Yeryüzündeki İyilik Meleklerinden Olan Hayvansever Ünlüler

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Ünlülerin, yani kamera önündeki insanların hayatlarında olup biten her şey toplumu etkilemektedir. Bu listedeki ünlüler arasında birçok hayvana yuva açıp, onların haklarını korumanın yanında ayrıca vejetaryen ve veganlığı da yaşam felsefesi haline getirmiş insanlar vardır. Kozmetik sektöründeki hayvan deneylerini, çevre kirliliğinden ve yasak avcılıktan ötürü tükenen soylarını koruma odaklı birçok farklı konuda ve kuruluşta yer alarak, hatta bağışlar yaparak destek olmaktadırlar. Biz de yeryüzündeki iyilik meleklerinden olan ve hayvansever yönüyle örnek olan ünlüler listesini çıkardık. Keyifli okumalar!

1. Şevval Sam

Yeryüzündeki İyilik Meleklerinden Olan Hayvansever Ünlüler

Yeryüzündeki iyilik meleklerinden birisi olan Şevval Sam, hayvansever ünlüler arasında kendisini göstermektedir. Oyuncu ve müzisyen Şevval Sam sadece mesleği ile değil toplumsal olaylara olan duyarlılığı ile de gündeme gelen bir sanatçıdır. Özellikle hayvan hakları konusundaki duyarlılığı bilinen Sam’ın kalbi kediden ineğe, ördekten kuzuya kadar tüm hayvanlara açıktır. Sadece evinde beraber yaşadığı hayvanlara değil tüm hayvanlara karşı sevgi dolu olan Şevval Sam hayvanlar için onların enerji kaynağı olduğunu söylemektedir. Ayrıca Şevval Sam, hayvanlar ile olan fotoğraflarını sık sık sosyal medya hesabından paylaşmaktadır.

2. Mert Fırat

1981 yılı Ankara doğumlu Mert Fırat, sinema ve televizyonda aldığı rollerle kariyerini zirvelere taşımıştır. Başarısını ve yakışıklılığını bir yana koymak gerekirse, Mert Fırat sosyal konulardaki duyarlı tavrıyla da beğeni toplayan, sevilen bir ünlüdür. Yardımseverliği, hayvanseverliği ve toplumsal olaylara karşı sessiz kalmayışı ile tüm Türkiye’de kalpleri fethetmiştir. Hayvan haklarına ve hayvana şiddete karşı yapmış olduğu sert paylaşımlar ile dikkat çekmektedir. Sosyal medya hesabından sevimli dostları, köpeği ve kedisinin fotoğraflarını paylaşmayı ihmal etmemektedir. “Satın Alma Sahiplen” kampanyasının en önemli yüzlerinden birisidir.

3. Ryan Gosling

Yeryüzündeki İyilik Meleklerinden Olan Hayvansever Ünlüler

Rryan Gosling harika kişiliğinin yanı sıra, hayvanlara karşı oldukça büyük bir sevgi duymaktadır. Hayvan haklarının korunmasına yönelik destek vermektedir. Hayvan satın almak yerine sahiplenmeyi tercih etmektedir. On iki yaşında barınaktan sahiplendiği bir dostu vardır; George. George’u hiç yanından ayırmamaktadır. Ayrıca ünlü bir fast food markasını hayvanlara karşı tavrı yüzünden protesto etmiştir ve gerekli önlemlerin alınması için hayvan hakları savunucusu PETA’nın harekete geçmesini istemiştir. Amerikan Ulusal Süt Üreticileri Federasyonu’na bir mektup yazarak büyükbaş hayvanların acı veren yöntemlerle tıraşlandığını, hayvanların dayanılmaz acılara maruz bırakıldığını anlatarak bu uygulamadan vazgeçilmesini istemiştir.

4. Demet Evgar

Başarılı oyuncu, sokak hayvanlarına yapılan işkencenin önüne geçmek için canla başla çalışan ünlülerin başında gelmektedir. Doğayla iç içe büyümüştür ve büyüdükten sonra da hayatında evcil hayvanlara her zaman yer vermiştir. Dеmеt Evgar, hayvanlara yapılan еziyеtlеrin tıpkı insanlara yapılan zulümler gibi еlе alınmasını istemektedir. Ona göre, insanların başına bir şey geldiğinde suçluyu bulmak için yapılan her şey, hayvanlar için de yapılmalıdır. Adli tıp ve olay yeri incеlеmе еkibi dе bu özene dahil edilmelidir. Hayvanlara işkence еdеnlеrin canavar olduğunu düşünen Demet Evgar, böylе bir sistеm gelmediği sürece olanların önüne gеçilеmеyеcеğini söylemektedir.

5. Alec Baldwin

Yeryüzündeki İyilik Meleklerinden Olan Hayvansever Ünlüler

Amerikalı ünlü aktör Alec Baldwin’in çocukluk hayali avukat olmaktır. Oynadığı filmlerde birçok kez avukat olarak ekranlara çıkan Alec Baldwin, hayvan hakları için Vatikan’dan yardım istemiştir. PETA adına hareketlerde bulunan Alec Baldwin, hayvanlara karşı uygulanan eziyetleri kınamaktadır. Yetiştirme çiftliklerinde, para ve zamandan tasarruf etmek için küçük alanlarda hayvanlardan gerekenden fazla et, süt ve yumurta elde etmeye çalışmanın doğru olmadığını düşünmektedir. Katıldığı bir etkinlikte iklim değişikliği ile mücadele ve dünyanın kurtarılabilmesi için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini savunmuştur. Bu nedenle de kırmızı et tüketiminin azaltılması gerektiğini söylemiştir.

6. Alicia Silverstone

1976 yıl doğumlu Alicia Silcerstone PETA’nın köpek savaşlarına karşı mücadelesine katılmıştır. Alicia Silverstone, bu sevimli hayvanların haklarını bir bedenle savunmaktadır. “Bir daha asla yün almayacağım” isimli eylemi destekleyen bir fotoğraf kampanyasında rol almıştır. Pozlarda, Alicia Silverstone elinde bir koyun maskesi tutmaktadır, bir orman ve yeşil çim arka planındadır. Tamamen çıplak bir şekilde verdiği pozlarla hayranlarını hayvan kürklerinden vazgeçirmeye çalışmıştır. Ayrıca koyunların kesilmesinin hayvanlara karşı şiddet olduğundan ve bunun insanlık olmadığından ayrıca koyunun acı çekmesine neden olduğundan emindir.

7. Richard Gere

Yeryüzündeki İyilik Meleklerinden Olan Hayvansever Ünlüler

En popüler aktörlerden bir olan Richard Gere, özellikle kadın izleyicilerin kalbini çalan bir oyuncudur. Çocukluğunda izci olmuştur ve hayvanlar hayatında hep büyük rol oynamıştır. Altın Küre Ödülü’ne layık görülen Richard Gere, Budizm’in felsefesine inanan, insan hakları savunucusu ve yardımsever bir aktivist olarak tanınmaktadır. Dünyaya hayvan sevgisini anlatmak istediği için yapımcı olarak “Hachiko” filmini çekmiştir. Filmde yaşanan olay gerçek hayattan alınmıştır ve olay Japonyada 1923-1935 yılları arasında yaşanmıştır. Hachinin sadakatinden ötürü Japonyadaki Shibuya İstasyonunun önüne onun bir heykeli dikilmiştir. Hachiko’nun yılmadan beklediği Japon profesörün adı ise Hidesaburō Ueno’dir.

8. Kristen Bell

Kristen Bell, Gossip Girl’ün en başından beri arkadaki sesi ile bize dedikoduları haber veren yaramaz kız olarak ünlenmiştir. Ama aynı zamanda aktris Kristen Bell’in özel gereksinimli bir yavru köpek de dahil olmak üzere bir dizi köpeği vardır. Özel gereksinimli hayvanlara bakmak için hayvan kurtarma kuruluşlarına ve barınaklara para yardımında bulunmuştur. Ayrıca Bell on bir yaşından beri vejetaryen beslenmektedir ve evcil hayvan almayı değil, evlat edinmeyi savunmaktadır Aktris çok küçük yaşlardan beri çiftlik hayvanlarının, kedi ve köpekler gibi sevilmediğini kafaya takmıştır. Bunun üzerine hamile domuzların maruz kaldıkları ahlaki olmayan şartların yasaklanmasını istemiştir.

9. Ian Somerhalder

The Vampire Diaries dizisindeki Damon Salvotere karakteri ile gönülleri fetheden oyuncu Ian Somerhalder yaptığı iyiliklerle de kalpleri eritmektedir. Aktör Ian Somerhalder, sıkı bir hayvan hakları savunucusu olarak ün kazanmıştır. O hayvan zulmüne ve barınakları yok edenlere karşı olan savaşına devam etmektedir. Tabii evcil hayvanları kısırlaştırmanın güçlü bir savunucusudur. O çok fazla sayıda kurtardığı evcil hayvanların sahibidir. Ayrıca umursadığı tek şey sadece köpekler ve kediler de değildir. Fildişi ticareti ve fil avcılığını sona erdirmek için kendi payına düşeni yapmaktadır. Farkındalık yaratmak ve insanlara sesini duyuramayan bu hayvanları korumaya devam etmektedir.

10. Ellen DeGeneres

Yeryüzündeki İyilik Meleklerinden Olan Hayvansever Ünlüler

Ellen DeGeneres Show’unu izlediyseniz, Ellen’ın hayvanları sevdiğinin farkındasınızdır. Talk show sunucusu Ellen DeGeneres, hayvan severliği ile defalarca manşetlere çıkmıştır. 2009’da Yılın Kadını seçilmiştir. DeGeneres sadece kendi hayatındaki tüm hayvansal ürünleri terk etmekle kalmayıp, aynı zamanda talk show’unda hayvan sorunları hakkında farkındalık yaymaya çalışmıştır. Vegan diyetinin faydalarından bahsetmiştir. Ayrıca, fabrika tarımı endüstrisini de tartışmıştır. Sevimli yaratıkların videolarını göstererek ünlü konuklarıyla bu konular hakkında konuşmuştur. DeGeneres ayrıca doğal bir evcil hayvan maması şirketi sahibidir ve on binlerce evcil hayvan yemeğini hayvan kurtarma barınaklarına bağışlamıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!