Gizemli Ülke Hindistan’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

4 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Başka ülkeler ve farklı kültürler görmek, oralarda anılar biriktirmek hepimizin severek yaptığı ve yapmayı çok istediği aktivitelerdendir. Farklı kültür denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden birisi olan Hindistan da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Gizemli ülke olarak bilinen Hindistan’da gezilip görülmesi gereken yerler listemizi sizin için hazırladık. Eğer siz de turistik gezileri seviyorsanız bu içeriğimize bayılacaksınız. Keyifli okumalar dileriz!

1. Munnar

Gizemli Ülke Hindistan’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Munnar, genellikle İngilizlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir turistik yerdir. Yeşil manzarasıyla Munnar, harika bir doğa alanıdır. Aynı zamanda bu yerin romantik bir yüzü de vardır. Munnar, yeni evli çiftlerin balayı tatili için tercih ettiği yerlerden birisidir. Hindistan’ın Keşmir’i lakabına sahip olan bu güzel yer Hindistan’a giden turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Şehir yaşamının dışında bir yer olarak da bilinmektedir. Çay tarlalarının ve oldukça serin bir iklimin boy gösterdiği Munnar, gizemli ülke Hindistan’da kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

2. Jaipur

Jaipur, pembe şehir lakabıyla Hindistan’ı ziyaret eden turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Hindistan’ın eski kraliyet ailesi hala bu şehirde yaşamaktadır. Şehir oldukça renkli bir görüntüye sahiptir. Bir gözlemevi olan Jantar Mantar’da burada bulunmaktadır. Jantar Mantar, Unesco onaylı bir gözlemevidir ve izleyiciler bu noktadan yıldızların verdiği güzel görüntüyü seyredebilir. Jaipur, Hindistan efsanelerine konu olan Govind Dev Ji Tapınağı da bu şehirde bulunmaktadır. Jaipur, Hindistan’a giden turistlerin ilk önce ziyaret ettikleri yerler arasında ilk sıralardadır.

3. Tac Mahal

Gizemli Ülke Hindistan’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Kökü 1631 yılına dayanan bir anıt mezardır. Babür İmparatoru Şah Cihan’ın 1631 yılında ölen eşi anısına eski başkent Agra şehrine yapılmış bir anıttır. Yapımında binlerce sedef, akik ve firuze kullanılmıştır. Tac Mahal, Hindistan’a dair bilinen yerler arasında en ünlü olanıdır. Dünyanın yedi harikasından birisi olan bu yapı, aşk uğruna yaptırılmış fazlasıyla pahalı bir anıttır. Yapımında günümüzün parasıyla 1.062.834.098 dolar harcanmıştır. Hindistan’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız Tac Mahal, diğer ziyaretçilerin de yaptığı gibi gidip kesinlikle görmeniz gereken yerlerdendir.

4. Bombay

Hindistan’ın en büyük şehridir. Dünya sıralamasında da en büyük dokuzuncu şehirdir. Nüfusu yaklaşık olarak 13 milyondur. Bir ada üzerinde olan Bombay, dünyanın en kalabalık şehirlerindendir. Bombay ticaret, kültür ve finans yönleriyle ünlenmiş bir şehirdir. Büyük bir kitleye sahip Hindistan sineması olan Bolywood bu şehirde yer almaktadır. Hindistan ile alakalı her filmde veya belgeselde görebileceğiniz ünlü liman da bu şehirde yer almaktadır. Hint bağımsızlığının önemli bir şehri olarak görülen Bombay, gizemli ülke Hindistan’da gezilip görülmesi gereken yerler listenizde mutlaka olmalı.

5. Pondicherry

Gizemli Ülke Hindistan’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Hindistan’ın en sanatsal yeri olarak geçen Pondicherry, 1954 yılına kadar Fransa hakimiyeti altındaydı. Bu yüzden bu bölgede Tamilce dilinin yanında Fransızca dili de hala en çok konuşulan diller arasında görülmektedir. Daha çok emekli şehri olarak da bilinen Pondicherry, Hindistan’da dinlenmek için olabilecek en iyi konum olarak gösterilmektedir. Tropikal ve kuru bir iklime sahip olmasından dolayı genellikle sıcak bir havanın hakim olduğu bir yerdir. Pondicherry, gizemli ülke Hindistan’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

6. Bangalore

Hindistan’ın en ışıklı ve teknolojik yeri denildiğinde akla Bangalore gelmektedir. Lüks alışveriş merkezlerinin ve lüks restaurantların bulunduğu Bangalore, Hindistan’ın New York’u olarak adlandırılmaktadır. Genç turistlerin en çok ilgi gösterdiği yer olan bu şehir, kalabalıklığıyla da ünlüdür. Şehrin bu dinamik ve hızlı yaşamının yanı sıra tarihi bir boyutu da vardır. Bangalore Sarayı, Cubbone Parkı gibi yapılar da burada bulunmaktadır. Hindistan ziyareti yapanların eğlence için tercih ettiği ünlü mekanlar ve lüks oteller bu şehirde bulunmaktadır.

7. Ooty

Gizemli Ülke Hindistan’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Ooty, şehirden uzak ve yeşilliğin bol olduğu sıcaklardan uzak bir yerdir. Daha çok sakin aktivitelerin yapıldığı Ooty, ünlü çikolataları ve balmumu müzesiyle meşhurdur. Ooty’de zaman geçirmek için at binmek, doğa yürüyüşü yapmak gibi aktiviteler yapılmaktadır. Yaz aylarında Ooty’de, bir yaz festivali de düzenlenmektedir. Ülkenin dört bir yanından yerliler ve başka ülkeden gelen ziyaretçiler bu festivale katılım sağlamaktadır. Ayrıca Doddabetta tepesinin zirvesinde inanılmaz bir manzara bulunmaktadır. Bu alanda harika turist fotoğrafları çektirmek mümkündür.

8. Delhi

Delhi, Hindistan’ın başkentlerinden birisidir. Hindistan’ın en kalabalık ve aktif şehirlerinden birisi olduğundan dolayı insanlar sokakta hızlı yürümekte bile zorlanmaktadır. Yaz aylarında fazlasıyla yüksek bir sıcaklığa sahip olan Delhi, kış aylarında da soğuk bir havaya sahiptir. Lüks mimarili yapıların ve lüks otellerin bulunduğu bu şehrin de tarihi bir yüzü vardır. Eski Delhi olarak adlandırılan yer, tamamiyle antik yapıların olduğu ve tarihi mimarilerin bulunduğu bir alandır. Ülkenin en ünlü tapınakları burada bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu tapınaklara giderek meditasyon yapmaktadır.

9. Mysore

Chamundi Tepeleri’nin eteklerinde bulunan Mysore, en ünlü turistik yerlerdendir. Kum Heykeli Müzesi, Gotik St Philomena Katedrali, Lalit Mahal Palace Oteli gibi ünlü mimari yapılar bu şehirde bulunmaktadır. İngiliz kültürü esintilerinin en çok bulunduğu yer Mysore’dir. Buna örnek olarak güzel mimarisiyle bilinen Lalit Mahal Palace, beş çaylarıyla ünlü bir oteldir. Ünlü Dasara Festivali, eylül aylarında Mysore’de yapılmaktadır. Tarihi bir yapı olan Mysore Sarayını da kesinlikle ziyaret edilmesi gerekilen yerler arasında gösterilmektedir.

10. Pune

Gizemli Ülke Hindistan’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Bir eğitim şehri olarak bilinmektedir. Bisikletlerin yoğun olarak kullanıldığı ve daha çok öğrencilerin bulunduğu Pune, genç turistlerin ziyaret etmeyi en sevdikleri yerler arasındadır. Ünlü Pune Üniversitesi de burada bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bir yer olan ve yangında büyük bir zarar gören Shaniwar Wada Sarayı da mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Hindistan’ın daha çok eğitim ve kültür yüzü olarak görülen Pune, ünlü 3 Idiots filminde bahsedilen okulların bulunduğu şehirdir. Burası da gizemli ülke olan Hindistan’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!