Yeni Bir İşe Başlarken Yapmanız Gereken 5 Şey

2 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Yeni bir işe başlarken oldukça stresli olabiliyoruz. Çoğu zaman ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı bilemiyor, yabancı bir ortamın gerginliğini fazlasıyla yaşıyoruz. Bugünkü yazımızda dergiCE olarak, yeni bir işe başlarken size yardımcı olacak birkaç ipucu vereceğiz.

1. İlk Önce Temiz Bir Uyku Çekin!

Yeni Bir İşe Başlarken Yapmanız Gereken 5 Şey

Diri bir vücut, temiz bir zihin, sağlıklı bir ruh hali… İlk iş günü için olmazsa olmazlarımız. Algımızın açık olması gereken ilk günde, birçok insan tanıyacak ve birçok şey öğreneceğiz. Bu yüzden zinde bir vücut şart! İşe başlamadan bir hafta önce uyku düzeninizi ayarlayın. İlk iş gününde algı problemi yaşamak ve gün içinde sürekli esnemek, ilk intiba için pek de hoş sonuçlar doğurmayacaktır. Kendinizi iyi ve zinde hissetmek için en önemli etken iyi bir uykudur. Kendinizi iyi hissetmek için uyku dışında birçok yol da var yeni bir işe başlarken, birkaç gün önceden denemeye başlayabilirsiniz.

2. Yeni Bir İşe Başlarken Sakin Kalmaya Özen Gösterin

İlk iş günü herkes için zordur. Tanımadığınız insanlar, tanımadığınız bir çevre ve ne yapıldığını bilmediğiniz bir ortam… Kafanızda birçok şey dolanıyor olacak. “Tuzluk gibi oturuyorum, hiçbir şey yapmıyorum.” düşüncesini de bir kenara bırakın. İlk gün herkes tuzluk gibi oturuyor, merak etmeyin. Sakinliğinizi korumaya çalışın, insanlara gülümseyin, bol bol teşekkür edin, rica edin, tane tane konuşmaya özen gösterin. Gereksiz stres sizi zor durumlara düşürebilir. Oradaki herkes, çalıştığı yerde ilk günü yaşadı, bunu düşünün. İnsanlar sizi anlayacaktır panik ve stresten uzak durun.

3. Kıyafetinizi Aşırıya Kaçmadan Seçin

Yeni Bir İşe Başlarken Yapmanız Gereken 5 Şey

İlk iş günü temiz ve şık olmak çok önemli. Aslında her iş günü için önemli fakat ilk iş gününün anlamı biraz daha farklı olabiliyor bizim için. Yine de bu farkı abartıp, baloya gider gibi giyinmeyin. Eğer iş yerinde serbest bir giyinme tarzınız varsa; en basit haliyle sade, temiz ve şık olmak gerekir. Kadınlar abartılı dekoltelerden kaçınmalı, erkek ise kesinlikle iyi ütülenmiş sade kıyafetler giymeli. Mümkünse bu giyim ve stil tarzını işin her günü için uygulamalı ve gerekli özeni göstermeli.

4. Gidiş Yolunuzun Süresini Hesaplayın

Yeni bir işe başlarken yaptığımız en sık hata, işe ilk günden geç kalmak. Eğer işe gitmek için kendi arabanızı ya da toplu ulaşım aracını kullanacaksanız, özellikle ilk gün yol sürenizi hesaplayın. İlk günden işe geç kalmak hoş bir izlenim bırakmayacaktır. Toplu ulaşım için en azından kendinize iki rota oluşturun. Tek bir güzergaha bağlı kalmak, metropol şehirlerde sıkıntı yaratabilir. Trafik kazası, trafik yoğunluğu, toplu taşımaların aksaması gibi problemler büyük şehirde sık sık başımıza gelen hadiseler. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz de, yolu bilen birinden farklı güzergah tarifleri alabilir ya da çevrim içi harita uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

5. İlk Gün Bol Bol Bilgi Toplayın!

İnsanları gözlemleyin, zaman buldukça onlarla sohbet edin. Tabii bu sohbet onların özel hayatlarıyla ilgili olmasın, bunun için henüz zaman var. Yeni bir işe başlarken, yaptığınız ve yapacağınız iş hakkında kısa sorular sorun, işveren ile ilgili kısa bilgiler edinin. Vakit bulursanız internetten araştırmalar yapın. Ve en önemlisi ise ne, nerede onu öğrenin. Mutfağı, tuvaleti, acil çıkış kapılarını, ilk yardım çantasının yerini vs… Ufak detaylar gibi duruyor olsa da ilk günden bunları öğrenmek işinize çok yaracak ve çalıştığınız yere ilk günden ısınmaya ve alışmaya başlayacaksınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak