Gezginler Tarafından Seyahat İle İlgili Söylenmiş Özlü Sözler

5 dk okuma süresi


13
14 Paylaşım, 13 puan

Gezginler ve kaşifler tarafından söylenen özlü sözler günümüzde bile seyahat etmek isteyenleri teşvik etmektedir. Bu sözler yeri geldiği zaman bilgelik, yeri geldiği zaman motivasyon sağlarlar. Seyahat etmenin bir birey için ne denli faydalı olabileceği, insanların kişisel gelişimi açısından farklı kültürlerle etkileşimin ne denli önemli olduğunu belirten ifadelerde saklıdır. Gezginler tarafından seyahat ve gezmek ile ilgili söylenmiş özlü sözler bu içerikte sizler için sıralandı. Keyifli okumalar!

1. Ibn Battuta

Gezginler Tarafından Seyahat İle İlgili Söylenmiş Özlü Sözler

Tüm zamanların en büyük seyyahlarından biri olarak kabul edilen Faslı Ibn Battuta Afrika, Asya ve Avrupa’nın İslami bölgelerini gezmiştir. Bilgiye olan açlığı onu Kuzey Afrika’ya, Mısır’a, İran’a ve Afganistan’a götürmüştür. Hindistan, Çin ve Maldivlere gidebilmek için Himalayaları aşmıştır. Yolculuğunun kayıtlarını Rihla adı verilen bir kitap ile ölümsüzleştirmiştir. Seyahat ile ilgili en çok bilinen sözü “Seyahat etmek sizi önce sözsüz bırakır daha sonra ise sizi bir hikâye anlatıcısına dönüştürür.” olmuştur. Ibn Battuta burada gezdikçe görülen şeylerin kendisini nasıl hayrete düşürdüğü daha sonra da gördüklerinin hikâye anlatırken kendisine ne derece yardımcı olduğunu belirtmek istemiştir.

2. Xuanzang

Tüm zamanların en büyük Asyalı gezgini olarak kabul edilen Xuanzang Çinli Budist bir keşişti. Budizm’in kökenini bulmaya çalışırken Khyber Geçidi’nden Hindistan’a geçmeyi başaran Xuanzang’ın seyahati 17 yıl sürmüştür. Batı’ya Yolculuk adlı kitabında Hindistan’ın sosyal yapısı, hükümdarları ve mimarisiyle ilgili bilgiler verir. Yolculuğu ile kayıtları o kadar tutarlıdır ki 19 ve 20. yüzyıllarda bilim insanları onun gittiği yolda antik sahalar bulmuşlardır. İçindeki seyahat tutkusunu “Batı’ya giderken ölmeyi Doğu’da kalırken yaşamaya tercih ederim.” sözleriyle anlatmıştır. Gezginler tarafından seyahat ile ilgili söylenmiş günümüzle ilişkisi kurulabilen özlü sözler arasında bulunmaktadır.

3. Marco Polo

Gezginler Tarafından Seyahat İle İlgili Söylenmiş Özlü Sözler

1270’li yılların başında İtalyan kâşif Marco Polo babası ve amcası ile Asya’yı keşfetmek üzere yola çıkmışlardır. En bilinen gezginlerden biri olan Marco Polo İran, Afganistan, Moğolistan ve Çin’i gezmiştir. Gezdiği rota günümüzde İpek Yolu olarak bilinmektedir. Pekin’e yerleşen Marco Polo Çin’in diğer kısımlarına, Burma ve Hindistan’a da geziler yapmıştır. Singapur, Sumatra ve Hindistan’ı gördükten sonra İtalya’ya geri dönmüştür. Dünya’nın Harikaları adlı kitabında 26 yıllık seyahatini anlatmıştır. Marco Polo’nun ne kadar gezdiğini en iyi anlatan söz ölüm döşeğindeyken söylediği “Gördüklerimin yarısını inanılmayacağı için yazmadım.” olmuştur.

4. Vasco Da Gama

Deniz rotalarıyla Avrupa ve Avrupa’yı birbirine bağlayan ilk insan olmuştur. 1498 yılında Vasco de Gama Hindistan’ın güney batısında yer alan Kerala krallığına gitmiştir. Portekiz kâşif Atlantik Okyanus’unu geçmiş ve Avrupa’nın deniz seyahatlerine olan ilgisinin artmasını sağlamıştır. Kendisi ayrıca Ümit Burnu’na yelken açan ilk gezgindir. Vasco Da Gama seyahatleriyle ilgili “Karanlıktan korkmuyorum, ölüm benim için yaşanmayan bir ölüme kıyasla daha iyi bir seçenektir.” diyerek gezginler tarafından seyahat ile ilgili cesaretle söylenmiş özlü sözler arasında yer almıştır. Vasco Da Gama’nın yolculukları kitaplaştırılmıştır.

5. Cristopher Columbus

Gezginler Tarafından Seyahat İle İlgili Söylenmiş Özlü Sözler

Cristopher Columbus tıpkı Vasco Da Gama’nın yaptığı gibi Hindistan’ı keşfetmek istemiştir. İtalyan kâşif batıya yelken açarak doğu ülkelerine daha iyi bir rota bulmak amacıyla dünyanın etrafında bir tur atmak istemiştir. Ancak Hindistan yerine kendini Bahamalarda bulmuştur. Daha sonra aynı rotayı kullanarak yaptığı yolculuklarla Amerika kıtasını keşfetmiş, Atlantik Okyanusu’nu birkaç kez geçerek Avrupa ve Amerika kıtaları arasında ticaret bağlantıları oluşturmuştur. En bilinen sözü “Kişi, ancak tüm engelleri ve dikkati dağıtan şeyleri aşarak, hatasız olarak seçtiği hedefe veya varış noktasına ulaşabilir.” olmuştur.

6. Amerigo Vespucci

Amerika kıtası İspanyol kâşif Amerigo Vespucci’nin adıyla isimlendirilmiştir. Güney Amerika’nın doğu sahillerinin büyük kısmını keşfeden Vespucci, Amerika’nın bir kıta olduğunu ve Asya kıtasıyla ile ilgili bir bağlantısı olmadığını öne sürmüştür. Amazon nehriyle ilgili de keşifler yapan Vespucci, İspanya ve Portekiz’den Amerika kıtasına çok sayıda sefer düzenlemiştir. “Ticareti bırakmaya ve amacımı daha övgüye değer ve istikrarlı bir şeye sabitlemeye karar verdim; dünyanın bir bölümünü ve harikalarını görmeye gitmek için hazırlık yaptım.” diyerek seyahatlerinin onu nasıl değiştirdiğini ve geliştirdiğini belirtmiştir.

7. James Cook

Gezginler Tarafından Seyahat İle İlgili Söylenmiş Özlü Sözler

Kaptan James Cook, Doğu Kanada’nın haritasını çıkaran ve Pasifik bölgesine üç sefer düzenleyen kaşiftir. Bu yolcuklarında Avustralya’yı, keşfetti Yeni Zelanda ve Hawaii’yi dolaşarak binlerce kilometre yol kat etti. Başka hiçbir kâşif Kaptan Cook kadar kapsamlı seyahat etmemiştir. Artık adını bir uzay mekiğine vermiş olan HMS Endeavour gemisiyle yedi kıtanın hepsini gezdi, iki kutbu da geçti ve tüm okyanusları dolaştı. “Başkalarının yapamayacağınızı söylediğini yapın ve bir daha asla onların sınırlamalarına dikkat etmeyeceksiniz.” diyerek başına buyruk olmanın gezginler için ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir.

8. Charles Darwin

Her ne kadar dünya Darwin’i bilim camiasına damga vuran Türlerin Kökeni kitabıyla tanısa da kendisi HMS Beagle adlı keşif gemisinin ekibinin bir parçasıydı. Genç Darwin Atlantik ve Hint Okyanusu etrafında seyahat ettikten sonra Yeni Zelanda ve Avustralya’ya gitti. Seferleri esnasında tuttuğu günce Beagle’ın Seyahatleri olarak yayınlandı. Zamanının çoğunu hayvanları incelediği Pasifik Okyanusu’ndaki Galapagos Adası’nda geçirdi. Darwin’in hem bir bilim insanı hem de kâşif olarak söylediği “Bir saatini boşa harcama cüret eden bir insan, hayatın değerini keşfetmemiştir.” sözü gezginler tarafından seyahat, keşif ve araştırma ile ilgili söylenmiş özlü sözler arasında yer alır.

9. Mark Twain

Yazar olmadan önce nehir vapurlarında ve madenlerde çalışan Amerikan edebiyatının babası olarak anılan Mark Twain seyahatten kendi payını almıştır. “Seyahat etmek; önyargı, bağnazlık ve dar kafalılık için en etkili ilaçtır. İnsanlar ve çevre hakkında geniş, sağlıklı ve güzel düşüncelere sahip olmak için dünyanın bir köşesinde bitki gibi yaşamakla elde edilmez.” diyerek seyahatin çağdaş bir hayat görüşü için ne kadar önemli olduğunu belirtir. Seyahatleri sıralarında Kudüs’e, Alplere, Avrupa ülkelerine ve Hindistan’ı gezmiştir. Mark Twain dünyanın bir kitap olduğunu ve seyahat etmeyen sadece tek bir bölüm okuduğunu söyler.

10. Ferdinand Magellan

Gezginler Tarafından Seyahat İle İlgili Söylenmiş Özlü Sözler

Magellan, dünyayı dolaşmak ve başkalarının da gezegenin çevresini dolaşmasına yardımcı olacak deniz yolları bulmak için yolculuğa çıkan ilk insandı. Portekizli kâşif aynı zamanda Kuzey ve Güney Amerika’da yolunu bulan ve Pasifik Okyanusu’na ulaşan ilk kişiydi. Pek çok ilke imza atan Magellan seyahat hakkında “Deniz tehlikelidir ve fırtınaları korkunçtur ancak bu sebepler hiçbir zaman karada kalmak için yeterli olmamıştır. Vasat insanların aksine gözü pek ruhlar imkânsız görünen şeylere karşı zafer ararlar. Tüm çabaların en cüretkarı karanlık geleceği korkmadan karşılamak ve bilinmeyeni fetih etmektir.” demiştir. Bu sözleriyle seyahate ve keşif güdüsünün kendisi için ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
25
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!