Yazılımcı Olmak İsteyenlere Fayda Sağlayacak Öneriler

5 dk okuma süresi


3
15 Paylaşım, 3 puan

Yazılım; kodlama, veri tabanı, program tasarımı, algoritma, veri madenciliği gibi geniş alanları kapsar. Bu alanlarda kendinize en yakın gördüğünüz birini seçerek yazılımcı olarak çalışabilirsiniz. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra işinize başlayabilirsiniz. Günümüzde ilgi gören meslekler arasında yerini alan ve uzun zamandır bu yeri çok iyi bir şekilde koruyan yazılım mühendisliği çoğu insan tarafından tercih edilmektedir. Siz de yazılım mühendisliğini tercih etmek isteyip neler yapacağınızı pek bilmiyorsanız bu içerik tam size göre. Alınan profesyonel eğitimin yanı sıra bazı öneriler de yazılımcı olmak isteyenlere fayda sağlayacak. Keyifli öğrenmeler!

1. Öğrenmeye Açık Olun

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Fayda Sağlayacak Öneriler

Teknoloji sektörü sürekli değişikliği de beraberinde getirir. Bu nedenle içerisinde öğrenilecek çok konu vardır. Ancak bu bilgi yoğunluğu sizi korkutmasın. Öğrenmeyi seven biriyseniz bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Sürekli yeni şeyler öğrenmeye hevesli olmanız gerekmektedir. Bu nedenle size uygun bir öğrenme programıyla yeni bilgilere anında ulaşabilir ve hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca tecrübeli kişilerden alacağınız tavsiyeler de sizi ileriye taşıyacaktır. Aynı yollardan geçmiş kişilerin alanınızdaki deneylerinden edindikleri dersleri dinleyerek benzer hatalara düşmekten kurtulabilirsiniz. Bu nedenle yazılımcı olmak isteyenlere öneriler, fayda sağlayacak ve sizi geliştirecektir.

2. Sosyal Medyaya Hakim Olun

Sosyal medyayı günümüzde kullanmayan kalmadı artık. Sosyal medya ve sosyal medyanın gücünü siz de kullanın. Bunu yapmak sizin rakiplerinizi görmeyi, internet dünyasında neler döndüğünü öğrenmeyi sağlayacaktır. Bir program geliştirdiğinizde size yardımcı olacak çok fazla imkan sağlayacaktır. Sosyal medyada paylaşılan yazılım alanındaki içerikler size bilmediğiniz şeyler öğretir. Ayrıca işin pratik yanlarını görmenizi de sağlar. Sosyal medya aynı sorunları paylaştığınız veya aynı alanda çalıştığınız kişilerle iletişim kurmanıza da yardımcı olur. Bu yüzden sosyal medyayı bilmek ve aktif kullanmak yazılımcı olmak isteyen biri için önem taşımaktadır.

3. Seminerlere Katılın

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Fayda Sağlayacak Öneriler

Yazılımcı olmak isteyenler bu konu hakkında kitaplar okuyup kendilerine bir şeyler katabilirler. Aynı zamanda tecrübesi olan ve bunları paylaşan kişilerden yardım alabilirler. Bu bilgi alışverişi için de konferans ve seminerler çok uygundur. Sahip olmak istediğiniz meslekle alakalı konferans ve seminerleri takip edin ve o mekanlarda bulunmaya çalışın. Çünkü bu aktiviteler size başka yollardan ve yöntemlerden bakış açısı yakalamanızı sağlayacaktır. Alanınızdaki kişilerle tanışma imkanı bulabileceğiniz bu aktiviteler aynı zamanda alanınızdaki güncel bilgileri takip etmenizi de sağlar. Konferans ve seminerler aracılığıyla bilgi birikiminizi geliştirebilirsiniz.

4. Öğrendikçe Pratik Yapın

Yazılımcı olmak isteyen öğrenciler okulda genellikle pratikten daha çok teorik dersler görmektedir. Ancak bir yazılımcının ana işi teorikten ziyade pratiktir. Bu nedenle pratiğinizi okul dışında da kendiniz mutlak suretle geliştirmeniz gerekmektedir. Başarılı bir yazılımcı olmak için sadece kitaplar veya makaleler okumak yeterli değildir. Bunun dışında pratik yapmalı ve çok fazla uygulama ile bu işi öğrenmeye başlamalısınız. Kendi kendinize pratik yapmak oldukça zor olsa da bir yerden başlamalısınız. Pratik yaptıkça daha hızlı öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Ayrıca her pratik yapışınızda yeni bir tecrübe kazanacaksınızdır. Gitgide hızlandığınızı ve hatalarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

5. Program Dili Öğrenin

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Fayda Sağlayacak Öneriler

Java, C++, C#, Pyhton, PHP, ASP.NET veya daha birçok programdan herhangi birini çok iyi öğrenin. Fakat birini öğrenirken diğerini hiçbir zaman arkanızda bırakmayın. Genelde yazılımcı olmak isteyenlerin yaptığı en büyük hatalardan birisi bir dili kendine benimsemek ve diğer yazılım dillerine çok fazla yönelmemektir. tüm yazılım dillerine hakim olmak sizi bir adım öne çıkaracaktır. Birinde tam anlamıyla ustalaştıktan sonra hepsini öğrenmek için çabalayın. Bu sizi çok daha başarılı bir yazılımcı yapacaktır. Ayrıca diller arasındaki farklar ve benzerlikler size alanınız hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaştırırken temelinizin daha sağlam oluşmasını sağlar.

6. Sabırlı Olun

Yazılımcı olmak isteyenlere fayda sağlayacak öneriler arasında sabırlı olmak yer almaktadır. Çünkü kod yazarak günlerinizi harcayacaksınız. Tam bitti dediğiniz anda hatanızın olduğunu fark edeceksiniz. Bu durum sizi çok fazla üzecektir ama sakın üzüntüye kapılmayın. Sabırlı olup tekrar yazmayı, bu işi daha iyi öğrenmek için kendinizi geliştirmeyi amaçlayın. Hatalarınızı her defasında daha hızlı fark edebilme kabiliyetini de zamanla elde etmiş olacaksınız. Sabır hayatımızda olduğu kadar bu meslekte de çok önemlidir. Kod yazmayı hayatın dışında tutmayın ve algoritmalarınızı sosyal hayata da taşıyın böylelikle daha sabırlı olmak için pratikler yapmış olacaksınız.

7. Temelinizi Sağlam Atın

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Fayda Sağlayacak Öneriler

Program dili öğrenmekle programlamayı öğrenmek aynı şeyler değildir. İyi bir geliştirici olmak için sorunları fark edebilmek ve çözüm üretebilmek gereklidir. Çözüm aynı zamanda görselleştirilebilmelidir. Yazılım algoritması aslında mantık probleminden oluşur. Bu nedenle bu problemi doğru bir şekilde ortaya çıkarmak ve ona uygun bir çözüm geliştirmek gerekir. Problem ne kadar karmaşık olursa olsun ortaya atılan çözüm basit bir anlatıma sahip olmalıdır. Sorunlara basit çözümler getirebilmek için yazılımın temellerini öğrenmeniz gerekir. Temeli sağlam attıktan sonra öğrenme serüveninize başarılı bir şekilde başlayabilirsiniz. Ayrıca temelinizin sağlam olması bir sonraki öğrenmelerinizin de güçlü olmasını sağlar.

8. Eleştirel Düşünün

Teknoloji sürekli gelişen ve değişen bir şeydir. Bu nedenle onu takip etmek yazılımcı olmak isteyenlere fayda sağlayacak ve onları geliştirecek öneriler arasındadır. Teknolojinin nereye gittiği hakkında eleştirel düşünmeniz gerekir. Şu an popüler olan platforma özgü dillerin ilerleyen zamanlarda değişebileceğini ön görmeniz gerekir. Şu an popüler olan bir şeye tutulmak yerine onu da öğrenip ileride kullanılması daha muhtemel konuları öğrenmek size fayda sağlayacaktır. Bu süreçte teknolojiyi ve alanınızı yakından takip etmelisiniz. Değişen durumlara hızlıca adapte olmalısınız. Güncel bilgileri takip etmek öngörülerinizi de geliştirecektir.

9. İçerik Yazarı Olun

Yazılımcı olmak için sahip olmanız gereken en önemli kabiliyetlerden birisi yazmaktır. Yazmak kelimesini sadece kod yazmak adı altında düşünmemek gerekir. Başarılı bir yazılımcının mutlaka aktif bir şekilde yazdığı bir sayfası olmalıdır. Çünkü adınız aratıldığında kendinize ait içeriklerin çıkması işe alınmak istediğiniz çoğu yerde işe yarayacaktır. Ayrıca bununla birlikte yazmak size kendi mesleğiniz ile ilgili de çok şey katacaktır. Kodlarınızın algoritmasını oluşturduğunuz gibi hayatınızdaki olayların da algoritmasını mutlaka yazmanız gerekir. Yazarak odaklanma yeteneğinizi artırmış olursunuz. Bu da size yazılım alanında artı bir özellik olarak geri döner. Bununla birlikte yazmak, sabır seviyenizi de olumlu yönde etkiler.

10. Aktif Olun

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Fayda Sağlayacak Öneriler

Bir yazılımcı olmak isteyen kişiye verilebilecek en büyük tavsiyelerden biri mesleğine dair internet sitelerinde aktif olmasıdır. Örneğin neredeyse tüm yazılımcıların bildiği Stack Overflow sitesi, siteye gelen kod sorunlarını çözmeye çalışan birçok yazılımcı bulundurur. Burada herkes o soruna çözüm bulup yardımcı olmaya çalışır. Bu ve bunun gibi sitelerde hesap açıp aktif olursanız size çok fazla şey katacaktır. Deneyimli kişilerin tecrübelerinden yararlanmak da bu siteler aracılığıyla mümkün olabilir. Aktif olarak bir yerde çalışmıyor olsanız bile ya da öğrenciyseniz bu siteler aracılığıyla kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. Sorunlarınıza çözüm ararken farklı kişilere danışabilir, en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!