon türünde komedi filmi olarak sinemalarda yer almıştır. Çok fazla gişe başarısı gösteremese de The Angry Birds beklenenin üzerinde izlenme sayılarına ulaşmıştır. Bu yüzden bu film de yüksek gişe yapan bilgisayar oyunu uyarlaması filmler arasında yer almıştır.

10. Warcraft

Yüksek Gişe Yapan Bilgisayar Oyunu Uyarlaması Filmler

World Of Warcraft, en sevilen seri oyunlar arasında yer almaktadır. İlk olarak 1994 yılında piyasada yer almıştır. Oyun günümüzde hala geliştirilmeye devam etmektedir. World Of Warcraft, fantastik hikayesiyle oyuncuları kendine çekmeyi başarmıştır. 2016 yılında ise bu hikaye sinema evrenine taşınmıştır. Warcraft adıyla sinemalarda yer alan filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones oturmuştur. Eleştirmenler tarafından bu film pek sevilmese de Warcraft rekor kırarak 2 gün içerisinde 92.2 milyon dolarlık hasılata ulaşmıştır. Filmin müziklerini Ramin Djawadi yapmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!