Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

5 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Yazmak çoğu zaman insanı rahatlatan bir aktivitedir. Düşüncelerin akılda dönüp durması kişiyi yorarken yazmak bu yorgunluğun giderilmesini sağlar. Düşüncelere denk gelecek kelimeler bulunduğunda bu rahatlama daha kolay olurken tersi durumunda tam bir işkenceye dönüşür. Bu sorun kelime haznesinin geliştirilmesiyle giderilebilir. Ancak yazma becerisinin gelişmesi için sadece kelime bilgisinin artması yeterli değildir. Yazının biçimi, türü, okuyuculara hitap edip etmeyeceği gibi konular da önemli hale gelmektedir. Yazma becerinizi geliştirmenizi sağlayacak, bu alanda kariyer düşünenlere faydalı olacak siteler sizler için listelendi. Keyifli yazmalar!

1. Writing Forward

Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

Yazma becerisi kazanmanın ilk ve en önemli adımı okumaktır. Okudukça kelime haznesi artar ve daha hızlı yazmak kolaylaşır. Yazı yazmaya karar veren herkes, aklındaki sorular için internette gezinmeye başlar. Bu soruların cevaplarıyla beraber yazı yazmakla ilgili ipuçlarının da bulunduğu “Writing Forward” sitesinde, yazma becerisinin gelişmesi için tavsiyeler bulunmaktadır. Yeni fikirlerin oluşması için size ilham verecek olan blog sitesinde dil bilgisi ve diğer önemli konuda yazılar bulmanız mümkündür.

2. Writer’s Digest

Size yazma kabiliyeti kazandıracak olan “Writer’s Digest”, kurgu, şiir gibi yazı çeşitlerinde de yazılarınızı geliştirmek için fırsat sunar. Nasıl daha iyi kurgu yazılar yazabileceğiniz ile ilgili blog paylaşımlarını okuyabilirsiniz. Karakter, tür, diyalog gibi yazınızı oluşturan her türlü elementin gelişimini sağlamak amacıyla okumalar yapmanıza imkan sağlar. Şiir yazmakla ilgili ipuçları sunarken şairlerle yapılmış röportajlar da sitede bulunmaktadır. Yazılarınıza güveniyor ve yayınlamak istiyorsanız site, bunun için de imkanlar sunmaktadır.

3. Be a Freelance Blogger

Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

Serbest çalışan bir yazar olmak istiyorsanız izlemeniz gereken yollara “Be a Freelance Blogger” aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bir blog sayfası açmak istiyorsanız bunu nasıl yapabileceğinize dair yazıları bu sitede bulabilirsiniz. Yazı yazarak bir iş edinmek veya yazı yazan birini işe almak istiyorsanız sitede bulunan yazılara bakabilirsiniz. Profesyonel bir şekilde blogunuzu yönetmek için adım adım rehber niteliğinde size yardımcı olabilir. SEO’ya dair bilgilerden blog yazılarında yeni akımlara kadar yazılarınızın ihityacı olan her türlü bilgiye siteden ulaşbilirsiniz.

4. The Write Practice

Yazma becerisi okumanın yanı sıra alıştırma yaparak da geliştirilir. Okuma yaparak edindiğiniz bilgiler pratiğe döküldüğünde daha kalıcı olacaktır. Bununla birlikte bilgileriniz, yazdıkça alışkanlık olarak size geri dönecektir. Böylece yazma becerinizin gelişmeye başlayacaktır. Alıştırmanın önemini vurgulayan site, yama becerisinin alıştırma yaptıkça geliştiği fikrinden yola çıkarak günde 15 dakikanızı alıştırma yaparak geçirmenizi ister. Nasıl yazmaya başlayabileceğinizi adım adım gösteren sitede her gün yazma alıştırması yapabilirsiniz.

5. Ludwig

Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

Yazarken en önemli kıstaslardan biri kelimelerdir. Kelime hafızası geniş olan biri daha hızlı yazabilirken fikirlerini yazıya dökmekte zorlanmaz. Ludwig, İngilizce yazanlar ve İngilizce yazma becerisini geliştirmek isteyenler için faydalıdır. İngilizce doğru cümleleri ve kelimeleri bulmakta yardımcı olan siteye yazınızı yüklemek yeterlidir. Site, yazınızı inceleyip daha iyi hale getirmek için seçenekler sunar. Ayrıca yazınızı istediğiniz dilde yüklenebilirsiniz. Site yazınızı İngilizce’ye çevirir ve doğru kullanımlarını size sunar.

6. Thesaurus

Yazmaya başlamış kişilerin tıkandığı en büyük anlardan biri kelime seçimidir. Kimi zaman uygun kelime bulunmakta zorlanılır. Bu zamanlarda istediğimiz kelimelerin eş anlamlılarını bulmak için “Thesaurus” kullanılabilir. Şu anlık sadece İngilizce dilinde hizmet veren site, dil gelişimi için de iyi bir seçenektir. Site, dil bilgisi konusunda da bilgiler vermektedir. Thesaurus’da yeni kelime öğrenmek için oyun alanı da bulunmaktadır. Böylece kelime öğrenmek eğlenceli hale gelirken yazınızın kalitesi de artmış olur.

7. Text Ranch

Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

İngilizce yazılar yazıyorsanız ancak doğruluğu hakkında pek emin değilseniz hatalarınızı düzelten bir site ararsınız. Bu noktada “Text Ranch” size yardımcı olabilecek sitelerden biridir. İlgili yere yazınızı kopyalamanız yeterlidir. Ardından editörler yazınızla ilgili düzeltmeleri yapıp size doğru halini göstermektedir. Ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz site gerçek kişilerin editörlüğünde hizmet sunar. İki cümle arasında karşılaştırma yaparak daha doğru olan cümleyi karşısınıza çıkaran site, kullanıcıları tarafından oldukça güvenilir bulunmaktadır.

8. NaNoWriMo

Yazma süreci boyunca kimi zaman motivasyon kaybı gerçekleşebilir. Sürecin ilerleyişinde yol kat edemediğinizi düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yazma serüveniniz sürecince takibiniz yapan site yalnız hissetmemenizi sağlar. Önünüze kısa hedeflerler koyarak bunları gerçekleştirmenize yardımcı olan site kullanıcılarına ücretsiz hizmet sunmaktadır. Hedeflerinize ulaşmak için gereken bilgiyi size sunarken yazar topluluklarıyla da buluşturmaktadır. Yazma becerinizi geliştirmenizi sağlayacak ve hayallerinizdeki yazıyı yazmanız için size güven verecek olan faydalı siteler arasında “NaNoWriMo” vardır.

9. The Hemingway App

Yazınızı daha iyi bir hale getirebilecek bir diğer site “The Hemingway App”. Hazırladığınız yazı hakkında doğru kullanışları size sunmasıyla yazınız daha okunabilir hale gelir. Renklendirme sistemiyle çalışan sitede her bir rengin ayrı bir anlamı vardır. Yazınızın renklendirilmiş haliyle hatalarınızı fark edebilirsiniz. Böylece yaptığınız yanlışları görür ve tekrarlamamak için çabalarsınız. Yazma becerinizi her seferinde bir sonraki seviyeye ilerleterek geliştirmenizi sağlayacak faydalı siteler arasında “The Hemingway App” karşımıza çıkmaktadır.

10. Write & Improve With Cambridge

Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilen araç, ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. İngilizce yazma becerisini geliştirmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Seviyenize göre belirleyebileceğiniz yazma görevleri oluşturabilir ve ona göre yazılar yazabilirsiniz. Gelişiminizi sağlayacak geri dönüşler alabilirsiniz. Değişiklikler yaparak yanlışlarınızı düzeltir böylece en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Yazmak istediğiniz alan hakkında yazılar yazabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. IELTS gibi sınavlara hazırlık yapabileceğiniz sitede yazma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

11. Trinka

Trinka, akademik ve teknik konularda yazılar yazıyorsanız ve bu alanlarda yazma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz bir sitedir. Yazınızı dil bilgisi kurallarına uygun bir şekilde düzeltir. Yazma ipuçlarını sizinle paylaşırken yazınızın daha iyi bir biçime sahip olmasını da sağlar. Microsoft Word’e eklenti olarak eklenebilmektedir. Böylece daha kullanışlı hale gelmektedir. Akademik alanda bilgilerinizi geliştirmenizi sağlayacak yazma becerinizi artıracak faydalı siteler arasında yer almaktadır.

12. ProWritingAid

Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

Her hafta mail kutunuza yazma becerinizi geliştirmenizi sağlayacak yeni tavsiyeler gönderen faydalı siteler arasında “ProWritingAid” vardır. İnternet tarayıcınıza ücretsiz olarak ekleyebileceğiniz araç, yazınızı biçim olarak iyileştirirken dil bilgisi kurallarına uyan güçlü bir yazı yazmanızı sağlar. Yaratıcı, akademik, iş olarak ayrılan üç kategoride yazılar yazmanıza yardımcı olan site, yazma becerinizin gelişmesine faydalı olacaktır. Yazınızı intihal testine tabi tutabileceğiniz sitede bu özellik şimdilik ücretlidir.

13. The Barefoot Writer

Yazma yolculuğunuzda size ücretsiz kariyer rehberliği sunan site, yazma becerisini geliştirmek isteyenler ve bu alanda kariyer hedefleyenler için bir kulüp olarak kendini tanımlamaktadır. Yazma becerinizi bir kariyer haline dönüştürmek hedefindeyseniz size faydalı olabilecek bir sitedir. Uygun iş ilanlarını yazarlarıyla buluşturan site kariyer hedefleyenler için bir fırsat olarak görülebilir. Nereden başlayacağınızı bilemiyor veya size uygun işi bulamıyorsanız “The Barefoot Writer” kariyer hedefinizde ilk adımınızı atmanıza yardımcı olabilir.

14. AutoCrit

Yazarları buluşturarak çevrimiçi bir topluluk sağlayan “Autocrit”, yazılarını yayınlamak isteyen kişilere güç vermektedir. Site, editörler, yayıncılar ve yazarlar gibi ihtiyacınız olacak herkesle buluşabileceğiniz bir alan sunar. Bir yazar olarak gelişip eserlerinizi yayınlayabileceğiniz hale getiren sitede alanınızdaki insanlarla sosyalleşebilirsiniz. Yazdığınız alanda gelişiminizi sağlamak amacıyla kurulan sitede yazılarınız gerçek okuyucular tarafından okunup geri bildirim verilir. Böylece yayınlanmadan önce yazınız hakkında en doğru tercihi yapabilirsiniz.

15. Problogger

Yazma Becerinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Faydalı Siteler

Yazma sürecine başlamış çoğu kişinin en büyük hayali yazılarının büyük kitleler tarafından okunmasıdır. Yazılarını yayınlamak için gereken güveni kendinde bulan herkes geniş kitlelere ulaşabileceği platformlar aramaya koyulur. “Problogger” 300 binden fazla bloggerı bünyesinde barındırmaktadır. Yazılarınızın gelişmesi için ve okuyucu kitlesi oluşturmanız için yapmanız gerekenleri belirten yazılar sitede yayınlanmaktadır. Bununla beraber podcast yayınları da yapan site yazma serüveninizin en başından iş bulma basamağına kadar sizin yanınızda olmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!