Yeryüzündeki Eşsiz Yaşam Kaynaklarından Olan En Güzel Ağaçlar

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Doğamız, içinde birçok eşsiz güzelliği barındıran bir görsel şölendir. Doğanın içinde bize koşulsuz sevgisini sunan, gölgesinde dinlendiğimiz en iyi dostlarımızdan biri de ağaçlardır. Ruh ve beden sağlığı açısından da, ağaçların rehberliğine başvurulduğu görülmüştür. Ağaçlar, kökleriyle toprak anaya bağlı muhteşem doğa hediyeleridir. Ağaçların varlığı dünyamız ve bizim için o kadar önemlidir ki, çıkan herhangi bir yangın hepimizi derinden etkiler. Bu yazımızda yeryüzündeki eşsiz yaşam kaynaklarından olan en güzel ağaçlar hakkında bir liste derledik. Her ağaç değerlidir diyerek keyifli okumalar diliyoruz!

1. Ejderha Kanı Ağacı

Yeryüzündeki Eşsiz Yaşam Kaynaklarından Olan En Güzel Ağaçlar

Yeryüzündeki eşsiz yaşam kaynaklarından olan en güzel ağaçlar listemizin ilk ağacı ilginç görünümüyle karşımıza çıkmaktadır. Sokota Ejderha Ağacı veya bilinen diğer adı ile Ejderha Kanı Ağacı, Yemen Sokotra takımadalarında yetişen bir ağaç türüdür. Ejderha kanı ağacının ilginç ve hiç bir ağaca benzemeyen bir görüntüsü vardır. Ejderha kanı adını, koyu kırmızı reçineden almıştır. Çok sık yaprak dökmeyen bir tür olarak bilinmektedir. Yaprakları 3-4 yılda bir dökülür. Meyveleri 1 ile 3 arasında tohum içeren meyvelerdir. Gelişirken önce yeşil sonra siyah, en sonunda da turuncuya dönüşürler. Meyveler kuşlar tarafından yenir ve tohumlar da böylelikle kuşlar aracılığı ile dağılır. Sokotra şehrinin yerel sakinleri de ağacın reçinesini tedavi amacıyla kullanmaktadır.

2. Salkım Söğüt Ağacı

Salkım Söğüt, adeta şifa dağıtan bir ağaç türü olarak bilinmektedir. İlk olarak en eski kalıntıları Anadolu neolitik çağ’a ait yerleşim yerlerinde bulunmuştur. Hititler, ”şişiyamma” adını verdikleri bu güzel ağaçtan ilaç elde etmişlerdir. Mısır’a doğru uzandığımızda söğüt ağacının kabuğunun ateş ve ağrı tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Amerikan yerlileri olan Kızılderililerin de bu ağacı tedavi amacıyla kullandığı bilinmektedir. Mistik anlamlarda yüklenen bu ağaç, İskitlerin kâhinlerinin geleceği görmek amacıyla yaptıkları ritüellerde kullandıkları bilinmektedir.

3. Mabet Ağacı

Yeryüzündeki Eşsiz Yaşam Kaynaklarından Olan En Güzel Ağaçlar

Ginko olarak da bilinen Mabet Ağacı Çin’de yetiştirilen bir ağaç türüdür. Günümüzde kendisi ile benzeşen hiçbir ağaç türü bulunmayan bu ağaç, kendine özgüdür. Boyları 20-30 metreye varabilmektedir. Kökleri çok derinlere indiğinden şiddetli rüzgârlar ve kara karşı çok dayanıklı bir yapısı vardır. Bu ağaçlara yaşayan bir fosil de denmektedir. Yaklaşık 270 milyon yıl önce Permian çağından kalma fosiller ile günümüz Mabet ağacı karşılaştırıldığında benzer özelliklerle karşılaşılmaktadır. Yani bu ağaç, dinozorlar ile de aynı çağda yaşamış bir tarihi devdir.

4. Baobab Ağacı

Boyları 18 metreyi bulabilen bu ağaç türlü Afrika ve Asya kıtalarının Tropikal bölgelerinde yetişir. Baobab, yaklaşık üç metrelik silindirik bir gövdeye sahiptir. Bu ağaç da tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Yapraklarından ve kabuğundan ”adasonina” adı verilen bir ateş düşürücü yapılmaktadır. Ağacın odunundan da, kâğıt yapılmaktadır. Bu verimli ağacın şekli yumurtaya benzeyen bir meyvesi vardır. Bu meyve portakal büyüklüğündedir. Ekşi ve etli bir bölümü bulunan bu meyve şeker ilave edilerek tüketilmektedir. Baobab ağacı 8 farklı türüyle günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

5. Japon Akçaağacı

Yeryüzündeki Eşsiz Yaşam Kaynaklarından Olan En Güzel Ağaçlar

Japonya, Çin ve Kore’de yetişen bir akçaağaç türüdür. Boyları 15 metreye kadar büyüyebilmektedir. Yaprak döken bir ağaç türüdür. Ilıman iklimi seven bu ağaç türü, sıcak ve kurak iklimleri sevmez. Besin isteği yüksek olan bir ağaç türüdür. Kuru, humuslu ve organik madde bakımından zengin toprakları sever. Nisan ve Mayıs aylarına gelindiğinde çiçek açmaktadır. Hızlı büyüme dönemlerinde su ihtiyacı aniden artan bu ağaç, toprağı kurumadan muhakkak sulanmalıdır. -10 dereceye kadar sıcaklığa dayanabildiklerinden bu ısının altında bir ortamda bulunduklarında en fazla 50 gün sonra ölürler.

6. Kiraz Ağacı

Gülgiller familyasından olan Kiraz ağacı, Kuzey Akdeniz kıyıları, Hazar Denizi, Güney Kafkasya ve Anadolu topraklarında yetişir. Çiçek açmasıyla birlikte baharın gelişini müjdeleyen bir ağaç türüdür. Meyvesi ülkemizde de sıkça türetilen sevilen bir meyvedir. Giresun ili, ismini kiraz meyvesinden almıştır. Kiraz meyvesinin eski ismi Roma döneminde Kerasus olarak karşımıza çıkmaktadır. Kiraz ağacı Yunan Mitolojisinde de doğuş, yenilenme anlamı taşımaktadır. Baharın gelişiyle anlamsal benzerlik taşır. Çin’de ise bu ağacın anlamı ölümsüzlük olarak nitelendirilmiştir.

7. Ateş Ağacı

Yeryüzündeki Eşsiz Yaşam Kaynaklarından Olan En Güzel Ağaçlar

Soyu tükenmekte olan bir ağaç türü olan Ateş Ağacı da tropikal iklimi seven bir ağaç türüdür. Madagaskar’ın batı tarafında bulunan tropikal ormanlarda yetişmektedir. Kuru ortamlara da dayanıklıdırlar. Görünüşü açısından belki de en renkli ağaçlardan biridir. Kırmızı, turuncu, sarı çiçekleri bulunmaktadır. 5 ile 10 metreye kadar büyüyebilen bu ağacın, kuru mevsimler hariç her dönemde yaprakları yeşildir. Amerika’da Teksas ve Florida’nın güney kesimlerinde de bulunur. Ayrıca tohumunun kabukları Karayipler’de vurmalı çalgı aleti yapımında da kullanılmaktadır.

8. Mor Salkım Ağacı

Wisteria olarak bilinen bu ağaç ülkemizde Mor Salkım olarak adlandırılmaktadır. Çin, Kore ve Amerika Birleşik Devletlerine özgü bir ağaçtır. Oldukça gösterişli bir görünüme sahip Wisteria, çok hızlı büyüyen bir türdür. Ayrıca 75-80 yıla kadar da yaşayabilmektedir. Ülkemizde de yetiştirebileceği uygun bir iklimsel ortam bulunduğu belirtilmektedir. Dünyanın bilinen en büyük Wisteria ağacı 250 ton ağırlığı ile California’da bulunmaktadır. Bu heybetli ağacın, 1894 yılında dikildiği söylenmektedir. Bu ağaç Japonya’da da uzun yıllar hanedanlığın armaları için kullanılmıştır. Güzelliği ile büyüleyen bu ağaç, yeryüzündeki eşsiz yaşam kaynaklarından olan en güzel ağaçlar arasında yerini almayı hak etmektedir.

9. Melek Meşe Ağacı

Angel Oak olarak da bilinen bu ağacın 18. ve 19. yıllarda gemi yapımı amacıyla kullanıldığı söylenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Karolina eyaletinde bulunan Angel Oak parkında günümüzün en yaşlı Melek meşesi bulunmaktadır. En uzun dal mesafesi 187 metre uzunluğundadır. Ağacın yaşının 1500’den fazla olduğu düşünülmektedir. Yerel halk, bir rivayete göre ağacın etrafında melek olarak görülen eski zamanlarda yaşamış kölelerin hikâyelerini anlatmaktadır. 1989 kasırgasında hasar gören devasa ağaç, kasırgadan sağ kurtulmayı da başarabilmiştir. Yaşama tutunmayı başaran bu efsane ağaç, yeryüzündeki eşsiz yaşam kaynaklarından olan en güzel ağaçlar arasında belki de en güçlüsüdür.

10. Gökkuşağı Okaliptüsü Ağacı

Yeryüzündeki Eşsiz Yaşam Kaynaklarından Olan En Güzel Ağaçlar

Mindanao zamkı olarak da adlandırılan bu ağaç, gökkuşağı görünümlü gövdesinden dolayı görsel güzelliğiyle dikkat çekmektedir. Papua Yeni Gine, Filipinler ve Endonezya’da yetişmektedir. Ağacının kabuğunun gökkuşağı renginde olmasının sebebi kabuğunu dökme süresinin uzun olmasından dolayıdır. Kabuğunu tek seferde dökemediğinden dolayı, farklı renk efektleri ile gövde gökkuşağı renklerine bürünmektedir. 70-75 metreye kadar büyüyebilmektedir. Yetiştirilebilmesi için yaşadığı ortamın sıcaklık koşulları 19 ile 22 derece arasında olması gerekmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!