YouTube’da Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız 10 Özellik

4 dk okuma süresi


11
12 Paylaşım, 11 puan

Bilgisayar ve telefonlarımızın başında olduğumuz her an imdadımıza YouTube yetişiyor. Eğlenceli bir platform olan YouTube’da muhtemelen ilk defa duyacağınız 10 özellik sizler için hazırlandı. 360° videolardan rengarenk çubuklara ve görmekten nefret ettiğimiz reklamlara kadar YouTube hakkında faydalı olabilecek özellikler bu yazımızda! Hazırsanız başlayalım…

1. YouTube Videosunu GIF’e Çevirin

YouTube’da Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız 10 Özellik

Son zamanlarda GIF’ler sosyal medyada en çok kullandığımız ve sevdiğimiz içerikler arasında. Kimi zaman ruh halimizi anlatan, kimi zamansa güldüren kesitleriyle videoları GIF’e dönüştürmek artık çok kolay. Sevdiğiniz veya beğendiğiniz bir video bölümünü GIF’e çevirmek istiyorsanız, tek yapacağınız şey URL’nin başına “gif” eklemek. Böylece GIF haline getirdiğiniz kısmı istediğiniz yerde paylaşabilir ve kullanabilirsiniz!

2. Youtube Kapak Resmi İndirin

Youtube kapak resmi indirme

Youtube’da beğendiğiniz bir video kapak fotoğrafı için, gerek duyulduğunda indermenin çok basit bir yolu bulunuyor. 1280 x 720 piksellik bir youtube kapak fotoğrafını sadece id alanını değiştirerek indirebiliyorsunuz. Örneğin; (https://www.youtube.com/watch?v=XGTi3FrC8es) videosundaki id kısmını kopyalayıp, (http://img.youtube.com/vi/XGTi3FrC8es/maxresdefault.jpg) kalın yazılmış yere yapıştırdıkran sonra linke girdiğinizde hd kalitede kapak resmine ulaşıyorsunuz. Video sonuna eklenen “/maxresdefault.jpg” ifadesi ise görselin en kaliteli ve en büyük fotoğrafı almanızı sağlıyor. Son kısmı “/1.jpg” “/2.jpg” veya “/3.jpg” şeklinde değiştirmeniz video içerisindeki farklı zamanlardan çekilen görselleri indirmenizi sağlar.

3. Videoda Çalan Müzikleri Bulun

Videoda duyduğumuz ve yorumlarda aradığımız ama bir türlü bulamadığımız o hüsran dolu an hepimizin başına gelmiştir. Fakat birçoğumuz videodaki müziklerin açıklama kısmında yer aldığını bilmiyoruz maalesef. İçerik üreticileri, her parçanın bir telif hakkı olduğu için bunu açıklama kısmında belirtmek veya yazmak zorundalar. Açıklama kısmında “Daha Fazla Göster” ibaresine tıkladığımızda videoda çalan bütün müzikleri görebiliriz.

4. Videonun Belli Bir Dakikasını Paylaşın

YouTube’da Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız 10 Özellik

Hepimiz video izliyor olduğumuzda arkadaşımıza o videonun bir bölümünü göndermek isterken istediğimiz bölüm kısmının problemini yaşamışızdır. Arkadaşlarımızın da o uzun videonun istediğimiz saniyesine gelmesi çok kolay olsa da psikolojik olarak uzun bir iş olarak görülür. Arkadaşımıza veya tanıdığımıza bir videonun belirli bir anını göndermek istiyorsanız ona 50. saniyeye bakın demek yerine oynatma çubuğuna sağ tıklayarak ikinci seçeneği seçebilir ve arkadaşınız URL’ye tıkladığında o saniyeden başlamasını sağlayabilirsiniz.

5. YouTube Videolarını MP3 Olarak İndirin

Bir YouTube videosunu MP3 olarak indirmenin en kolay yolu MP3 dönüştürücüler. Tabi birçok MP3 dönüştürücü site var fakat önereceğimiz hizmet telif haklarından etkilenmiyor. Kullandığımız hizmeti ansızın “Error” olarak görmek hoşumuza gitmez elbette. Bunun için de yapacağınız tek şey Google’da “YouTube mp3” aratarak ilk çıkan siteye tıklamanız ve video linkini oraya yapıştırmanız. Mobilde ise MYT Müzik gibi uygulamaları kullanarak videoları MP3’e dönüştürüp indirebilirsiniz.

6. Can Sıkıcı Reklamlardan Kurtulun

YouTube’da Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız 10 Özellik

Video izlerken belirli dakikalarda bulunan, YouTube’da gezinirken sürekli ilk saniyelerde çıkıp ‘bir bitmedin be!’ dedirten ve fazlasıyla sabrımızı zorlayan o reklamları bilirsiniz. Hepimizi bunaltan videoların başında ve ortasında çıkan reklamları engellemek mümkün. Tarayıcınıza ekleyeceğiniz AdBlock for YouTube eklentisi sizi bunaltıcı reklamlardan kurtarıyor. Evet, artık videoları reklamsız ve kesintisiz bir şekilde izleyebilirsiniz!

7. Oynatıcınızı Renklendirin

Çoğunluğumuz YouTube’un klasik ve sıkıcı temasından bıkmışızdır. Sürekli aynı şeyleri görmek bizi sıkıyor fakat ufak bir değişiklik içten içe şaşırmamızı sağlıyor ve enerjimizi yükseltiyor. İşte bu özellik tam da sizin gibilere göre. Video izlerken biraz gözlerinize renk katmak ve neşelenmek için bu gizli özelliği kullanabilirsiniz. Videoyu durdurup klavyeden “awesome” yazdığımızda oynatıcı çubuğunun rengarenk olduğunu göreceğiz. Dikkatinizi dağıtabilir, bizden söylemesi!

8. YouTube’u Koyu Temada Kullanın

YouTube’da Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız 10 Özellik

Telefon ve bilgisayar ekranları gözlerimizi çok yoruyor, bu konuda hepimiz hemfikiriz. Hele o AMOLED ve IPS ekranların beyaz pikselleri fark etmesek de gözlerimizi çok yoruyor. Youtube’da gezinirken pek farkında olmasak da oldukça fazla vakit geçiriyoruz. Birçoğumuz geceleri de YouTube kullanıyor. Bu zararı en aza indirmek için koyu renk olarak kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Bu özelliği kullanmak isterseniz ayarlardan YouTube’un koyu tema özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda çok havalı ve yaratıcı olduğunu göreceksiniz!

9. 360° Deneyimi Edinin

Youtube’da muhtemelen ilk defa duyacağınız 10 özellik listemizden en özeli 360° özelliği. Evden çıkmadığımız günlerde bir nebze tedavi niteliğindeki bu özellik, sizlere farklı ve eğlenceli bir deneyim sağlayacak. Oturduğumuz yerden veya dışarı çıksak bile gidemeyeceğimiz yerlere gitmek hiç de fena fikir değil. Hayalinizdeki yerleri bu özellik ile istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Teknolojinin bu nimetlerinden fazlasıyla yararlanmak gerek! Gezmek veya deneyimlemek istediğiniz yerin sonuna “360” ekleyerek bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Örnek: Eiffel 360, Lunapark 360.

10. Klavye Kısa Yolları Kullanın

YouTube’da Muhtemelen İlk Defa Duyacağınız 10 Özellik

Youtube video platformunun bize sağladığı kolaylıklardan bir tanesi de klavye kısa yolları! Birkaç tuş ile zaman kazanabileceğimiz ve gezinmemizi hızlandıracak kısa yolları, kullanmaya alıştığınızda sizlere çok büyük kolaylık sağlayacak. Hoşunuza gitmese bile denemenizi tavsiye ederiz. Kısa yollardan birisi mutlaka işinize yarayacaktır. Aşağıda derlediğimiz Türkçe tablodan yararlanarak bu kısa yollara ulaşabilirsiniz.

K = Durdurma ve Oynatma | J = 10 saniye geri alma | L = 10 saniye ileri sarma | M = Sesi kapatma | Numara 0 = Videonun başına atlama | 1’den 9’a kadar olan rakamlar = Videonun %10 ve %90’ı arasındaki bir zamana atlama | (+) = Yazı boyutunu büyütme | (-) = Yazı boyutunu küçültme


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!