Yolculuk Tutkunuza İlham Verecek En İyi Seyahat Filmleri

5 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Seyahat etmek ne kadar eğlenceliyse onunla ilgili film izlemek de bir o kadar güzeldir. Bu filmler yoldaki ilham kaynağınız olmaya kararlıdır ve birçok insanın hikâyesini evinize getirmektedir. İzledikten sonra muhtemelen kendinize bir rota oluşturacağınız ve sizi içine alan bu filmleri birkaç saatliğine bile izleseniz özgürlük kavramınız değişebilir. Sizler için yolculuk tutkunuza ilham olacak ve gezme imkanı verecek en iyi seyahat filmleri listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Gezgin Pantolon Kardeşliği

Yolculuk Tutkunuza İlham Verecek En İyi Seyahat Filmleri

Doğduklarından beri hiç ayrılmayan ve ilk kez bir yaz tatilini birbirlerinden ayrı geçiren dört arkadaşın güzel yaz hikayesini anlatmaktadır. Bu kızlar rastgele bir pantolon alırlar ve farklı vücut yapılarına sahip oldukları için bu durumu harika bulurlar. Bu pantolonları aralarındaki arkadaşlık bağının bir simgesi olarak kullanmaya karar verirler. Seyahat tutkunuzu ele geçirecek ve sizi bambaşka diyarlarda farklı duygular hissettirecek bu film 2005 yılında vizyona girmiştir. Bu film her yaştan izleyici için çekici olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Hayallerinizi gerçekleştirmeye iten ve yolculuk tutkunuza fazlasıyla ilham verecek en başarılı ve en iyi seyahat filmleri arasında yerini almıştır.

2. 180 Derece Güney

Film Patagonya’ya yolculuğu anlatmaktadır. Sörf, dağcılık, doğayla iç içe yaşam ve harika müzikler eşliğinde seyahat eden bir grup arkadaşın maceraları belgesel tarzında filme uyarlanmıştır. Patagonya’nın muhteşem doğasını görebileceğiniz 180 derece Güney adıyla gösterilen yapım ekstrem sporlara da göz kırpmaktadır. Kaşifler yol boyunca gördükleri en büyük dalgada sörf yapmış tırmanış sırasında Paskalya Adası’nda karaya oturmuştur. Ülkeye kaya tırmanışı ve sörf aşkıyla gelmişlerdir sonrasında ise mekana duydukları sevgi kalplerine işlemiştir. Sonrasında vahşi yaşam deneyimini her şeyin üzerine koymuş servetlerini Patagonya’yı korumak için kullanmaya başlamışlardır.

3. Tibet’te Yedi Yıl

Yolculuk Tutkunuza İlham Verecek En İyi Seyahat Filmleri

1997 yılında gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde Haller’in arkadaş bulduğunu ve bu yolculukta egolarından sıyrılıp kendi içinde yaptığı yolculuğunu görmek mümkündür. Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer’in amacı Himalayalar’a tırmanmaktır. 1939’da Harrer, Almanlarla yapılan savaş sırasında İngilizler tarafından rehin alınmış fakat bir şekilde kaçmayı başarıp Lhasa şehrine ulaşmıştır. Burada tanıştığı Dalai Lama ve ondan öğrendikleri bu dağcının hayatını oldukça değiştirmiştir. Harrer Budist felsefesini anlamaya ve kavramaya başlamıştır. Her hücrenizi etkise altına alan bu filmde kendinizle yüzleşme imkanı bulabilir gezi rehberinize muhteşem bir ülke daha ekleyebilirsiniz.

4. Dünyanın Sonundaki Karşılaşmalar

Film, yapımcısı Werner Herzog’un Antarktika’ya yolculuğu sırasında çekimlerine yansıyan özel görüntüler ve değerlendirmelerden oluşan heyecan verici bir belgeseldir. Herzog ve görüntü yönetmeni Peter Zeitlinger, orada yaşayan ve çalışan insanlarla tanışmak ve kıtanın eşsiz yerlerinin görüntülerini yakalamak için Antarktika’ya gitmiştir. Herzog’un sesli anlatımı, filminin penguenler hakkında tipik bir Antarktika filmi olmayacağını, insanları ve ülkeyi keşfedeceğini açıkça belli etmektedir. Film sürecinde hayvan bilimci Olav’ın denetlediği bir fok kampının yanında seyahat edip, yapımcı Henry’e dalış kampında katılırlar ve ünlü biyologlar ile röportajlar yaparlar.

5. Yolda

Yolculuk Tutkunuza İlham Verecek En İyi Seyahat Filmleri

Yolda Jack Kerouac’ın aynı isimle yazılan romanından uyarlanmıştır ve dönem kuşağının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kerouc 3 yıldan fazla bir süredir Amerika Birleşik Devletleri’nde yolculuk sırasında başından geçen deneyimlerini yazmış ardından bu hikaye filme dönüşmüştür. Bir yol öyküsü olan yapımda New Yorklu genç yazar Sal Paradise babası öldükten sonra eski sabıkalı Dean Moriarty ve onun eşi Marylou ile tanışır. Sınırları olan bir hayata mahkum olmamak için bütün bağlarını koparan iki arkadaş, yanlarına Marylou’da alıp yola çıkarlar. Özgürlüğü seven bu üç genç Dünya’yı gezerken kendilerini de bu yolda keşfetme imkanını yakalarlar.

6. Özgürlük Yolu

Film, 1940’ta Sovyet Rusya’daki Sibirya çalışma kampından kaçtıktan sonra Hindistan’a 4.000 mil yürüyen esirlerin serüvenini ve yaşadıkları zorlukları başarılı bir şekilde anlatan yol öyküsüdür. Doğaya yenik düşmemek için verilen üstün mücadeleyi konu almaktadır. Gerçek olaylardan uyarlanan ve büyük bir oyuncu kadrosuna sahip olan bu film ekibindeki başarılı oyuncularıyla hikayesini daha da ilginç hale getirmektedir. Bu reel yolculuk hikayesi, özgürlüğüne kavuşmak için olduğu yerden kaçan bir mahkumun macerasını ve dramını zekice anlatır. Bu epik öykü doğaya karşı savaşanların çilesini, soğuğu, açlığı ve susuzluğu sonuna kadar iliklerinizde hissetmenize yardımcı olmaktadır.

7. Kızgın Güneş

Yolculuk Tutkunuza İlham Verecek En İyi Seyahat Filmleri

Diane Lane tarafından canlandırılan San Francisco’lu yazar Frances Mayes’in görünüşte mükemmel olan hayatı, ani olaylarla ve beklenmedik bir anda sarsılmıştır. Bir partide kitabının eleştirilmesinden hoşlanmayan başka bir yazar, Frances’e kocasının kendisini aldattığını söylemiştir. Boşanma süreci ana karakteri derinden etkilemiştir ve artık kitap yazamaz hale gelmiştir. Hatta en yakın arkadaşı, bir lezbiyen olan Patty bile Frances’in artık neşelenemediğini ve hep mutsuz olduğunu düşünmüştür. Arkadaşı sayesinde tatile gitmeye ve yeniden başlamaya karar vermiş, hayatında temiz bir sayfa açmıştır. Kader de ona rehberlik etmiş, bu zorlu süreçte tüm dilekleri gerçekleşmiştir.

8. Son Yolculuk

Ana karakterin motosikletle konfor alanından çıktıktan sonra yaşam anlayışlarındaki değişimi ve geçmişle yüzleşmelerini anlatan bir yol hikayesidir. 2008 yılında vizyona girmiştir. Bu film size bir gününüz, bir haftanız veya bir ayınızın kaldığını öğrenseniz, ne yapardınız sorusunu açıkça sorgulatmaktadır. Joshua Jackson hayat verdiği genç bir ilkokul öğretmeni olan Ben, kanser nedeniyle ancak iki yıl yaşayabileceğini fark eder ve her şeyi bir kenara atıp bir motosiklet satın alır. Toronto’dan Vancouver’a bir haftalık bir yolculuk yapmış yaklaşık 4.500 kilometre yol gitmiştir. Seyahat tutkunuza ilham verecek izlediğiniz anda bavul yapmanıza sebep olan en iyi seyahat filmleri arasındadır.

9. Cennet Yolcuları

Martin ve Rudi isimli kanser hastası iki gencin, hastanede ileri bir hastalık evresinde olduklarını öğrenmelerinin ardından olay örgüsü gelişmektedir. Bu talihsiz durumu alkolle boğmak istercesine, içip deniz kenarında son bir yolculuğa çıkmaya karar vermişlerdir. Yolculukları için bir araba bulmayı kafalarına koyarlar ve bir Type 60 Mercedes çalıp hayatlarının seyahatine çıkarlar. Masum düşüncelerle çıktıkları bu yolculukta çaldıkları arabanın bir grup gangstere ait olduğunu ve torpido gözünde silah olduğunu öğrendiklerinde ise işler karışır ancak olanlar olmuştur. Sizi seyahat etmeye teşvik edecek bu film ufkunuzu genişletecek ve sizi yeni yerler keşfetmeye itecektir.

10. Roma Tatili

Yolculuk Tutkunuza İlham Verecek En İyi Seyahat Filmleri

Samimi içinizi ıstan masum bir romantizm filmidir. Hayatını kurallara göre yaşamak zorunda kalan Prenses Ann, Avrupa seyahatinin gergin ritminden bıkmış ve sonunda Roma’ya gelmiştir. Yaşı gereği hayatını mutlu ve çılgın bir şekilde geçirmek istediğini kendi kendine itiraf etmiştir. Prenses bir gece ansızın kimseye haber vermeden sarayı terk etmiş ve bankta uyuyakalmıştır. Genç kadının bu bankta şansı yaver gitmiş ve yardımsever bir adam onu eve götürmüştür ama bu durum genç kadına henüz farkında olmadığı acı bir bedele mal olacaktır. Ülkenin en ünlü gazetecilerinden Joe Bradley’in evinde yaşar. Ertesi günse tüm şehir prensesin ortadan kaybolduğu haberiyle çalkalanmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!