Yeniden Şahlanan Türkçe Rap Müziğin Başarılı 10 İsmi

4 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Türkçe Rap, ülkemizde altın çağını yaşıyor. Yıllardır ana akım müzik türü ve medyasına karşı verdiği mücadeleyi kazandığını söylemek, geldiğimiz noktada büyük çoğunluğun kabul ettiği bir gerçek halini aldı. Televizyon ve radyoda eskiye nazaran kendine daha fazla yer bulmayı başaran bu kültür, dijital müzik platformlarında ise zirvenin havasını soluyor. 25 yıla dayanan geçmişiyle onlarca başarılı rapçinin ürettiği değer, ülke sınırlarını aşan başarıyı doğurdu. dergiCE ekibi olarak sizler için yeniden şahlanan Türkçe Rap müziğin başarılı 10 ismi listesini derledik.

1. Ceza – Bilgin Özçalkan

Türkçe Rap müziğin başarılı 10 ismi

Ceza, 1977 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Türkçe Rap’in gelişmesi adına kurulan oluşumlara önderlik etti, önemli festivallerde boy gösterdi ve ülkenin önemli sanatçıları ile düet yaptı. Çığ gibi büyüyen başarısıyla 2007 MTV Müzik Ödülleri’nde en iyi Türk sanatçı ödülünü aldı. Bir dönem Eurovision’a katılması istendi ancak oradaki oylama sistemine güvenmediği için kabul etmedi. Amerikalı Rapçi Tech N9ne’nın albümünde yer alarak yabancı bir albümde Türkçe Rap yapan ilk rapçi oldu. Dizi ve filmlere taşınan şarkıları, kendine özgü üstün tekniği ve her rapçinin gösterdiği büyük saygıyla Ceza, yeni çıkardığı “Beatcoin” şarkısı ile listelerin zirvesinde yer alıyor.

2. Sagopa Kajmer – Yunus Özyavuz

Türkçe Rap müziğin başarılı 10 ismi

Sagopa Kajmer, 1978 yılında Samsun’da doğdu. Takipçilerinin bildiği üzere 1996 yılında ÖSS’de edebiyat birincisi oldu. Üniversite için geldiği İstanbul’da Rap için çalışmalara başladı. Sagopa Kajmer’den önce “Silahsız Kuvvet” mahlasını kullandı. Melankoliyi, hayal gücü ve güçlü kalemiyle harmanlamasının başarısı onu “Rap’in Edebiyatçısı” olarak görmemizi sağladı. 20 yılı aşan kariyerinde, kendi tarzında standartları belirlemeye devam ediyor. Son dönemde yayınladığı EP olan “Sarkastik” oldukça ses getirdi.

3. Ezhel – Sercan İpekçioğlu

Türkçe Rap müziğin başarılı 10 ismi

1 Temmuz 1990 Ankara doğumlu. Her türden müziğin iyi bir dinleyicisi olduğunu bildiğimiz Ezhel, repertuvarında birçok enstrümanı bulunduran iyi bir müzisyen. “Anatolian Urban Core/Hip-Hop/Reggae-Dub/Trap” şeklinde tanımladığı tarzı ve 2017 yılında çıkardığı “Müptezhel” albümü, Türkçe Rap’in ivme kazanmasında büyük rol oynadı. Bir dönem şarkılarında yer alan sözler nedeniyle adli süreçten geçti. Ülke sınırlarını aşan başarısıyla yurt dışında da çalışmalarına devam ediyor. Freestyle King 2 kazananı ve Spotify’ın en çok dinlenen Türk Rapçisi.

4. Şehinşah – Ufuk Yıkılmaz

Türkçe Rap müziğin başarılı 10 ismi

Son dönemin en çok konuşulan rapçilerinden olan Şehinşah, 1986 Erzincan doğumlu. Ortaokul yıllarında Rap ile tanıştı. 2011 yılında Freestyle King 3’ün şampiyonu oldu. Kendine özgü tarzı ve flow tekniği herkesçe onu en yetenekli MC’lerden biri yaptı. 2017 yılında çıkardığı “Karma” Türkçe Rap müziğin en iyi şarkıları arasındadır. Söz yazımı konusundaki tartışılmaz başarısı ile daha sonra çıkardığı parçalar da listelerin bir numarasına oturmayı başardı. Müziğinin yanı sıra imajıyla da ülkemizde ikon haline geldi.

5. Gazapizm – Anıl Acar

1988 yılında Erzincan’da doğdu. Daha sonra taşındığı İzmir’de anlatmaya başladı sokağı. “Gazapizm Sokaktır”. Underground duruşu ve anlatısı o kadar beğenildi ki son albümü “Bir Gün Her Şey” Türkçe Rap’in kararlı mücadelesine önemli katkı sağladı. Video klipleri ile de ses getiren Gazapizm, şarkılarıyla televizyon dizilerinde yer aldı. Başarılı rapçi kurucularından olduğu Argo İzmir Stüdyosu ile çalışmalarına devam ediyor.

6. Khontkar – Onur Dinç

1991 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Küçüklüğünden beri ilgi duyduğu Rap ile işin mutfağı kısmında da ilgilendi. 2012 senesinde 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü’nü kazandı ve kendi stüdyosunu kurarak çalışmalarına devam etti. Trap türünde çalışmaları o dönem Türkiye için yeni bir tarz olmasından dolayı beklenilen ilgiyi göremedi. Ancak başarılı rapçi günümüzde Trap’in yakaladığı ivmenin öncülerinden biri oldu. Sound kalitesiyle fark yaratmaya devam ediyor.

7. Şanışer – Sarp Palaur

1987 İstanbul doğumlu Şanışer, başlarda Rap’in müzikal anlamda yetersiz olduğunu düşünüp onu başka müzik ögeleri ile harmanlayarak sunma kararı aldı. Daha sonra hayatına Antalya’da devam eden başarılı rapçi bir dönem Rafet El Roman ile de çalıştı. Ses getiren şarkı ve albümlerin yanı sıra 2019’da birçok rapçiyi topladığı “Susamam” projesiyle büyük beğeni aldı. Youtube’da yayınladığı Live Sessions serisi onun ne kadar başarılı bir müzisyen ve vokal olduğunu da gözler önüne seriyor.

8. Anıl Piyancı

Anıl Piyancı 17 Temmuz 1990’da İzmir’de doğdu. Çok genç yaşta müziğe başlayan Anıl birçok projede yer aldı. 2007 yılında kendi müzik stüdyosu olan Yeşil Oda’yı kurdu. Rapçi kimliğinin yanında Prodüktör kimliği de taşıyarak stüdyosunda pek çok albüme imza attı. Piyancı, 2012 yılında arkadaşı Grogi ile birlikte “Yetenek Sizsiniz Türkiye” adlı yarışma programına katılmıştır. Türkçe Rap’in rağbet görmediği dönemde rapçileri bir araya getiren projeleri, video klipleri ve mücadelesiyle günümüzde yeniden şahlanan Türkçe Rap müziğin başarılı 10 ismi arasında yer almayı hak etmiştir.

9. Patron – Ege Erkurt

1988 yılında Mersin’de dünyaya gelen Patron, Cartel ile Rap müzikle tanıştı. Türkçe Rap’in old school MC’lerinden biridir. 20 yıla dayanan kariyeri boyunca onlarca farklı proje, albüm ve şarkıya imza atarak Türkçe Rap mücadelesi adına önemli emek vermiştir. Geçmişte kalan PMC oluşumunun kurucusudur. Kardeşi Saian da Türkçe Rap’in önemli rapçilerinden biridir.

10. Ben Fero – Ferhat Yılmaz

Türkçe Rap müziğin başarılı 10 ismi

1991 yılında Almanya’da doğdu. Rap ile 8 yaşında iken Tupac sayesinde tanıştı. 2005 ve 2010 yılları arasında Türkçe Rap ile yoğun bir şekilde ilgilendiğini söyleyen Ben Fero, Sansar Salvo ile büyüdüğünü söylüyor. İstanbul’da işletme lisansını bitirerek İzmir’e iş hayatına atıldı. 2018 yılında Türkçe Rap fırtınası içinde çıkardığı “Mahallemiz Esmer” dikkatleri üzerine çekti. Mumbe Rap tarzının Türkiye’de pek bilinmiyor olması hakkında fikir ayrılıkları ve eleştirileri barındırsa da albümü “Orman Kanunları”, ilk kez tüm şarkıları ile Spotify Hot Hits Türkiye listesinin zirvesini kapatma başarısı gösterdi.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!