En Çok Kullanılan Online Müzik Platformları

2 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Her şey çok hızlı. Müzikler, filmler, kitaplar, oyunlar… Bunu bize ulaştıran ise tabii ki internet. Popüler müzikler başta olmak üzere farklı ülkelere özgü müzik eserlerine de hızlıca, ücretsiz ve kolay ulaşmamızı sağlayan platformlar sayesinde her gün yüzlerce yeni şarkı keşfedebiliyoruz. Şarkıları beğenilerinize göre kategorize etmenizi sağlayan, listelerinizi muhafaza eden bu platformlar müzik zevkinizi üst düzeye çıkarıyor. Bu yazımızda sizler için en çok kullanılan online müzik platformları listesini sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Spotify

En Çok Kullanılan Online Müzik Platformları

Bir dizi seçkin bağımsız plak şirketlerinden seçilmiş müziklerin sınırsız olarak dinlenmesine izin veriyor. Dinlediğimiz parçalardan yola çıkarak beğenebileceğiniz şarkıları önererek listenizi sürekli güncellemenizi sağlıyor. Web ve mobil cihazlarınızda ücretsiz şekilde kullanabileceğiniz Spotify, premium seçeneği ile de reklamsız keyifli müzik dinlemeyi sunuyor. Ücretsiz kullanım seçeneğinde çok fazla reklamla karşılaşmak platformun dezavantajlı yanı olarak görünüyor. 3 ay boyunca ücretsiz kullanım hakkı sunan Spotify, denemeye değer bir platform.

2. Deezer

En Çok Kullanılan Online Müzik Platformları

Web tabanlı bir müzik yayın servisi olan Deezer, dünya çapında 56 milyondan fazla şarkı portföyü ile HiFi kalitesinde müzik dinleme özelliği ile öne çıkıyor. 2013 yılından bu yana 182 ülkede kullanılabilirliği vardır.  Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry uygulamaları da olan platform ücretsiz kullanımda reklam içeren kullanım hakkı sağlıyor.

3. Youtube

En Çok Kullanılan Online Müzik Platformları

Rekabet ortamı oldukça hareketlenen müzik dünyasında uzun zamandır yer alan Youtube, reklamsız premium seçeneği ile hizmete devam ediyor. İnternet olmadan da müzik dinlemeye olanak tanıyan Youtube, arka planda oynatma ve video indirme alternatifine sahip. Uzun zamandır hayatımızda oluşu ve platforma aşina oluşumuz Youtube’un en önemli avantajlarından biri.

4. Fizy

En Çok Kullanılan Online Müzik Platformları

Yerli online müzik platformu Fizy, Turkcell’in bir uygulaması. Radyo kanallarını ve canlı konser yayınlarını barındıran Fizy, 35 milyondan fazla içerik sunuyor. Şarkı sözlerini de uygulamaya ekleyerek müzik dünyasına farklı bir güncelleme getirdi.  iOS, Android, Web oynatıcısı, TV+, Apple TV, Apple CarPlay ve Sonos işletim sistemlerinde hizmet veriyor. 2008 yılında kurulan Fizy, New York Times gazetesinde yeni yılda denenmesi tavsiye edilen üç internet sitesi arasında yer almıştı.

5. Muud

Türk Telekom’un uygulamalarından biri olan Muud,  premium abonelik paketine üye olan kullanıcılar tüm içerikleri sınırsız dinleyebiliyor. Çevrim dışıyken indirdiğiniz müzikleri dinleyebilir, şarkı listeleri oluşturabilir, başkalarının listelerine ulaşabiliyorsunuz. Şarkı sözlerinin ekranda olduğu platformda karaoke özelliği de var.

6. iTunes

Apple kullanıcılarına özel olan iTunes ile müzik ve videolarınızı düzenleyebilir, çalabilir ve oynatabilirsiniz. Müzik, film, sesli kitap, podcast ve daha fazlasını sunan iTunes’u; iPod, iPhone, iPad cihazlarınızda keyifle kullanabilirsiniz. 2001 yılında hazırlanan platformda müzik dinleyebilir, arşiv yapabilir, film ve video satın alabilirsiniz.

7. TIDAL

En çok kullanılan online müzik platformları listemizin son maddesinde Tidal var. 2014’te hayata geçirilen Tidal, Jay Z tarafından satın alınarak bozuk düzene kafa tutan bir servis olarak karşımıza çıktı. Uygulamada müzikten başka sanatçı-müzisyen röportajları, albümlerle ilgili açıklamalar ve dilerseniz Twitter akışı ekrana geliyor. Abonelik tabanlı olduğu için ücretsiz kullanımda tüm özelliklere erişim sağlanamıyor. Tüm dijital platformlarda ücretsiz kullanım hakkı genelde mevcut olsa da satın almadan üst düzey kullanım mümkün olmuyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!